Næsten 6 ud af 10 udviste kriminelle i Danmark er fra MENAPT-landene
29.1.2026 06:30:00 CET | ROCKWOOL Fonden | Pressemeddelelse
Siden 2016 er antallet af udvisningsdomme til herboende kriminelle udlændinge mere end tredoblet. Over halvdelen af de udvisningsdømte kommer fra MENAPT-landene, dvs. overvejende lande i Mellemøsten og Nordafrika. Hvis alle regler om hensyn til tilknytning blev fjernet, ville det betyde en stigning i antallet af udviste på i omegnen af 34 pct.

Danmark udviser i dag langt flere kriminelle end tidligere. Det er især personer med baggrund i MENAPT-landene, der står for den kraftige stigning i antallet af udviste, viser en analyse fra ROCKWOOL Fonden.
I 2016 blev der i alt afsagt 116 udvisningsdomme til herboende personer med opholdstilladelse med uden dansk statsborgerskab. I 2021 var antallet mere end tredoblet til 411. Det er især personer med baggrund i MENAPT-landene, der står for den kraftige stigning i antallet af udviste.
I 2016 blev personer fra MENAPT-landene idømt 39 udvisningsdomme. I 2021 var antallet næsten seksdoblet til 235. Det vil sige, at næsten 6 ud af 10 af udvisningsdomme var til en kriminel fra MENAPT-landene.
Når man ser på antal udvisningsdomme i forhold til den enkelte befolkningsgruppes størrelse i Danmark, er stigningen endnu mere tydelig. Især blandt MENAPT-landene. I 2021 var antallet af udvisningsdomme til kriminelle personer fra MENAPT-landene på godt 18 per 10.000 indbyggere. Syrien, Irak og Iran, der alle er MENAPT-lande, ligger da også i top-3 over lande, hvor flest blev udvist til.
Til sammenligning var lidt over 3 per 10.000 personer fra EU udvisningsdømte. For andre lande end MENAPT og EU var det godt 5,6 per 10.000 personer. Set i forhold til de enkelte befolkningsgruppers størrelse, blev personer fra MENAPT altså udvist 3-6 gange så ofte som personer fra EU eller andre lande.
”Udvisningerne sker i overvejende grad til mennesker fra Mellemøsten og Nordafrika. Når man specifikt ser på befolkningsgruppen herboende personer uden dansk statsborgerskab, er personer fra MENAPT-landene dem, der begår mest kriminalitet, også grovere kriminalitet”, siger Lars Højsgaard Andersen, forskningsprofessor i ROCKWOOL Fonden.
Voldsforbrydelser er den hyppigste årsag til udvisningsdom
Siden 2017 er antallet af udvisningsdomme steget kraftigt, og voldsforbrydelser står for en stor del af stigningen. Antallet af udvisningsdomme på baggrund af voldsforbrydelser er steget fra 79 i 2017 til 152 i 2021.
I 2021 var voldsforbrydelser i næsten 37 pct. af tilfældene årsag til en udvisningsdom. Til sammenligning stod voldsforbrydelser for ca. 25 pct. af alle straffelovsdomme i Danmark i 2021.
Hvis forbeholdet om tilknytning ikke fandtes
I Mette Frederiksens nytårstale 1. januar i år fortalte hun, at regeringen inden sommer vil forsøge at indføre en lovgivning, der har til mål, at udlændinge skal udvises, hvis de begår alvorlig kriminalitet og idømmes mindst 1 års ubetinget fængsel. Uanset hvilken tilknytning de har til Danmark.
I 2021 blev afsagt 411 udvisningsdomme. Hvis forbeholdet om tilknytning til Danmark blev fjernet, kunne yderligere 141 potentielt være blevet udvist. Det betyder, at 34 pct. flere herboende kriminelle kunne være blevet udvist. Det skal understreges, at der her er tale om herboende ikke- danske statsborgere, som blev idømt mindst ét års ubetinget fængsel i Danmark, men som ikke blev udvist.
I analysen ser forskerne også på perioden 2000-2021, og ud fra resultaterne ville i gennemsnit 99 personer årligt potentielt kunne være blevet udvist. I alt drejer det sig om 2.188 personer over hele perioden.
I 2005 var der fx 52 udvisningsdomme til herboende ikke-danske statsborgere. Hvis lovforslaget var blevet vedtaget i 2005, ville det have ført til 90 flere udvisningsdomme. Det vil sige en stigning på hele 173 pct.
”Hvis man havde fjernet forbeholdet om tilknytning tilbage i 2005, ville det således have haft markant større betydning, og relativt langt flere ville være blevet udvist. Det skyldes, at vi er blevet hårdere i vores vurderinger siden, så tilknytningen skal være stærkere, for at undgå udvisning i dag. Men tallene viser, at også i dag har tilknytningen stor betydning”, siger Lars Højsgaard Andersen.
Fakta om analysen:
Analysen bygger på data om udvisningsdomme/indrejseforbud fra Politiets Administrative Center. Data omfatter samtlige indrejseforbud i perioden 2000-2021.
Der er alene set på borgere, som har opholdstilladelse i Danmark, men ikke har statsborgerskab. Pga. betingelsen om opholdstilladelse er indrejseforbud meddelt turister o.l. ikke medregnet. Tallene for antal udvisningsdomme er således markant lavere end dem, der fx findes hos Udlændinge- og Integrationsministeriet (se nedstående figur). Det skyldes, at der i analysen er siet grupperne turister og ikke-herboende personer fra.
Det er vigtigt at bemærke, at en person alene tæller med i data første gang i perioden vedkommende idømmes mindst ét års ubetinget fængsel. Det er fordi vedkommende i tankeeksperimentet om hvor mange, der potentielt kunne blive smidt ud, hvis forbeholdet om tilknytning ikke fandtes, her ville være udvist og dermed ikke kan begå ny kriminalitet i Danmark. Da andre forbehold for en udvisning også er gældende – fx at personen ikke kan udvises til et land, hvor vedkommende vil blive udsat for tortur eller lignende – vil der givetvis være nogle af disse domme på mindst ét år, som alligevel ikke ville føre til udvisning selv uden forbeholdet om tilknytning til Danmark. Tallene repræsenterer således et højt sat antal udvisninger, der kunne være sket, hvis statsministeren foreslåede ændring havde været gældende siden år 2000.

Oprindelsesland, som ligger til grund for en kategorisering i EU/EØS-lande, MENAPT-lande og restgruppen ”andre lande”, referer til det land, personen har statsborgerskab i.
- MENAPT-landene omfatter følgende lande og områder: Syrien, Kuwait, Libyen, Saudi-Arabien, Libanon, Somalia, Irak, Qatar, Sudan, Bahrain, Djibouti, Jordan, Algeriet, Forenede Arabiske Emirater, Tunesien, Egypten, Marokko, Iran, Yemen, Mauretanien, Oman, Afghanistan, Palæstina, Gaza, Vestbredden, Østjerusalem, Pakistan og Tyrkiet
- EU/EØS-landene omfatter følgende lande: Østrig, Belgien, Bulgarien, Kroatien, Cypern, Tjekkiet, Estland, Finland, Frankrig, Storbritannien, Tyskland, Grækenland, Ungarn, Island, Irland, Italien, Letland, Liechtenstein, Litauen, Luxembourg, Malta, Nederlandene, Norge, Polen, Portugal, Rumænien, Slovakiet, Slovenien, Spanien, Sverige.
- "Andre lande” omfatter samtlige lande der ikke er anført som MENAPT-land eller EU/EØS-land.
Kontakter
Simon Taarnskov AabechJournalist og pressekonsulent hos ROCKWOOL Fonden
Tlf:+45 30 24 78 51saa@rockwoolfonden.dkOm ROCKWOOL Fonden
ROCKWOOL Fonden er en upartisk og selvfinansieret fond. Vi leverer uafhængig forskning og viden om mulige løsninger på samfundets udfordringer.
ROCKWOOL Fonden blev etableret i december 1981, hvor seks medlemmer af Kähler-familien overdrog hvad der svarer til 25 % af aktierne i ROCKWOOL International. Fra starten var det et erklæret mål at bidrage med uafhængig, troværdig forskning til gavn for brede dele af befolkningen, og dette er siden blevet komplementeret med tilvejebringelse af viden om mulige løsninger på de udfordringer, samfundet står overfor.
For både forskning og interventioner er det overordnede mål at bidrage til en styrkelse af velfærdsstatens sociale og økonomiske bæredygtighed ved at skabe ny og uafhængig viden om og mulige løsninger på samfundsmæssige udfordringer.
Følg pressemeddelelser fra ROCKWOOL Fonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ROCKWOOL Fonden
Hellere mus end murerske: Sønner af indvandrere gennemfører 30 pct. oftere en digital erhvervsuddannelse6.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sønner af indvandrere vælger i højere grad de digitale erhvervsuddannelser til og de traditionelle erhvervsuddannelser som for eksempel murer eller tømrer fra. Også selvom de traditionelle erhvervsuddannelser i gennemsnit giver en højere gennemsnitsløn efter endt uddannelse. Ifølge forskere kan mønstrene skyldes højere adgangsbarrierer for sønner af indvandrerforældre, og det kan have konsekvenser for produktiviteten og den sociale mobilitet.
Nye migrations-tal: Mange søger mod Danmark i jagten på et job, færre søger asyl4.5.2026 08:33:06 CEST | Pressemeddelelse
14,4% af befolkningen i Danmark er indvandret fra andre lande. Langt de fleste kommer for at arbejde, og Danmark ligger for tiden på en 7. plads i EU, når man ser på andelen af nytilkomne indvandrere pr. indbygger. Til gengæld modtager Danmark, sammenlignet med mange andre EU-lande, ret få flygtninge, viser en ny rapport fra ROCKWOOL Fonden, der ser på andelen af migranter på tværs af hele EU.
Stadig mange kriminelle blandt unge mænd uden statsborgerskab og uddannelse27.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
40% af unge mænd fra ikke-vestlige familier, som er født uden dansk statsborgerskab og ikke er i gang med en uddannelse, er blevet sigtet for kriminalitet inden deres 18-års fødselsdag. Men tendensen til tidlig kriminalitet for disse unge mænd er faldende, viser ny analyse fra ROCKWOOL Fonden.
Robotter i danske virksomheder hænger sammen med flere ansatte og mere produktion i udlandet16.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske virksomheder er i gennemsnit både større og mere produktive, når de indfører robotter i deres hjemlige produktion. Samtidig øger de deres produktion i udlandet. Det viser ny forskning fra Copenhagen Business School, støttet af ROCKWOOL Fonden.
Store forskelle i kriminalitet blandt mænd fra MENAPT-lande og Sydøstasien15.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Unge mænd mellem 15 og 30 år med baggrund i MENAPT-landene er markant overrepræsenterede i kriminalitetsstatistikkerne, mens mænd med baggrund i Sydøstasien de seneste 15 år har ligget på niveau med etnisk danske mænd. Sådan lyder konklusionen i en ny analyse fra ROCKWOOL Fonden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum