Dyrenes Beskyttelse politianmelder formanden for Danske Svineproducenter
27.1.2026 16:38:00 CET | Dyrenes Beskyttelse | Pressemeddelelse
Formanden for Danske Svineproducenter bryder dyrevelfærdsloven på optagelser offentliggjort af TV2. Dyrenes Beskyttelse politianmelder ham og retter kritik af de ansvarlige politikere.

Dyrenes Beskyttelse politianmelder endnu en ledende figur fra landbrugets absolutte top på baggrund af afsløringer fra en TV2-dokumentar. I stalden hos formanden for Danske Svineproducenter, Jeppe Bloch Nielsen, kan man se pattegrise, der er tydeligt underernærede og dehydrerede. Derudover er der intet rode- eller beskæftigelsesmateriale til soen i farestien. Begge dele er ifølge organisationen i strid med dyrevelfærdsloven.
”Det er endnu et tragisk vidnesbyrd fra den danske svineproduktion, hvor lovovertrædelserne står i kø, og dyrene lider som konsekvens af det. Det er uacceptabelt, at man holder dyrene under så ringe forhold og endda ikke tager sig af dem, når de tydeligt sulter og tørster. Derfor har vi anmeldt sagen til politiet”, siger Britta Riis, direktør hos Dyrenes Beskyttelse.
Formanden for Danske Svineproducenter havde i første omgang fået nedlagt forbud mod at vise materiale fra hans stald i forbindelse med TV2-dokumentaren, men den kendelse omstødte landsretten mandag.
I november politianmeldte organisationen ligeledes Søren Søndergaard, H.C. Gæmelke og Ulrik Bremholm, der også optrådte i dokumentaren, og som alle har ledende roller hos henholdsvis Landbrug & Fødevarer og Danish Crown.
Fakta: Det anmelder Dyrenes Beskyttelse for
- Alvorligt svækkede, underernærede og dehydrerede pattegrise, hvilket strider mod § 51 i bekendtgørelse om dyrevelfærdsmæssige mindstekrav til hold af grise.
- Intet rodemateriale til søer i farestier, hvilket strider mod §14 i bekendtgørelse om dyrevelfærdsmæssige mindstekrav til hold af grise.
Derudover strider begge forhold mod §2 og 3 i de generelle bestemmelser i dyrevelfærdsloven, der blandt andet tilsiger, at man skal beskytte dyr mod lidelse og smerte samt fodre og passe dem under hensyn til deres fysiologiske og adfærdsmæssige behov.
Indrømmer at forholdene er hverdag
Mandag udtalte Jeppe Bloch Nielsen om indholdet af TV2-dokumentaren, at ”der er ikke noget, der ikke kan findes igen i morgen eller i går.”
Det vækker opsigt hos Dyrenes Beskyttelse, da landbrugsindustrien i årtier har omtalt gentagne afsløringer af lidende grise som enkeltstående tilfælde, der ikke er repræsentative for hele branchen.
”Det er jo en tilståelsessag. Det er ikke brodne kar, men den brutale virkelighed for grisene i den konventionelle svineproduktion, som vi nu igen får vist. Jeg har svært ved at se, hvordan de ansvarlige politikere kan forsvare de her forhold som normalen for grisene, for det er jo klokkeklare brud på dyrevelfærdsloven”, siger Britta Riis.
Nøgleord
Kontakter
Medievagten i Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelses medievagt er tilgængelig døgnet rundt for henvendelser pr. mail eller telefon (modtager ikke SMS)
Om Dyrenes Beskyttelse
Vi hjælper dyr i nød, stopper overgreb mod dyr og kæmper for et respektfuldt og bæredygtigt forhold mellem dyr, mennesker og natur.
Følg pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Danmark sætter ny rekord for eksport af levende svin: Det er dybt forkasteligt23.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
17 millioner danske grise blev i 2025 transporteret ud af landet, og dermed har industrien sat ny rekord. Polen var den største aftager, da knap otte millioner danske grise havnede her.
Ny Kraka-rapport afliver myter: Mere plads til svinene har meget begrænsede konsekvenser for dansk økonomi20.3.2026 09:25:00 CET | Pressemeddelelse
Grisene i den danske svineproduktion kan få 50 procent mere plads, uden det får nævneværdige effekter på fødevarepriser, beskæftigelse eller samfundsøkonomien, lyder det i ny rapport fra Kraka.
Danskerne går på gaden for grisene: Vil have et svinevalg20.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
På søndag kulminerer en folkelig bevægelse, når tusindvis af danskere mødes i København. Med krav om rent drikkevand, levende fjorde, gode liv for borgere i landdistrikterne og et værdigt griseliv retter demonstranterne et klart budskab til politikerne to dage før valget.
Dyrenes Beskyttelse: Undercover-bog viser først og fremmest det politiske svigt af grisene17.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det er i høj grad politikerne og myndighederne, der er skyld i det store svigt af grisene i dansk svineproduktion. Det viser den netop udgivet bog Flæsk, ifølge Dyrenes Beskyttelse.
Bedre dyrevelfærd i landbruget er vigtigt for hver anden vælger16.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
For 53 procent af danskerne kommer dyrevelfærden i landbruget til at have indflydelse på, hvor de sætter krydset til folketingsvalget. Samtidig ønsker et flertal konkrete forbedringer for grisene indført efter valget.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum