Forberedelserne til nedsænkning af tunnelelementer i Femern Bælt i gang

Del

Specialfartøjet IVY gennemgår i disse måneder de sidste test, og tilpasningen af tunnelrenden til nedsænkning af de første tunnelelementer er i gang.  Entreprenøren forventer nedsænkningen af det første tunnelelement i Femern Bælt vil ske i foråret 2026.

Specialfartøjet IVY gennemgår de sidste test i Rødbyhavn, og tilpasningen af tunnelrenden til nedsænkning af de første tunnelelementer er i gang.
Specialfartøjet IVY gennemgår de sidste test i Rødbyhavn, og tilpasningen af tunnelrenden til nedsænkning af de første tunnelelementer er i gang. Sund & Bælt

Klargøringen af specialfartøjet IVY, der skal nedsænke de store tunnelelementer og derfor spiller en nøglerolle i opførelsen af Femern Bælt-tunnelen, nærmer sig sin afslutning. Godkendelsen af specialfartøjet er næsten to år efter den oprindelige tidsplan. 
 
I disse uger bliver den første del af tunnelrenden klargjort til nedsænkning. Renden tilpasses elementerne, og entreprenøren påfylder grus for at skabe en jævn bund til tunnelelementerne. 

”Vi er i direkte forhandlinger med topledelsen i de store entreprenørvirksomheder, der skal bygge tunnelen. Vores fokus er at få løst de aktuelle udfordringer og finde løsninger, der skaber fremdrift i projektet,” siger Mikkel Hemmingsen, adm. direktør i Sund & Bælt, som er bygherre på projektet.  

Der er foreløbig støbt 15 elementer i fabrikken svarende til de første 2,7 kilometer af tunnelen. 

Entreprenøren forventer, at det første tunnelelement vil blive nedsænket i foråret 2026. 

Forsinkelsen af nedsænkningen er af et omfang, så det ikke længere er realistisk at åbne forbindelsen i 2029. Sund & Bælt udarbejder en ny samlet tidsplan for hele projektet efter nedsænkningen af de første tunnelelementer.  

Forsinkelsen vil også have betydning for projektets samlede anlægssum.  

Femern Bælt-projektet er, ligesom de foregående infrastrukturprojekter Storebæltsbroen og Øresundsforbindelsen, brugerfinansieret og baseret på lån, der betales tilbage af indtægterne fra trafikken. En forventet forsinkelse og fordyrelse af projektet har derfor alene betydning for projektets tilbagebetalingstid. 

Det samlede projekt vil uændret kunne gennemføres som et brugerbetalt anlæg. Tilbagebetalingstiden for tunnelen og de danske landanlæg forventes tilsammen at kunne holdes inden for rammen i anlægsloven. 

Kontakter

Billeder

Specialfartøjet IVY gennemgår de sidste test i Rødbyhavn, og tilpasningen af tunnelrenden til nedsænkning af de første tunnelelementer er i gang.
Specialfartøjet IVY gennemgår de sidste test i Rødbyhavn, og tilpasningen af tunnelrenden til nedsænkning af de første tunnelelementer er i gang.
Sund & Bælt
Download

Følg pressemeddelelser fra Sund & Bælt

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Sund & Bælt

Nye priser på Storebælt i 2026 for fritidstrafikken5.12.2025 12:38:57 CET | Pressemeddelelse

Priserne for at passere de grønne ekspresbaner med bizz eller nummerplade stiger fra 201 til 205 kr. 1. januar 2026. For personbiler, der betaler kontant eller med kort, stiger prisen til 235 kr. Besparelsen ved at benytte ekspresbanerne bliver dermed 30 kr. Priserne for at passere Storebælt justeres årligt i takt med den generelle prisudvikling og reguleres på baggrund af forbrugerprisindekset. Ekprespris kræver ikke længere en særaftale Fra 1. januar 2026 bliver det lettere at opnå ekspresprisen med bizz eller nummerpladebetaling. Hidtil har det krævet en Storebælt Privataftale, men fremover vil man automatisk opnå besparelsen uden behov for en særskilt aftale. Det gælder, uanset om man er kunde hos Brobizz, ØresundPay eller øvrige udbydere. Formålet er at forenkle processen for alle privatkunder, uanset hvilken udbyder man benytter. Sådan ser priserne ud for privatkunder i 2026 Køretøjstype Eksprespris Kort- og kontantpris MC / personbil under 3 m 109 kr. 125 kr. Personbil under 6 m

Prisændringer for erhvervskunder på Storebælt i 20265.12.2025 12:38:12 CET | Pressemeddelelse

1. januar 2026 stiger prisen for at passere Storebælt med grøn rabat for lastbiler og busser mellem 10-20 meter fra 874 kr. til 887 kr. Prisen uden grøn rabat stiger fra 1.005 kr. til 1020 kr. Dermed bliver besparelsen 133 kr. med grøn rabat. Priserne for at passere Storebælt justeres årligt i takt med den generelle prisudvikling og reguleres på baggrund af forbrugerprisindekset. Grøn rabat erstattes af eksprespris for lette erhvervskøretøjer I det nye år vil lette erhvervskøretøjer automatisk få turen til eksprespris, hvis der betales med bizz eller nummerplade i ekspresbanerne. Det betyder, at grøn rabat afskaffes, og man skal derfor ikke længere søge om grøn rabat for at få en besparelse. Ekspresprisen i en almindelig personbil med bizz eller nummerplade bliver 205 kr. i 2026. Grøn rabat vil fortsat være gældende for alle tunge erhvervskøretøjer. For at opnå grøn rabat kræver det, at ens køretøj opfylder betingelserne. Find alle priser og læs mere om betingelser for Grøn rabat på St

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye