Udenrigsministeriet

Danmark sender støtte til to af de værste humanitære kriser i verden

Del

Danmark bidrager med yderligere 85 millioner kroner til Sudan og Gaza. 

Tre år inde i Sudans borgerkrig fortsætter tragedien, mens verdenssamfundet forgæves har forsøgt at bringe parterne til forhandlingsbordet. I Gaza er de humanitære behov fortsat omfattende og vinteren øger behovet for mere hjælp.

”Verdens største humanitære katastrofe og fordrivelseskrise udspiller sig for øjnene af os i Sudan. Vi gør, hvad vi kan for at afhjælpe de menneskelige lidelser. Det gør vi blandt andet gennem humanitære bidrag og gennem vores arbejde som medlem af FN’s Sikkerhedsråd og som del af EU, hvor vi løbende arbejder for at sætte konflikten på dagsordenen og lægge pres på krigens parter,” siger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen og fortsætter:

”I Gaza har vi med våbenhvilen fået et glimt af håb. Der kommer mere støtte ind til den nødlidende civilbefolkning, men den humanitære situation er fortsat yderst alvorlig. Med et nyt bidrag til ICRC’s felthospital i Gaza støtter Danmark civiles adgang til akut lægehjælp, som er en livline for tusindvis af mennesker, der er ramt af sygdom eller sårede grundet kamphandlingerne.”

I Sudan har krigens parter angrebet civilbefolkningen, begået omfattende seksuel vold, ødelagt kritisk infrastruktur, herunder hospitaler og skoler, samt pålagt den humanitære bistand omfattende restriktioner. Over 150.000 mennesker vurderes at have mistet livet, og mere end 12 millioner er på flugt siden krigen brød ud. Over 21 millioner mennesker står over for akut fødevaremangel, og der er konstateret hungersnød i dele af Darfur- og Kordofan-regionerne.

I Gaza er over 70.000 mennesker dræbt og over 171.000 såret siden 7. oktober 2023 ifølge sundhedsmyndighederne i Gaza. Levering af sundhedsydelser er alvorligt begrænset,  kun halvdelen af hospitaler og mindre end halvdelen af primære sundhedscentre er delvist funktionelle med mangel på sundhedsudstyr og medicin.

Fordeling af nyt bidrag til Sudan

Organisation

Formål

Beløb (mio. kr.)

FN’s Fødevareprogram

Fokus på at afhjælpe fødevareusikkerhed  

20

FN’s Flygtningehøjkommissariat

Adressering af fordrivelseskrisen, herunder bl.a. beskyttelse og shelter til internt fordrevne i Sudan samt sudanesiske flygtninge i nabolandene

20

FN’s Befolkningsfond

Støtte til kvinder og pigers beskyttelse og sundhed, herunder til fødeklinikker og sundhedsklinikker, der behandler ofre for seksuel vold.

15

I alt

55

Bidrag til Gaza

Organisation

Formål

Beløb (mio. kr.)

Den internationale Røde Kors Komité (ICRC)

Støtte til ICRC’s felthospital i Gaza.

30

Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye