Alexandra Instituttet

Alexandra Instituttet får ny frontfigur for kunstig intelligens

Del

Mie Hvas er tiltrådt som Head of AI Lab hos Alexandra Instituttet. Her skal hun omsætte forskning til løsninger, der optimerer processer, analyserer data og giver danske virksomheder et teknologisk forspring.

Mie Hvas er Alexandra Instituttets nye Head of AI Lab
Mie Hvas er Alexandra Instituttets nye Head of AI Lab

Alexandra Instituttet har ansat Mie Hvas som Head of AI Lab. Hun skal lede og udvikle Alexandras arbejde med kunstig intelligens – en kernekompetence, som instituttet tilbyder både offentlige og private kunder. 

CBS-uddannede Mie Hvas bringer et kommercielt og tværfagligt perspektiv til rollen. Hun har tidligere arbejdet med AI-initiativer i komplekse organisationer som Sund & Bælt og Accenture og har både ledelses- og rådgivningserfaring fra projekter med fokus på digital transformation og implementering af avancerede teknologier. 

“Jeg ser Alexandra Instituttet som en unik spiller i dansk erhvervsliv. Vi råder over nogle af Danmarks allerskarpeste eksperter inden for sprogteknologi og computer vision. Vi excellerer dér, hvor hyldeprodukterne ikke passer, og hvor datasuverænitet, open source og etik er afgørende. Vi er enormt dygtige til at implementere kunstig intelligens i erhvervslivet. Ikke for at blive rige, men for at gøre Danmark klogere. Den mission glæder jeg mig til at blive en del af,” siger Mie Hvas. 

Styrket fokus på kunstig intelligens 
Rollen som Head of AI Lab omfatter både samarbejde med forsknings- og erhvervspartnere samt implementering af projekter, hvor kunstig intelligens spiller en central rolle i at optimere processer, analysere store datamængder og udvikle intelligente systemer, der styrker erhvervslivet.  

“Med Mies store erfaring og lederkompetence styrker vi vores evne til at implementere state-of-the art AI-løsninger, som løfter vores kunders og samarbejdspartneres konkurrenceevne. Vi siger varmt velkommen til Mie – en ambitiøs leder, som styrker Alexandras kommercielle profil og har en dyb passion for udviklingen af ansvarlig kunstig intelligens som samfundsgavnlig teknologi,” siger Niels Husted Kjær, CEO, Alexandra Instituttet.  

Kontakter

Niels Husted KjærCEO

Niels Husted Kjær er Alexandra Instituttets CEO med solid erfaring med ledelse, udvikling af high-tech softwareløsninger og forretning baseret på ny teknologi. Han udtaler sig gerne om fremtidens digitale løsninger og er ikke bange for at have holdning og kant!

Tlf:+45 40 99 55 02niels.husted.kjaer@alexandra.dk

Alexandra Instituttet

100 eksperter under ét tag 

Alexandra Instituttet hjælper offentlige og private virksomheder med at anvende den nyeste it-forskning og teknologi. Vores udgangspunkt er samfundsmæssige problemstillinger og behov for at omsætte den nyeste forskning til innovative løsninger. 

Hos os finder du stærke kompetencer inden for blandt andet Visual computing, kunstig intelligens, IoT, cybersikkerhed, interaktionsdesign og smarte produkter. 

Vi arbejder i et tværfagligt miljø og er et hold af højtkvalificerede specialister, der hurtigt kan forstå din organisations og dine brugeres problemstillinger.

Vi er Danmarks eneste Godkendte Teknologiske Service-institut specialiseret i it og digitalisering.

Følg pressemeddelelser fra Alexandra Instituttet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Alexandra Instituttet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye