Comwell A/S

Comwell Hotels vælger Humdakin som ny leverandør af gæsteprodukter.

12.1.2026 11:12:51 CET | Comwell A/S | Pressemeddelelse

Del

Fra 1. marts 2026 skifter Comwell Hotels leverandør af gæsteprodukter på alle hoteller i kæden. Fremover vil shampoo, bodywash og håndsæbe på hotelværelserne komme fra det danske brand Humdakin.

Humdakin
Humdakin

Samtidig bliver Humdakins produkter en del af sortimentet i Comwells fysiske hotelshops, så gæster får mulighed for at tage oplevelsen med hjem.

Valget af det danske brand Humdakin er truffet, fordi brandets nordiske design, rolige farver, høje kvalitet og fokus på bæredygtighed matcher Comwells udtryk og den oplevelse, kæden ønsker at give gæsterne. Produkternes æstetik og duftunivers bidrager til en rolig og sammenhængende stemning på værelserne og understøtter følelsen af velvære og en god nats søvn.

“Humdakin rammer præcis den balance, vi har ledt efter. Produkterne har et stærkt nordisk udtryk, en rolig æstetik og en tydelig ansvarlighed, som passer naturligt ind i Comwells univers. For os handler det om helhedsoplevelsen på værelset fra design, kvalitet og duft til den stemning, gæsten møder og her understøtter Humdakin det udtryk, vi ønsker at stå for”, siger Linn Evensen Nielsen, Brand Manager hos Comwell Hotels.

Humdakin er B Corp-certificeret og arbejder dokumenteret med ansvarlighed og gennemsigtighed - et naturligt match med Comwells fokus på bæredygtig drift og bevidste valg i den samlede gæsteoplevelse.

Humdakin er et dansk, familieejet brand grundlagt i 2016 og er i dag repræsenteret hos internationale detailaktører såsom Illums Bolighus internationalt og Selfridges i London. Brandet er kendt for sin konsekvente nordiske æstetik, høje kvalitet og fokus på ansvarlig produktion.

Samarbejdet mellem Comwell Hotels og Humdakin er en flerårig aftale, som løbende vil udvikle sig. Sortimentet vil blive opdateret efter sæson og vil blandt andet omfatte særlige editioner, eksempelvis i forbindelse med jul, så oplevelsen for gæsterne løbende fornyes.

Humdakin erstatter Comwells tidligere leverandør af gæsteprodukter og bliver en fast del af oplevelsen på tværs af kædens hoteller.

Kontakter

Om Comwell

Comwell er en danskejet og landsdækkende hotelkæde med hoteller i hele Danmark samt ODEON i Odense og Centralværkstedet i Aarhus. I cirka 55 år har Comwell drevet møde- og konferencehoteller og har gennem årene høstet flere priser for deres møde-, service- og madkoncept.

Comwell var de første til at introducere danskerne for den moderne mødepakke tilbage i 1969. I dag er det stadig Comwells kerneforretning, og den professionelle rådgivning, indsigt, læringsværktøjer og sparring varetages af hotelkædens trænede MeetingDesignere. Comwell servicerer også uddannelses- og kursusforløb, workshops, jobsamtaler, bestyrelsesmøder, udstillinger og events og råder over cirka 2.500 værelser samt 320 møde- og konferencelokaler.

Følg pressemeddelelser fra Comwell A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Comwell A/S

Comwell Hotels har indgået et samarbejde med Julemærkehjemmene med et fælles ønske om at bidrage positivt til børns trivsel og støtte arbejdet med fællesskaber, hvor der er plads til alle.5.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse

Julemærkehjemmene er et af Danmarks mest kendte og tillidsvækkende initiativer for børn. Mange danskere forbinder dem med Julemærkerne, som den dag i dag fortsat bliver udgivet til støtte for børn på Julemærkehjem. I dag har Julemærkehjemmene udviklet sig i takt med samfundet og arbejder målrettet med børn, der kæmper med psykiske og sociale udfordringer som mobning, ensomhed og mistrivsel.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye