Højtlæsning for voksne i anledning af Danmarks Indsamlingen
I forbindelse med Danmarks Indsamlingen 2026 til fordel for børn i glemte kriser, afholder Næstved Bibliotek fredag d. 30. januar kl. 14:00-14:45 et højtlæsningsarrangement for voksne. Her kan du møde et udpluk af de bøger, der var mest populære i 2025.

Til arrangementet kan du få indblik i, hvilke bøger der fængede andre læsere i det forgangne år, og nyde en lille times afbræk i hverdagen, med lytning og tid til fordybelse.
Vi håber selvfølgelig også at du har lyst til at give et bidrag til vores egen indsamling til Danmarks Indsamlingen, men det er ikke et krav for at deltage i arrangementet.
Arrangementet er gratis, men kræver tilmelding via bibliotekets hjemmeside, naesbib.dk.
Om Danmarks Indsamling 2026
Det er Danmarks 12 største humanitære organisationer, der står bag Danmarks Indsamling.
I 20 år har Danmarks Indsamling hjulpet mennesker i ekstrem nød. Med årets indsamling går til bl.a. mad, rent vand og lægehjælp.
Kontakter
Ida Maria Kjærulff OttesenKulturformidler
Tlf:5588 4137imkjot@naestved.dkJens Kryger NielsenBibliotekar
Tlf:55884136jknie@naestved.dkMartin Rovang JensenKulturformidler
Tlf:55884138mrojen@naestved.dkNæstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
To nye omgange Bøger og Bolognese i Glumsø12.1.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Glumsøs børnefamilier er vilde med det populære 'Bøger og Bolognese' koncept, som er et samarbejde mellem Kulturforeningen Rejseladen og Glumsø Bibliotek. Nu vender 'Bøger og Bolognese' så tilbage med to aftener i årets første måneder, torsdag d. 29. januar og torsdag d. 26. marts. Begge aftener kl. 17:30-19:00.
Næstved Bibliotek lancerer læsekreds for naturelskere6.1.2026 11:50:02 CET | Pressemeddelelse
Er du dus med himlens fugle og skovens grønne træer? Og holder du af at læse? Så er Næstved Biblioteks læsekreds for naturelskere sikkert noget for dig.
Ramadan-kalenderværksted og højtlæsning på Næstved Bibliotek6.1.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
I samarbejde med Dansk Tyrkisk Kulturforenings forældreråd arrangerer biblioteket lørdag d. 24. januar kl. 11:00 - 14:00 et kreaværksted, hvor børnefamilier kan lave deres egne Ramadan kalendere, hygge sig og få læst en historie højt af én af bibliotekets børnekulturformidlere.
Forfattersamtale med Naja Marie Aidt5.1.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mød den prisvindende forfatter Naja Marie Aidt til en samtale om bogen ”Øvelser i mørke”. Det sker tirsdag den 27. januar kl. 18.30-21.00 på Næstved Bibliotek.
Klassisk Lytteklub i foråret2.1.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Deltag i forårssæsonens Klassiske Lytteklub på Næstved Bibliotek. Det foregår tre fredage i januar til marts. Første møde er den 23. januar kl. 13.00-14.30.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum