Tysk stjerneskud er årets bil i Europa 2026
9.1.2026 12:32:51 CET | FDM | Pressemeddelelse
Mercedes-Benz CLA er The Car of the Year 2026. Et indlysende valg, siger FDMs biltekniske redaktør, der er Danmarks jurymedlem og præsident for juryen bag kåringen. Det er første gang i 52 år, at det tyske bilmærke vinder titlen.

Mercedes-Benz CLA er The Car of the Year 2026. Den store familiebil endte øverst på sejrsskamlen, da den prestigefyldte titel fredag formiddag blev uddelt i forbindelse med åbningen af årets store biludstilling i Bruxelles i Belgien.
Det er første gang siden 1974, at det tyske bilmærke vinder titlen.
Skoda Elroq, der er Danmarks mest populære bilmodel, kom ind på en flot andenplads.
Det er i år 63. gang, at en jury med i alt 59 europæiske biljournalister fra 23 lande kårer ’The Car of the Year’.
”Mercedes-Benz CLA er allerede introduceret i Danmark som elbil og opnåede for nyligt de maksimale seks stjerner, da FDM testede bilen. Et resultat, der kun meget sjældent tildeles en bilmodel. Bilen kan samtidig bryste sig af en sikkerhed, der ganske enkelt er Spitzenklasse og noget af det bedste, man til dato har set. På den måde er Mercedes-Benz CLA en både vellykket og sikker bil og en værdig vinder af titlen The Car of the Year 2026,” siger FDMs biltekniske redaktør Søren W. Rasmussen, der både er præsident for juryen og eneste danske jurymedlem. Han havde selv CLA som sin favorit.
Priserne for en firedørs sedan-udgave af CLA begynder ved 400.000 kroner, mens en stationcar-udgave fås fra 430.000 kroner.
De syv kandidater i finalen udgjorde et alsidigt felt af teknologier, idet flere af modellerne både fås som elbil og som enten hybridbil, benzinbil, dieselbil eller plugin-hybrid.
Selvom elbilfeberen raser herhjemme, går salget af elektriske biler noget langsommere i store dele af Europa, og det afspejlede sig i årets finalefelt, hvor blot tre af de syv biler udelukkende fås som elbiler.
”Det er derfor ret tidstypisk, at titlen The Car of the Year dette år tilfalder en bilmodel, der både kan fås som elbil og med benzin- eller dieselmotor, siger Søren W. Rasmussen.
”Det er ikke alle lande, der er lige så langt fremme som os i Norden, når det drejer sig om elbiler, og derfor går retningen for udviklingen i de kommende år fortsat ad to spor: Elbilerne vil generelt set storme frem, men der bliver også plads til brændstofbiler i nogle sydeuropæiske lande,” forudser Søren W. Rasmussen.
Læs mere om kåringen af The Car of the Year 2026 på fdm.dk
Resultatet i finalen til The Car of the Year 2026
- Mercedes-Benz CLA (el- og benzinbil) 320 p.
- Skoda Elroq (elbil) 220 p.
- Kia EV4 (elbil) 208 p.
- Citroën C5 Aircross (el- og benzinbil) 207 p.
- Fiat Grande Panda (el- og benzinbil) 200 p.
- Dacia Bigster (benzinbil) 170 p.
- Renault 4 (elbil) 150 p.
Hvert jurymedlem har 25 point til rådighed, der skal fordeles mellem mindst fem af de syv bilmodeller.
Nøgleord
Kontakter
FDM presseafdeling
Tlf:45270967presse@fdm.dkMads Bregenov-PedersenPressemedarbejder
Tlf:21187030mbp@fdm.dkBarbara Borre LangeKommunikationschef
Tlf:26270721bbc@fdm.dkBilleder




Om FDM
FDM er med 284.000 medlemshusstande Danmarks største interesse- og forbrugerorganisation.
FDM arbejder for en afvikling af registreringsafgiften, en grøn omstilling af bilparken, bedre trafiksikkerhed, bedre infrastruktur og bedre forbrugersikkerhed.
Derudover sidder FDM i en lang række råd og nævn som Ankenævn for biler, Parkeringsklagenævnet, Færdselssikkerhedskommissionen og Rådet for Sikker Trafiks forretningsudvalg.
Læs mere om FDM
Følg pressemeddelelser fra FDM
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FDM
Nye biler advarer selv om glemte børn i bilen16.9.2026 10:20:48 CEST | Pressemeddelelse
Flere nye biler har nu systemer, som advarer fører og omgivelser, hvis der er efterladt børn i en parkeret bil. Systemerne indgår i Euro NCAP’s nye test af bilers sikkerhed og skal forhindre tragiske ulykker.
Disse fejl rykker vejhjælpen oftest ud til14.9.2026 12:19:17 CEST | Pressemeddelelse
Døde batterier og flade dæk er de hyppigste årsager til, at bilister må have vejhjælp, viser nye tal fra FDM Vejhjælp over bilernes 10 hyppigste fejl. Tallene viser samtidig, at behovet for vejhjælp ikke kun er et vinterfænomen.
Kommunale p-afgifter udløser stribevis af klager31.8.2026 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er stor forskel på, hvor mange der klager over kommunernes p-afgifter – i flere kommuner klager bilisterne over mere end hver 10. p-afgift. Samlet havde landets kommuner i 2025 indtægter fra parkering på næsten 1,4 milliarder kroner. Det er ny rekord.
BMW og Zeekr imponerer i helt ny sikkerhedstest8.7.2026 11:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Euro NCAP lancerer en helt ny test af bilers sikkerhed før, under og efter en ulykke. Samtidig introduceres flere forskellige testdukker og computersimuleringer. De første biler imponerer med en tårnhøj sikkerhed.
Test afslører dårlig sikkerhed på lastbiler – koster 400 liv om året1.7.2026 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
For svage kofangere på lastbiler koster hvert år omkring 400 mennesker livet på de europæiske veje i såkaldte underkøringsulykker. Sammen med de europæiske bilklubber og Euro NCAP efterlyser FDM skærpede krav til kofangerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum