Klimabro: Den samfundsøkonomiske gevinst stiger markant og se hvordan klimabroen påvirker din kørsel
25.6.2025 00:00:00 CEST | Randers Kommune | Pressemeddelelse

En ny såkaldt samfundsøkonomisk analyse af Klimabroen viser, at broen er en endnu bedre samfundsinvestering end først antaget. Borgerne kan spare 2.500 timer i trafikken hver dag, når Klimabroen er etableret. Nu har Randers byråd netop vedtaget, at klimabroen fortsat skal forbindes til Udbyhøjvej og samtidig vil dæmningen over det nordlige havnebassin blive anlagt i kote 4 for at øge klimasikringen.
I januar-marts 2024 var der høring om et tillæg til kommuneplanen for at planlægge klimabro-forbindelsen. Der blev i høringssvar og på to borgermøder stillet en række spørgsmål. Derfor vedtog byrådet dengang, at der skulle gennemføres nogle supplerende undersøgelser for at svare på spørgsmålene. Blandt undersøgelserne var en ny trafikmodel med basis i trafiktal for 2024 i stedet for 2019. Og dermed var der også basis for at kunne få udarbejdet en ny samfundsøkonomisk analyse af, om det kan betale sig for samfundet at investere i en klimabro og også en Østbroforbindelse.
Den nye trafikmodel bruges til at beregne, hvor meget tid og hvor mange kørte km, der kan spares med en trafikforbindelse. I en samfundsøkonomisk analyse omregnes tiden og de kørte kilometer i penge for samfundet. Kort sagt sættes der værdi på den tid, det koster at køre kontra udgiften til at bygge broen og vejen. Der regnes dermed i en såkaldt intern rente, som normalt ligger på 4-6 procent, hvis en investering i infrastruktur skal være god. Det er Cowi som har udarbejdet den samfundsøkonomiske analyse.
"Vi står nu med en intern rente, der for klimabroen hedder 27,9 procent. Det er en fordobling siden vi tog afsæt i en trafikmodel, der havde 2019-trafiktal som basis. Den rente er helt ekstraordinært god," siger Frank Nørgaard, formand for Miljø- og teknikudvalget i Randers Kommune og fortsætter:
"Forklaringen på den meget stærke forrentning er, at der nu anvendes gps-data til at se på trafikken, og trafikmodellen er dermed blevet bedre og mere præcis. 2019-trafikmodellen underestimerede simpelthen hvor mange, der vil få glæde og gavn af en klimabro. Nu har vi en mere retvisende model. Vi er blevet overraskede og har virkeligt været kritiske overfor resultatet. Men den er god nok. Der er en helt vild stærk investering i at flytte halvdelen af trafikken på Danmarks mest trafikerede kommunevej," siger Frank Nørgaard, og henviser til, at klimabroen vil flytte tæt på 50 procent af trafikken fra Randers bro til Klimabroen.
Frank Nørgaard fortsætter: "Det er bare med at komme i gang. Vi vil hver dag spare cirka 2.500 timer i trafikken og 11.500 kørte kilometer. Det kommer de tusindvis af borgere, der hver dag krydser Randers Fjord til gode. Og så kombinerer vi infrastruktur med klimatilpasning og får dobbelt gevinst af vores penge. Det er godt købmandsskab".
Også en mulig Østbroforbindelse er der lavet en ny samfundsøkonomisk beregning for. Den viser fortsat også en god intern rente, som dog er faldet fra 8,7 procent med 2019-trafiktal til 7,7 procent med afsæt i 2024-trafiktal. Byrådet har derfor også vedtaget, at Klimabroen skal laves før en Østbroforbindelse, da langt flere borgere får glæde af Klimabroen.
På byrådsmødet den 24. juni 2025 vedtog Randers Byråd, at klimabro-forbindelsen fortsat bliver forbundet til Udbyhøjvej, fordi det giver størst gevinst for flest trafikanter. Samtidig vil der blive arbejdet videre med løsninger på at begrænse smutvejskørsel mellem Udbyhøjvej og Dronningborg Boulevard. Det blev også vedtaget, at den del af klimabroen som ligger på en dæmning i det nordlige havnebassin bliver 1 meter højere end tidligere forudsat, for at tage hensyn til lystsejlere. Og samtidig bliver der indarbejdet en stiforbindelse under klimabroen nord for dæmningen med et automatisk højvandslukke.
Se byrådsreferatet fra 24. juni 2025 sag nr. 169.
- Opdatering af en trafikmodel, som tager basis i trafikmængder i 2024 i stedet for 2019 og dermed også en ny samfundsøkonomisk analyse af investeringen i en klimabro samt østbroforbindelse.
- Alternative veje frem for at broen kobles på Udbyhøjvej
- Mulighed for stiforbindelser under Klimabroen ved lystbådehavnen
- Mulighed for at hæve højden for gennemsejling gennem dæmningen i det nordlige bassin.
- Gennemført proces sammen med berørte beboere for at hindre smutvejskørsel mellem Udbyhøjvej og Dronningborg Boulevard
- Analyse af trafikafvikling i krydset Dronningborg Boulevard/Østervangsvej for at mindske kødannelser i krydset
- Opdateret samfundsøkonomisk analyse af Klimabroen og Østbroforbindelsen der viser størst gevinst ved en Klimabro.
En ny teknisk løsning gør det nu muligt at du kan tjekke, hvor lang tid det vil tage for dig at komme fra et område til et andet i Randers Kommune både med og uden en Klimabro.
Se det her.
Følg pressemeddelelser fra Randers Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Randers Kommune
Solformørkelse og overnatning på Kanaløen – her er programmet for Naturcenterets arrangementer resten af året1.4.2026 13:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Naturcenteret er klar med programmet for det næste års aktiviteter, og der er lagt op til et år fyldt med spændende naturoplevelser for både børn og voksne.
Royal Run: Mange har meldt sig – flere frivillige søges1.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Opbakningen er stor til Royal Run i Randers, hvor omkring 500 frivillige allerede har meldt sig til den store motionsfest 2. pinsedag. Der mangler dog fortsat godt 150 frivillige, som har lyst til at være med til at skabe en god oplevelse for de mange deltagere og tilskuere.
Nyt partnerskab skal styrke unge i sårbare positioner27.3.2026 09:52:14 CET | Pressemeddelelse
Randers Kommune har indgået et samarbejde med Husrum Randers for at give unge mellem 16 og 30 år adgang til trygge fællesskaber, støtte og mentorrelationer, der skal hjælpe dem videre mod trivsel, uddannelse og job.
Badesø på Nordre Fælled: Konkurrence skal finde det bedste hold af rådgivere26.3.2026 10:23:27 CET | Pressemeddelelse
Randers Byråd har besluttet at sætte gang i et udbud for at finde en totalrådgiver til at tegne og projektere en 6 hektar stor badesø på Nordre Fælled med tilhørende bygninger og rekreativt landskab. Først kan alle byde ind på opgaven, før de mest kvalificerede hold udvælges til en konkurrence om at lave det bedste koncept.
Nye chancer spirer for unge i Randers Kommune25.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Samarbejde på tværs af virksomheder, foreninger, uddannelsesinstitutioner og civilsamfund åbner nu veje videre for unge i Randers Kommune, der står uden job og uddannelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum