Dansk Solcelleforening

Ny milepæl nået: 5 GW solkraft viser styrken i solenergi

Del

Danmark runder en vigtig milepæl med 5 GW installeret solkraft i 2025, viser nye tal, som Dansk Solcelleforening har fået adgang til. Udbygningen sker primært på markarealer, mens tagene halter efter.

Danmark har nu rundet 5 gigawatt (GW) installeret solcellekapacitet. Milepælen understreger solkraftens centrale rolle i den grønne omstilling og kan nu forsyne, hvad der svarer til cirka 1,25 mio. danske husstandes årlige forbrug af elektricitet.

Udbygningen i 2025 viser, at solceller fortsat særligt etableres på jord. Ud af en samlet årlig udbygning på 965 MW er 808 MW jordbaseret, hvilket bringer den samlede solkapacitet på marker op på 3,5 GW. Det er en betydelig stigning sammenlignet med 330 MW installeret i 2024.

Til gengæld falder udbygningen af solceller på bygninger. I 2025 er der installeret 157 MW, hvilket er et betydeligt fald fra 217,5 MW i 2024 og 242 MW i 2023. Potentialet er ellers stort og fordelene mange for bygningssolcellerne.

Udviklingen sker i en tid, hvor energiuafhængighed og forsyningssikkerhed er rykket helt op på den politiske dagsorden. Solcellerne har på få år opnået en central rolle i den danske energiforsyning i takt med, at der er blevet arbejdet politisk med at fjerne barrierer.

“Vi kan være stolte af den udvikling, som solenergien har været igennem i Danmark de seneste fem år, hvor udbygningen for alvor har taget fart, og det er et vigtigt element i at sikre vores samfunds modstandsdygtighed”, siger Flemming V. Kristensen, formand for Dansk Solcelleforening og uddyber:

"Når solceller på bygninger ikke følger med, skyldes det fortsat regulatoriske benspænd. Solceller på bygninger producerer strøm dér, hvor den forbruges - til gavn for både samfundsøkonomi og elforbrugere. Derfor ser vi implementeringen af EUs bygningsdirektiv som en oplagt mulighed for at få udbygningen af bygningssolceller op i højere fart".

De store markanlæg spiller fortsat en vigtig rolle i den samlede udbygning, og milepælen blev nået, da European Energy, der er medlem af Dansk Solcelleforening, nettilsluttede solcelleprojektet Glejbjerg i Vejen kommune lige op til årsskiftet.

”Det er en vigtig milepæl i den grønne omstilling at runde de 5 GW, og vi arbejder videre med at indfri målsætningen om at firedoble vedvarende energi på land i 2030. Det kan vi især takket være et stærkt samarbejde med en lang række danske kommuner, som ser gode muligheder i at få etableret vedvarende energiprojekter og understøtte den lokale udvikling”, siger Andreas Karhula Lauridsen, Senior Vice President, European Energy.

Tallene kommer på et tidspunkt, hvor EU’s bygningsdirektiv – herunder artikel 10 om solenergikrav på bygninger – er ved at blive omsat til dansk lovgivning.

Dansk Solcelleforening opfordrer derfor beslutningstagere til at bruge den danske implementering af EU's bygningsdirektiv som et springbræt til aktivt at fjerne barrierer, styrke incitamenterne og gøre det mere attraktivt at investere i solceller på bygninger. Ellers risikerer Danmark at overse bygningernes potentiale i at styrke energiuafhængigheden og holde omkostningerne i elnettet nede.


Fakta om 5 GW solceller:
5 GW solcellekapacitet kan dække elforbruget i 1,25 mio. danske husstande.

Andelen af solceller etableret på marker dækker omkring 5000 hektar. Det svarer til cirka 0,2 pct. af Danmarks landbrugsareal.

Kontakter

Billeder

Dansk Solcelleforening

Dansk Solcelleforening er en brancheforening, der samler eksperter på området for solceller og beslægtede teknologier. Dansk Solcelleforening repræsenterer solcellebranchen bredt fra fabrikanter, rådgivende ingeniører, installatører, VE-udviklere af store anlæg på land til solcellevirksomheder, der installerer solceller på tagflader af industri- og erhvervsvirksomheder, på offentlige bygninger og husstandstage.

Følg pressemeddelelser fra Dansk Solcelleforening

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Dansk Solcelleforening

Dansk Solcelleforening: god VE-aftale – nu skal solenergien op i gear10.10.2025 13:08:01 CEST | Pressemeddelelse

Regeringen og et bredt flertal af folketingets partier har netop indgået en aftale, der har til formål at fremme mere vedvarende energi på land. Det er positivt og et vigtigt skridt i den grønne omstilling, at der nu følges op på flere af anbefalingerne fra NEKST-arbejdet. Aftalen fjerner barrierer for solenergi på jord, men overser potentialet i at gøre bygninger til en aktiv del af energisystemet.

Solcellebranchen: regelmagere skal spille med20.3.2025 16:33:48 CET | Pressemeddelelse

Dansk Solcelleforening har i dag holdt sin ordinære generalforsamling 2025 med flot fremmøde af medlemmer fra hele landet. Generalforsamlingen drøftede vilkårene for udbygning af grøn strøm med solkraft i Danmark og foreningens prioriteter for 2025. Og én ting stod lysende klart: regelmagere skal spille med, så solcellebranchen kan bane vej for mere solkraft, og Danmark og EU kan blive energiuafhængige.

Dansk Solcelleforening: nye tariffer på vej kan ikke være i Danmarks interesse10.3.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse

Ifølge beregninger fra Dansk Solcelleforening vil en typisk mindre erhvervsdrivende med et solcelleanlæg på 40 kW skulle betale 4.500 kroner årligt i den nyopfundne VE-kapacitetsbetaling til sammenligning med 65 kroner i rådighedsbetaling i dag. Der vil altså være tale om en pludselig og betydelig tarifstigning på næsten 7.000%, såfremt de foreslåede ændringer træder i kraft.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye