Alm. Brand advarer om farlige kørselsforhold over hele landet
12.1.2026 16:33:47 CET | Alm. Brand Forsikring A/S | Pressemeddelelse
DMI har mandag middag udsendt et varsel om isslag for store dele af Jylland, mens der er meldt risiko for isslag på Fyn og Sjælland senere på dagen og natten til tirsdag. Forsikringsselskabet Alm. Brand opfordrer alle bilister til at udvise ekstrem forsigtighed, da kombinationen af frost og regn skaber livsfarlige kørselsforhold.

Ifølge DMI forventes isslaget at ramme Jylland ud på eftermiddagen, hvorefter risikoen rykker mod de østlige egne.
Isslag opstår, når underafkølet regn rammer de frosne vejbaner og øjeblikkeligt fryser til en usynlig isflade, som er umulig at salte sig ud af på forhånd.
"Vi står over for en af de farligste situationer i vintertrafikken. Ved isslag kan vejen gå fra at være våd til at være spejlglat på få sekunder. Især i eftermiddagstimerne, hvor mange skal hjem fra arbejde i Jylland, og senere på aftenen på Fyn og Sjælland, skal man være ekstremt opmærksom," siger Christian Johansen, direktør for Motor i Alm. Brand.
Vær forberedt på glat føre i hele landet
Mens varslet er mest akut for jyderne her til eftermiddag, skal bilister på Fyn og Sjælland forberede sig på, at forholdene kan forværres markant i løbet af aftenen og natten.
"Det lumske ved denne prognose er timingen. I Jylland rammer det midt i myldretiden, og på Sjælland og Fyn kan det overraske folk på vej hjem fra aftenaktiviteter eller tidligt om morgenen tirsdag. Mit bedste råd er at overveje, om turen overhovedet er nødvendig, mens isslaget står på," siger Christian Johansen.
Gode råd
- Tænk dig godt om når du kører og sænk farten.
- Stå tidligere op end normalt og kom afsted i god tid, så du ikke behøver at presse farten på vejen
- Har du sommerdæk på, så skal du være meget forsigtig, og vi anbefaler, at du lader bilen stå og tager det offentlige
- Hver forberedt med tæpper i bilen, skovl samt en opladt mobiltelefon
- Medbring varmt tøj, sko og handsker
- Medbring slæbetov og sneskovl, hvis du skulle køre fast
- Medbring startkabler, værktøj, stik
- Hav telefonnummeret med på Vejhjælp, hvis du får brug for det.
Kontakter
Mikkel Luplau SchmidtPressechefAlm. Brand Group
Tlf:35473501abmilp@almbrand.dkAlm. Brand Forsikring
Alm. Brand Forsikring er en dansk finansiel koncern grundlagt i 1792. I dag driver vi virksomhed inden for forsikring som en del af Alm. Brand Group og dækker sammen med vores samarbejdspartnere alle finansielle behov hos vores kunder.
Se Alm. Brand Groups nyhedsrum
Følg pressemeddelelser fra Alm. Brand Forsikring A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Alm. Brand Forsikring A/S
Alm. Brand advarer landmænd: Få meter kan afgøre, om en batteribrand bliver en katastrofe25.9.2026 11:06:24 CEST | Pressemeddelelse
Interessen for batterianlæg vokser i landbruget, hvor stadig flere ønsker at lagre strøm fra blandt andet solceller og udnytte energien mere fleksibelt. Men anlæggene medfører også en brandrisiko, som ifølge Alm. Brand ikke altid bliver tænkt tilstrækkeligt ind i placeringen, og det kan have store konsekvenser.
121 alvorligt kvæstet i ulykker med el-løbehjul på seks år10.9.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Siden 2020 har el-løbehjul været involveret i 692 registrerede ulykker i Danmark. 121 personer er blevet alvorligt kvæstet, og én person har mistet livet. Det viser nye tal, som forsikringsselskabet Alm. Brand har fået fra Vejdirektoratet.
Alm. Brand: Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner5.9.2026 12:27:08 CEST | Pressemeddelelse
Ekstreme vejrhændelser og rekordstore nedbørsmængder får stadig flere danskere til at sikre deres ejendele mod vand. Nye tal fra Alm. Brand viser, at antallet af kunder med en udvidet vandskadedækning er steget med 78 pct. fra 2023 til første halvår af 2026.
Alm. Brand: Voldsom regn rammer flere kommuner end tidligere23.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Voldsom regn rammer i dag flere kommuner end tidligere. Det viser en analyse fra Alm. Brand baseret på data fra Forsikringsvejret. Selvom antallet af dage med mindst 40 mm regn kun er steget fra 171 til 181 mellem perioderne 2014-2019 og 2020-2025, er antallet af registreringer af voldsom regn på tværs af kommuner steget med 27 pct. fra 957 til 1.212.
Alm. Brand advarer: Høsten sender arbejdsulykker i vejret11.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
August er årets mest risikofyldte måned for ansatte i landbruget. Alm. Brands skadestatistik viser, at selskabets landbrugskunder anmelder omkring 10 pct. flere arbejdsulykker i august end i årets øvrige måneder. Derfor opfordrer forsikringsselskabet landmænd og medarbejdere til at have ekstra fokus på sikkerheden, når høsten går ind i sin travleste fase.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum