Du får det godt af at gå på biblioteket - siger resultater fra et forskningsprojekt
26.1.2026 09:06:22 CET | Viborg Bibliotekerne | Pressemeddelelse
Det netop afsluttede forsknings- og udviklingsprojekt ”Biblioteker fremmer trivsel”, som Viborg, Holstebro og Randers Biblioteker har gennemført, afslører hvorfor og hvordan vores trivsel bliver påvirket af biblioteksbesøg.

Biblioteket i dag er meget andet og mere end bøger på lange rækker. Det er et sted, hvor du kan være, lære og mødes med andre, og det øger din trivsel.
Dette bliver bekræftet i det netop afsluttede forsknings- og udviklingsprojekt: ”Biblioteker fremmer trivsel”. Forsker Hans Henrik Knoop fra Aarhus Universitet og Det Nationale Videncenter for Positiv Psykologi, har været tilknyttet projektet, som har løbet over en to-årig periode.
I projektet ”Biblioteker fremmer trivsel” har de midtjyske biblioteker spurgt borgerne til deres oplevelse af at komme på biblioteket og oplevelsen af at deltage i bibliotekets arrangementer.
Konklusionen er klar. Biblioteket er ikke kun et sted for bøger – det er i høj grad også en unik ramme for fællesskab og trivsel.
Hør resultaterne af undersøgelsen
Undersøgelsens samlede resultater offentliggøres på en konference i Randers d. 29. januar, men du har også mulighed for at få en præsentation af resultaterne den 4. februar kl. 16.30 på Hovedbiblioteket i Viborg.
Her vil Hans Henrik Knoop fortælle om hvad trivsel egentlig er og fremlægge projektets resultater. Og projektleder Mai Kordelin Paulsen vil fortælle om, hvorfor kulturen er så vigtig for os mennesker.
Alle er velkomne til at høre med og bidrage med kommentarer eller stille spørgsmål. Der er fri entré, men tilmelding er nødvendig på bibliotekets hjemmeside, da Viborg Bibliotekerne i dagens anledning byder på en lille forfriskning.
Projektet er støttet af Slot- og Kulturstyrelsen.
Nøgleord
Kontakter
Anja Toft Ingwersen, Kulturformidler, Viborg Bibliotekerne
tlf.: 23 45 25 59
mail: ain@viborg.dk
Billeder

Links
Følg pressemeddelelser fra Viborg Bibliotekerne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Viborg Bibliotekerne
Tag med på en spændende oldtidsvandring til Høj Stene – en rejse tilbage til år 60021.5.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I anledning af Bjerringbro Kulturfestival har Bjerringbro Folkeuniversitet arrangeret en historisk vandring langs Trækstien ved Gudenåen d. 2. juni kl. 19-21
Afternoon Tea – en smag af England med bogsnak og friske scones20.5.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Som en del af Bjerringbro Kulturfestival 2026 inviterer Bjerringbro Bibliotek til britisk hygge med te, friske scones og gode bøger onsdag d. 3. juni samt til højtlæsning og kreativ hygge for familier i aktivitetsvognen Trille mandag, tirsdag og onsdag
Forårskoncert med Sing4Fun på Hovedbiblioteket i Viborg13.5.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kom med til en sprudlende forårskoncert d. 28. maj, når Sing4Fun giver koncert fyldt med liv, energi og musikalsk nærvær
Lyrik på Hald: Prisvindende forfatter fra Bjerringbro gæster Hald Hovedgaard12.5.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan skriver man om usynlig vold? Det har forfatter Christine Kærulv, med rødder i Bjerringbro, givet et bud på i sin prisvindende debutdigtsamling Motherlode.
Fyraftenskoncert med Viborg Big Band på Skakbrættet d. 20. maj6.5.2026 08:28:17 CEST | Pressemeddelelse
Traditionen tro slår Viborg Bibliotekerne atter dørene op til en festlig fyraftenskoncert med Viborg Big Band
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum