Borgerne i region Sjælland skal til valg: Tryghed og bonus er på stemmesedlen
19.1.2026 07:30:00 CET | TryghedsGruppen | Pressemeddelelse
Hvad er vigtigt for, at du føler dig tryg dér, hvor du bor? Det skal 208.000 borgere på tværs af Sjælland, Lolland-Falster og øerne tage stilling til, når de kan stemme til TryghedsGruppens valg til repræsentantskabet. Der er 17 kandidater på stemmesedlen.

Skal TryghedsGruppen udbetale mere i bonus til medlemmerne? Skal der bruges flere penge på lokale projekter, der styrker trygheden? Eller skal der være mere fokus på at lave medlemsarrangementer for TryghedsGruppens medlemmer?
Det kan hver fjerde borger i Region Sjælland være med til at bestemme, når de fra den 19. januar skal vælge, hvem der skal repræsentere dem i TryghedsGruppens repræsentantskab. Der kan stemmes til og med den 2. februar.
17 kandidater stiller op til de 10 pladser, og dem, der bliver valgt, får blandt andet indflydelse på, hvilke lokale tryghedsprojekter i regionen der skal have støtte fra TrygFonden. Desuden er de med til at beslutte niveauet for bonusudbetaling i TryghedsGruppen. Arbejdet i repræsentantskabet foregår både i det regionale råd på 10 personer og i det samlede repræsentantskab med i alt 70 personer, hvor de kan være med til at bidrage til trygheden i hele Danmark.
” Vi har set en stor interesse for valget blandt andet hos de knap 3000 personer fra Region Sjælland, som deltog i vores fire valgmøder i sidste uge - og nu skal der stemmes. Jeg vil opfordre til, at man går ind på vores hjemmeside, tager kandidattesten, og finder ud af, hvem man er enig med og gerne vil stemme på. Det håber jeg, at mange vil gøre, siger Jens Bigum, formand for TryghedsGruppens repræsentantskab.
Som kunde i Tryg, Alka eller hos en af Trygs samarbejdspartnere har man ikke alene en forsikring - man er også medlem i TryghedsGruppen. TryghedsGruppen står bag TrygFonden, der blandt andet er med til at udbrede hjertestartere, sikre kystlivreddere ved strandene og støtte mere end 100 lokale tryghedsskabende initiativer årligt i Region Sjælland.
Man bliver som medlem kontaktet om valget via e-Boks, mail eller fysisk post, og krydset sættes digitalt. Læs mere om kandidaterne på www.tryghed.dk/valg, hvor man også kan finde kandidattesten.
Kandidaterne er:
|
Else Beth Trautner, Strøby Egede Johanne Rask, Viby Sjælland Jørn Rise Andersen, Haslev Kenny Kragesand, Skælskør Klaus Jørgen Sørensen, Roskilde Lars Erik Clausen, Næstved Lone Gullmaj Græbe, Venslev/Rude Mads Schamaitat Lond, Jyderup Marianne Rask, Roskilde Mona Gregersen, Faxe Nananaya Gudmundsen, Greve Pernille Bjerre Nielsen, Roskilde Poul Buur, Slagelse Sanne Nielsen, Præstø Sascha Tanggård Gdowski, Greve Susan Münster, Roskilde |
Yderligere information
Robert Neimanas, pressechef, på rob@tryghedsgruppen.dk og 93 94 02 05.
Om TryghedsGruppen
TryghedsGruppen er en medlemsdemokratisk virksomhed med 1,5 mio. medlemmer og den største aktionær i forsikringsselskabet Tryg. Vi udbetalte sidste år ca. 1 mia. kr. i medlemsbonus og står bag TrygFonden, der i år uddeler op til 775 mio. kr. til almennyttige projekter.
Billeder
Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra TryghedsGruppen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TryghedsGruppen
TrygFonden og Beredskabsforbundet går sammen om udviklingen af lokale fysiske tryghedspunkter24.6.2026 10:48:23 CEST | Pressemeddelelse
”Det er altså skønnere at fryse sammen med andre end at gøre det alene”. Sådan siger en borger fra Bornholm. Beredskabsforbundet og TrygFonden har igangsat et afklarings- og modningsprojekt, som nu danner baggrund for en ny fælles indsats. ”Vi tror på, at lokale tryghedspunkter kan være med til at skabe tryghed og sammenhængskraft. Her kan folk samles, hvis der skulle opstå en krise, og få information fra myndighederne. Mindst lige så vigtigt, vil man kunne mødes med andre lokale, så der opstår nærhed og sammenhængskraft i en svær situation, siger Laila Walther, underdirektør i TrygFonden. Præsident i Beredskabsforbundet Simon Kollerup siger, at han ser store potentialer i udviklingen af lokale tryghedspunkter: ”Flere steder i udlandet har man lokale tryghedspunkter, der fungerer som mødesteder i en krisestund, hvor de basale fornødenheder er til rådighed som fx el, vand og varme. Det vil give god mening at lade sig inspirere af de erfaringer, man har gjort sig, når vi arbejder videre
TryghedsGruppens nye bestyrelse på plads12.3.2026 18:32:38 CET | Pressemeddelelse
Repræsentantskabsmøde gav både genvalg og nyvalg til TryghedsGruppens bestyrelse. Jørn Rise Andersen blev genvalgt som formand.
TryghedsGruppen vedtager medlemsbonus på 1.250 mio. kr. i 202612.3.2026 11:37:03 CET | Pressemeddelelse
TryghedsGruppens repræsentantskab har netop besluttet at udbetale en bonus på samlet op til 1.250 mio. kr. til sine medlemmer. Det er ellevte år i træk, at der udbetales medlemsbonus.
TryghedsGruppen opnår resultat på 1.490 mio. kr. og indstiller til medlemsbonus på 7 pct.2.3.2026 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
TryghedsGruppen opnåede i 2025 et resultat på 1.490 mio. kroner og støttede gennem TrygFonden trygheden i Danmark med 691 mio. kroner. Samtidig blev der udbetalt 972 mio. kroner i medlemsbonus.
10 kandidater er valgt til TryghedsGruppens repræsentantskab i Region Sjælland4.2.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Stemmerne er talt op, og det står klart, hvilke 10 kandidater TryghedsGruppens medlemmer i Region Sjælland har valgt til repræsentantskabet. De skal blandt andet være med til at beslutte, hvilke lokale projekter TrygFonden skal støtte, og om der skal udbetales bonus til TryghedsGruppens medlemmer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum