Vinterferie i børnebiblioteket
I skolernes vinterferie i uge 7 inviterer Næstved Bibliotek børnene indenfor til en række arrangementer, der har tegninger og tegneserier som omdrejningspunkt.

Vinterferien står i tegningerne og tegneseriernes tegn på Næstved Bibliotek. Vores kulturformidlere sørger for, at der hver dag vil være spændende tegne-aktiviteter at underholde sig med i børnebiblioteket.
Arrangementerne er gratis, og de fleste er uden tilmelding.
Lav din egen tegneserie
Mandag til fredag kan du hver dag møde op på vores ”Lav din egen tegneserie”-arbejdsstation. Der vil være papir og tegneredskaber, og du kan frit sætte dig ved et af vores borde og lave din egen tegneserie.
Derudover kan du opleve følgende:
Mandag den 9. februar kl. 11.00-11.30
Højtlæsning af billedbog og visning af tegnefilm for de ca. 3-6-årige.
Tirsdag den 10. februar kl. 10.30-12.00
Foredrag og workshop med børnebogsforfatter Babak Vakili og illustrator Mikkel Staarup Møller, teamet bag børnebogserien ‘Anas Hashim’. Arrangementet er for de ca. 9-12 årige. Tilmelding via www.naesbib.dk er påkrævet.
Onsdag den 11. februar kl. 11.00-11.30
Højtlæsning af billedbog og visning af kort tegnefilm for de ca. 3-6-årige.
Torsdag den 12. februar kl. 10.00-11.00
Faciliteret version af ”Lav din egen tegneserie” arbejdsstation. To kulturformidlere med erfaring inden for tegneserie- og forfatterverdenen vil hjælpe dig med at finde på din egen tegneserie. Vi giver inspiration til at finde på figurer, verdener og lignende. Arrangementet er for de ca. 9-12-årige.
Fredag den 13. februar kl. 11.00-11.30
Højtlæsning af billedbog og visning af tegnefilm for de ca. 3-6-årige.
Vi sørger for, at der vil være blyanter, farve og papir til de forskellige arrangementer. Vi anbefaler dog, at man møder op med sit eget penalhus for at være sikker på at have egne foretrukne redskaber at tegne med.
Vi ses på biblioteket!
Nøgleord
Kontakter
Christoffer DallBørnekulturformidler
Tlf:5588 4168chdall@naestved.dkLena Lund OlsenBibliotekar, pressemedarbejder
Tlf:5588 4021leols@naestved.dkBilleder

Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Lørdags-højtlæsning for voksne på Næstved Bibliotek23.1.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Højtlæsning er ikke kun for børn! Der sker noget særligt når vi sætter farten ned, sætter mobilen på lydløs og fordyber os i en fortælling - og det kan man nu også som voksen på Næstved Bibliotek lørdag d. 7. februar kl. 11:00 - 11:30.
Fastelavnsfest for de mindste på Fensmark Bibliotek22.1.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Traditionen tro, holder Fensmark Bibliotek stor Fastelavnsfest for de 0-6 årige. Det sker lørdag d. 14. februar kl. 10:00 - 11:30.
Rap, tegning og fortællinger21.1.2026 12:27:09 CET | Pressemeddelelse
Mød makkerparret bag de populære Anas Hashim bøger, Babak Vakili og Mikkel Straarup Møller. Det sker på Næstved Bibliotek tirsdag den 10. februar kl. 10.30-12.00.
Bog, Bøf og Bif i Glumsø - The thing with feathers19.1.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tirsdag d. 17. februar sparker Glumsø Bibliotek, Café Rejseladen og Glumsø Biograf 2026s populære Bog, Bøf & Bif-aftener i gang med en aften dedikeret til hyggelig fællesspisning, oplæg og filmatiseringen af Max Porters roman ’Sorg er et væsen med fjer’.
Hvad skal vi læse? - hør om det seneste års nye danske og nordiske romaner på Næstved Bibliotek19.1.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Er du på udkig efter den næste gode bog eller savner du inspiration til din læsekreds? Hvad skal man udse sig blandt de mange gode bøger, der udkommer? Og overser man noget interessant? Svaret på sådanne spørgsmål kan du få torsdag d. 5. februar kl. 19:00-21:00, når Liselotte Wiemer giver en guidet tur gennem det seneste års danske og nordiske romaner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum