Nyt personalehotel skal gøre sygehuset i Nykøbing Falster endnu mere attraktivt
Overnatningsmulighederne for pendlere til Sjællands Universitetshospital, Nykøbing F. bliver nu endnu bedre med 24 nye værelser i det nye personalehotel CAMPUS II.

Torsdag blev det nye personalehotel CAMPUS II på Sjællands Universitetshospital, Nykøbing F. officielt indviet, og dermed får sygehuset nu 24 nye værelser til hospitalets medarbejdere.
Siden 2017 har personalehotellet CAMPUS I givet ansatte mulighed for at overnatte i forbindelse med vagter. Efterspørgslen har været så stor, at der har været fuldt booket på hverdage, og derfor besluttede regionsrådet at investere 15 mio. kr. i en udvidelse.
-Vi vil gøre det så attraktivt som muligt for medarbejderne at arbejde på sygehuset, så vi kan sikre bedre sundhed og tryghed for borgerne. Det er afgørende, at vi sikrer sundhedspersonale i hele regionen. Personalehotellet giver medarbejderne de rammer, de har brug for, og er samtidig en investering i et stærkt og fremtidssikret hospital i Nykøbing Falster, siger regionsrådsformand Trine Birk Andersen.
Overnatningsmuligheder gør det lettere at pendle
Med CAMPUS II råder personalehotellet nu over i alt 44 værelser.
Tilbuddet er målrettet ansatte i Region Sjælland, som har behov for overnatning i forbindelse med vagter eller arbejde på tværs af matrikler.
-CAMPUS II handler om at skabe arbejdsforhold, der giver vores medarbejdere overskud og stabilitet i hverdagen. Når logistikken hænger sammen for medarbejderne, kan de bruge deres energi der, hvor den gør størst forskel nemlig hos patienterne, siger sygehusdirektør Ricco Dyhr.
Udvidelsen skal være med til at tiltrække og fastholde fastansatte medarbejdere, også dem der pendler langt. Det giver borgerne større tryghed ved at møde kendte fagpersoner med kendskab til både hospital og lokalområde og styrker samtidig de faglige fællesskaber på sygehuset.
CAMPUS II blev taget i brug mandag den 19. januar 2026 og er en del af Region Sjællands samlede indsats for at skabe attraktive arbejdsforhold for medarbejdere og studerende og dermed et stærkt og fremtidssikret sundhedsvæsen.
FAKTA - CAMPUS personalehotel
- CAMPUS II er taget i brug mandag den 19. januar 2026
- Personalehotellet CAMPUS er et tilbud til ansatte i Region Sjælland
- Der er 24 værelser i CAMPUS II, mens der i CAMPUS I er 20 værelser
- På hverdage er der 100% belægning i CAMPUS I, og det er baggrunden for, at man nu udvider med CAMPUS II
- Regionsrådet bevilligede 15 mio. kr. til ombygning og etablering af CAMPUS II
Kontakter
Trine Birk Andersen, regionsrådsformand, Region Sjælland, tlf. 93 57 77 26
Ricco Norman Dyhr, sygehusdirektør, Sjællands Universitetshospital, tlf. 20 78 02 38.
Pressevagten, Region Sjælland, tlf. 57 87 50 52
Billeder






Følg pressemeddelelser fra Region Sjælland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Sjælland
100 millioner til flere læger og sundhedspersonale14.1.2026 13:32:37 CET | Pressemeddelelse
Region Sjælland tager nye økonomiske midler i brug for at sikre lighed i sundhed i alle dele af regionen. Med over 100 millioner kroner vil regionspolitikerne ansætte 162 nye læger, sygeplejersker og andet sundhedspersonale. Fokus er særligt på de sygehuse og specialer, der oplever den største mangel.
Presseinvitation: Dronningen markerer udbredelse af voldsscreening i Region Sjælland12.1.2026 12:57:30 CET | Pressemeddelelse
Invitation til pressen fra Mary Fonden og Region Sjælland
PsykInfo er klar med forårets arrangementer om psykisk lidelse, recovery og psykiatri12.1.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Har du brug for mere viden om psykiske lidelser? Om at være pårørende? Eller om veje til at komme sig? Så er PsykInfo – Kompetencecenter for Recovery i Region Sjælland klar med forårets arrangementsrække, hvor du får personlig og faglig viden om netop det. Alle kan deltage og få viden om forskellige emner inden for psykiatri og recovery. Første arrangement foregår den 20. januar på Holbæk Bibliotek. Her sætter PsykInfo fokus på at være pårørende til et menneske med demens.
Fortsat stabil drift for borgere og personale i Region Sjælland i 202616.12.2025 17:30:33 CET | Pressemeddelelse
Fra 1. januar 2027 bliver den nuværende Region Sjælland sammen med Region Hovedstaden slået sammen til Region Østdanmark. 2026 bliver derfor et overgangsår, hvor både Region Sjællands fortsatte drift skal sikres, samtidig med at en række forberedende aktiviteter til Region Østdanmark skal løses. Der vil ligeledes være store og væsentlige opgaver forbundet med afvikling af Region Sjælland.
Region Sjælland sætter fokus på Lollandsbanens fremtid16.12.2025 11:11:55 CET | Pressemeddelelse
Hvordan kan Lollandsbanen udvikles og styrkes i de kommende år? Det spørgsmål er på den politiske dagsorden i Region Sjælland, hvor politikerne har taget hul på en drøftelse af visioner for Lollandsbanens fremtidige betjening.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum