Danmark er den 3. største færgenation i EU
9.1.2026 10:00:18 CET | Danske Rederier | Pressemeddelelse
41,3 millioner passagerer rejste med færge til eller fra en dansk havn i 2024. Det viser ny opgørelse fra Eurostat.

Selvom Danmark kun har 6 millioner indbyggere, er vi den tredjestørste færgenation i EU, når det kommer til antallet af passagerer. I 2024 havde danske havne 41,3 millioner færgepassagerer, der steg om bord eller gik i land.
”Danmark er et færgeland. For mange danskere er en tur med færgen en helt naturlig del af ferien eller af hverdagen. Færgerne knytter fastland og øer tættere sammen såvel som de binder Danmark tættere sammen med vores nabolande,” siger Jacob K. Clasen, viceadm. direktør i Danske Rederier.
Italien og Grækenland er de eneste to lande i EU med flere passagerer.
Det viser tal fra Eurostat.
”De danske færgerederier hviler ikke på laurbærrene, men investerer stort i fremtidens færger og oplevelsen ombord, så rejsen fremover i stigende grad bliver batteridrevet såvel som en endnu nemmere og mere komfortabel oplevelse for passagererne,” siger Jacob K. Clasen.
Opgørelsen fra Eurostat viser endvidere, at fire af de 25 mest travle færgehavne i EU er danske. Helsingør er den største danske havn målt på antal færgepassagerer, efterfulgt af Rødby, Sjællands Odde og Aarhus.
Kontakter
Henrik MogensenPresse- og KommunikationskonsulentDanske Rederier
Tlf:81776397hmo@danishshipping.dkBilleder
Vedhæftede filer
Links
Følg pressemeddelelser fra Danske Rederier
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Rederier
Regeringens 2035-plan mangler fokus på vækst24.2.2026 11:38:59 CET | Pressemeddelelse
Regeringens økonomiske plan rummer en række tidligere annoncerede fornuftige og nødvendige tiltag – men ifølge Danske Rederier er der for langt mellem nye erhvervsinitiativer, der vil skabe vækst i økonomien.
Et stærkere totalberedskab i Danmark er helt nødvendigt20.2.2026 11:47:12 CET | Pressemeddelelse
Danske Rederier bakker op om regeringens akutpakke til at styrke totalberedskabet i Danmark og hejser samtidig et flag for at tænke dansk skibsfart ind.
Danmark endnu engang blandt verdens bedst præsterende flagstater28.1.2026 15:23:18 CET | Pressemeddelelse
Danmark er endnu engang at finde helt i toppen af International Chamber of Shippings (ICS) netop offentliggjorte Flag State Performance Table. Danmark er et af kun ti lande, der har en positiv score i alle opgjorte kriterier.
Danmark er verdens niende største søfartsnation21.1.2026 13:01:55 CET | Pressemeddelelse
Ny opgørelse viser, at Danmark endnu engang er at finde blandt verdens 10 største søfartsnationer. Danske Rederier har netop lanceret ny strategi, der skal være med til at sikre, at Danmark også i fremtiden er at finde nær toppen af listen.
Containerrekord i danske havne16.12.2025 10:57:17 CET | Pressemeddelelse
Tredje kvartal i år har slået alle rekorder, når det kommer til flest lastede containere transporteret til eller fra større danske havne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
