Hver tredje dansker ejer ikke dette vigtige udstyr til nytårsaften
29.12.2025 08:00:00 CET | Sikkerhedsstyrelsen | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse, som Sikkerhedsstyrelsen har fået foretaget viser, at 33% af danskerne ikke ejer et par beskyttelsesbriller.
Når raketterne ryger til vejrs nytårsaften, gør mange det uden den vigtigste beskyttelse. En ny undersøgelse, som Sikkerhedsstyrelsen har fået gennemført, viser, at hele 33 procent af danskerne slet ikke ejer et par beskyttelsesbriller. Det bekymrer styrelsen, som har ekstra fokus på øjensikkerhed i dette års forebyggende fyrværkerikampagne.
- Det er bekymrende, at så mange potentielt står uden beskyttelse nytårsaften. Det tager kun et øjeblik at købe og bruge brillen – men et øjeblik uden dem kan ændre resten af livet, siger, udtaler Nicoline Zederkof Jensen, kontorchef i Sikkerhedsstyrelsen.
En lille pris for at undgå alvorlige skader
Det er næppe prisen på et par beskyttelsesbriller, der afholder den sidste tredjedel af befolkningen fra at købe et par, fordi ifølge den nye undersøgelse, der er gennemført af analysefirmaet YouGov, mener kun 15 % af de adspurgte, at prisen på et par beskyttelsesbriller er for høj eller at de sågar burde være gratis.
- Sidste år udgjorde øjennære skader 30% af skaderne blandt de uheldige danskere sidste nytår - beskyttelsesbriller er et meget simpelt redskab i nedbringelsen af øjenskader, uanset om man selv antænder fyrværkeriet eller blot kigger på som tilskuer, siger Nicoline Zederkof Jensen.
Ifølge skadestal fra Odense Universitets Hospital brugte ca. 85% af de alvorligt tilskadekomne ved sidste nytår ikke beskyttelsesbriller.
På baggrund af dette og de indsigter, som Sikkerhedsstyrelsen har fået i undersøgelsen af danskernes fyrværkerivaner, har styrelsen i år valgt at sætte et særligt fokus på beskyttelsesbrillerne og har i et samarbejde med kunstneren Benjamin Hav lavet kampagnen ”Hav du husket brillen?” med tilhørende musikvideo, som du kan læse mere om her: https://www.sik.dk/fyrvaerkerikampagner-2025
Kilde: Undersøgelsen er gennemført af analyseinstituttet YouGov. Der er i alt gennemført 1023 interview med danskere i alderen 15-65+ år, i perioden 7. til 10. marts 2025.
Følg pressemeddelelser fra Sikkerhedsstyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sikkerhedsstyrelsen
Sådan anmelder du farligt eller defekt fyrværkeri31.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hjælp med at stoppe farlige produkter før næste nytår - Ikke alle fejl bliver opdaget under test. Se her, hvordan du anmelder fyrværkeri.
Blæsevejr og regn kan øge faren ved fyrværkeri nytårsaften30.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Sikkerhedsstyrelsen advarer: Hold ekstra afstand og pas på i det ustadige vejr
Ny undersøgelse: Alt for mange danskere glemmer beskyttelsesbrillerne nytårsaften.30.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse, som Sikkerhedsstyrelsen har fået foretaget, viser at hele 44% af danskerne har affyret fyrværkeri uden beskyttelsesbriller.
Husk at finde sikkerheden frem sammen med fyrværkeriet30.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fra 31. december må privatpersoner skyde nytåret ind – undgå at blive en del af statistikken og husk de fem fyrværkeriråd.
Ny kampagne skal minde danskerne om at beskytte hørelsen mod nytårsbrag17.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Sikkerhedsstyrelsen sætter i år fokus på risikoen for høreskader i forbindelse med fyrværkeri. Kraftige brag kan nemlig give varige skader på hørelsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum