Kvinders pensionsformue halter fortsat efter mænds
26.1.2026 09:26:28 CET | Forsikring & Pension | Pressemeddelelse
Kvinder har i gennemsnit 27 pct. mindre pensionsformue end mænd lige før folkepensionsalderen. En ny analyse fra bracheforeningen Forsikring & Pension viser, at selvom forskellen er blevet mindre de senere år - særligt blandt yngre - vil kvinders pensionsformue fortsat være mindre end mænds i fremtiden.
På tværs af alle aldersgrupper har kvinder en lavere pensionsformue end mænd, og forskellen er størst blandt de ældste. Kvinder har i gennemsnit 27 pct. mindre pensionsformue end mænd lige før pensionsalderen, mens forskellen er mindre blandt de yngre. Det viser en ny analyse fra F&P.
Selvom mænd og kvinder indbetaler samme andel af deres indkomst til pension, ender kvinder med en væsentlig mindre formue ved pensionsalderen.
- Forskellen i pensionsformuer handler ikke om pensionssystemet, men om arbejdsmarkedet. Når kvinders indkomst er lavere pga. jobtype eller deltidsarbejde, så bliver pensionsindbetalingerne lavere, selv med samme indbetalingsprocent, siger Lotte Katrine Ravn, pensionschef i F&P.
Kvinder har i gennemsnit en lavere timeløn end mænd og arbejder langt oftere deltid. Hver fjerde kvinde er deltidsansat, mens det kun gælder hver syvende mand. Mange kvinder går på deltid, når de har fået børn, hvilket har stor betydning for indkomsten og dermed også for pensionsindbetalingerne. Kvinder er desuden overrepræsenteret i brancher med lavere lønniveau, især i den offentlige sektor.
Forskellen mellem kvinder og mænds pensionsformuer er i gennemsnit faldet med 3 procentpoint over de sidste 10 år. Forskellen er især blevet mindre blandt de yngre aldersgrupper, hvor forskellen er reduceret med 7 procentpoint blandt de 30-39-årige. Hvis man fremskriver udviklingen, bliver forskellen reduceret yderligere. Det skyldes især, at flere kvinder får en længere uddannelse og dermed højere løn og højere pensionsindbetalingsprocent. Men samtidig viser nye beregninger, at forskellen ikke forsvinder de kommende 25 år, hvilket ellers har været forventningen i tidligere fremskrivninger.
- Det er positivt, at forskellene i kvinder og mænds pensionsformuer er blevet mindre de seneste 10 år. Men hvor tidligere fremskrivninger viste, at kvinder ville indhente mænd i de kommende årtier, er det ikke længere tilfældet med de nyeste fremskrivninger. Forskellene kan dog blive mindre, hvis familierne fx indbetaler ekstra til kvinders pension, hvis de fx vælger at gå på deltid i en periode, siger Lotte Katrine Ravn.
Kontakter
Nicolai SchackePressechef
Tlf:24 24 04 02nis@fogp.dkBilleder
Links
F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Pensionsreform må ikke rokke ved lysten til at spare op5.3.2026 13:48:00 CET | Pressemeddelelse
Det har igennem årtier været en grundtanke i den danske pensionsmodel, at det skal kunne betale sig for danskerne at spare op til pension og tage ansvar for sin økonomi i alderdommen, hvis man kan. Derfor er det bekymrende, at Socialdemokratiet i deres pensionsudspil vil finde en del af finansieringen ved at fjerne pensionsfradraget for de pensionsopsparere, der betaler topskat. Det kan ramme ca. 450.000 pensionsopsparere – og alvorligt svække lysten til at spare op.
F&P: Regeringens 2035-plan indeholder nødvendige økonomiske prioriteringer24.2.2026 10:30:05 CET | Pressemeddelelse
Regeringen nye økonomiske plan frem mod 2035 har fokus på de rigtige områder i en urolig verden og sikrer forsat økonomisk stabilitet, lyder det fra F&P.
Klimatilpasningsplan II er et stort skridt på vej mod et klima-sikkert Danmark23.2.2026 13:02:46 CET | Pressemeddelelse
Regeringen afsætter milliarder til projekter, der skal sikre danske kyster, og det skal ske med statslig koordinering og prioritering. Det er et stort skridt i den rigtige retning mod et mere klimasikret Danmark, hvor de store og komplicerede projekter fremmes, mener F&P – forsikrings- og pensionsbranchen.
Regeringens totalberedskab er nødvendigt i en urolig tid20.2.2026 11:41:34 CET | Pressemeddelelse
Danmark og Europa har længe været udfordret med komplekse trusler og kriser. Derfor er det godt, at regeringen nu lancerer et totalberedskab for Danmark, lyder det fra forsikrings- og pensionsbranchen.
Tøvejr på vej – forebyg skader på dit hus19.2.2026 12:33:35 CET | Pressemeddelelse
Uger med hård frost bliver afløst af varmegrader, lover DMI. Det får nu Forsikringsoplysningen til advare husejere mod tøbrudsskader – for når sneen smelter, kommer vandet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
