HK Stat: Dagens massive fyringer vil svække Skatteforvaltningen

Del

6 styrelser under Skatteministeriet har i dag gennemført den største fyringsrunde i staten i mere end 10 år. Når man siger farvel til mere end 600 medarbejdere landet over, får det konsekvenser for skattekontrol, gældsinddrivelse og andre vigtige opgaver i skattemyndighederne, advarer HK Stat

Når seks styrelser under Skatteministeriet i dag afskediger i alt omkring 640 medarbejdere, vil det få konsekvenser for de opgaver, myndighederne kan udføre. Så klar er beskeden fra HK Stat, der organiserer omkring en tredjedel af de ansatte i Skatteforvaltningen. Og omkring 150, som i dag er blevet afskediget.

Vi er desværre ikke længere i tvivl om, at besparelserne vil ramme kerneopgaverne, lyder konklusionen hos formand i HK Stat Heidi Juhl Pedersen.

  • Vi har at gøre med den største fyringsrunde i et ministerium i nyere tid, og man kan ikke nedlægge mere end 600 stillinger, uden at det få konsekvenser. Besparelserne vil selvfølgelig få konsekvenser for skattekontrol, gældsinddrivelse og andre vigtige opgaver i skattemyndighederne.
  • Medarbejderne i Skat tjener jo deres egen løn hjem mange gange, og når man slækker på kontrollerne, så får velfærds-banditter nemmere adgang til at snyde og svindle systemet. Vi er stadig ved at genoprette skattesystemet, og der bliver stadig ryddet op efter det kaos, som de fejlslagne besparelser har efterladt, siger Heidi Juhl Pedersen.

Derfor kan det blive utroligt dyrt at spare, mener hun.

  • Vi ved allesammen, hvordan besparelser i Skat er gået tidligere. Det har kostet milliarder af kroner. Nu er der flere og flere ting, der begynder at virke. Vi får lukket flere huller, men der kommer også hele tiden nye former for svindel og økonomisk kriminalitet. Hvorfor spare nu, bare fordi vi begynder at se resultater?

Et velfungerende skattevæsen er helt afgørende for vores velfærdssamfund og danskernes tillid. Vi oplever en meget stor modvilje fra danskerne mod de planlagte besparelser. Det er vores helt klare opfattelse, at danskerne vil have, at skattesystemet virker – og ingen ønsker jo, at vi åbner for en ny Sanjay Shah, siger hun.

Formand Landsklubben HK Skat Jacob Leth Halldorsson har sammen med tillidsrepræsentanterne landet over travlt med at bistå kolleger med faglige spørgsmål og hele arbejdspladsen er ramt, påpeger han.

  • Det er en meget hård dag og en utroligt dårlig timing lige op til jul. Lige nu er vores fokus på de kolleger, der får deres afskedigelse i dag, men alle kolleger er jo påvirket, og det er meget vigtigt, at ledelsen også fortsat er opmærksomme på dem, der bliver tilbage og på, at vi ikke bare kan løbe hurtigere og løse de samme opgaver, siger Jacob Leth Halldorsson.

Nøgleord

Kontakter

Jacob Leth HalldorssonFormand Landsklubben HK SkatHK Stat

Formand for de HK-ansatte i Skatteforvaltningen. Jacob arbejder selv i UFST, der forholdsmæssigt er mest berørt af dagens fyringer

Tlf:72371615

Om HK Stat

HK Stat er fagforening for omkring 20.000 ansatte kontorfunktionærer, laboranter og it-medarbejdere på tværs af statens områder. HK Stat organiserer ca en tredjedel af medarbejderne i Skatteforvaltningen, hvor de HK-ansatte bla. arbejder som sagsbehandlere, kontrol- og vejledningsmedarbejdere, chef- fag- og specialkonsulenter, funktionsledere, it-specialister mv.

Følg pressemeddelelser fra HK Stat

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra HK Stat

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye