Elgiganten A/S

Elgiganten oplever rekordhøjt salg af LEGO® sæt

17.12.2025 09:01:33 CET | Elgiganten A/S | Pressemeddelelse

Del

Meget tyder på, at LEGO-klodser bliver et af årets helt store julegavehits. Elgiganten har siden starten af Black Week, i midten af november, set en markant stigning i salget, og populære serier som Harry Potter, Star Wars og Botanicals fortsætter med at begejstre både børn og voksne. Elgiganten forventer derfor, at mange danskere kan se frem til at finde en LEGO-pakke under juletræet i år.

Meget tyder på, at LEGO-klodser bliver et af årets helt store julegavehits.
Meget tyder på, at LEGO-klodser bliver et af årets helt store julegavehits.

Samarbejdet falder i god jord hos danskerne

Samarbejdet mellem LEGO® og Elgiganten gør det nemt for kunderne at finde deres yndlingsprodukter – uanset om det gælder kreativ leg, elektronik eller gaming. Elgiganten lancerede de første sortimenter af LEGO-sæt i alle 49 varehuse tilbage i april 2025. LEGO-sortimentet i Elgiganten er kun i sin 1. fase, de forventer at kunne tilbyde kunderne endnu flere LEGO- serier og fede sæt i det kommende år. Siden lanceringen har Elgiganten for alvor kunne mærke at danskerne er glade for samarbejdet med LEGO®, fortæller Henrik Eriksen, Salgschef for Computing hos Elgiganten:

”Over efteråret har salget for alvor taget til, da vi opdaterede sortimentet i butik og begyndte at satse endnu mere på LEGO-sæt indenfor Gaming. Det er serier som Fortnite og Minecraft, der især har vakt danskernes interesse. Det har mildt sagt været svært at holde varerne på hylderne.” 

LEGO-sæt for hele familien

LEGO® appellerer til både børn og voksne, nybegyndere og erfarne. De mange forskellige serier gør det muligt at finde noget til enhver smag. Især serier som Fortnite, Minecraft, Harry Potter, Star Wars, Formel 1-sæt, Technic og de populære Botanicals-sæt, har længe været populære blandt kunderne i Elgiganten, og interessen ser ikke ud til at aftage:

”Efter Black Week må vi bare konstatere at danskerne har opdaget, at Elgiganten har fået LEGO-sæt på hylderne. Samlet set, var LEGO® Top-5 mest solgte varegruppe, målt på stk. under vores Black Week-kampagne – og trenden ser ud til at fortsætte her i julen. Vi er derfor i fuld gang med at fylde LEGO-æsker på hylderne, så alle kan nå at få den perfekte julegave under træet,” afslutter Henrik.

Nøgleord

Kontakter

Therese Røsland SkovPR- & Kommunikationsansvarlig Elgiganten A/S

Kun til medier. Kontakt vores kundeservice ved øvrige henvendelser.

Tlf:27 61 41 82presse@giganten.dk

Billeder

Henrik Eriksen, Salgschef for Computing hos Elgiganten
Henrik Eriksen, Salgschef for Computing hos Elgiganten
Download
Elgiganten oplever rekordhøjt salg af LEGO® sæt
Elgiganten oplever rekordhøjt salg af LEGO® sæt
Download
Elgiganten oplever rekordhøjt salg af LEGO® sæt
Elgiganten oplever rekordhøjt salg af LEGO® sæt
Download

Om Elgiganten

Elgiganten er Danmarks førende varehuskæde indenfor hjemmeelektronik og hårde-hvidevarer. Elgiganten blev etableret i Danmark i 1996 og har i dag ca. 2.400 medarbejdere fordelt på 49 varehuse landet over samt en af landets største webshops: Elgiganten.dk

Elgiganten A/S indgår i Elkjøp Nordic-koncernen, der består af i alt 427 varehuse og ca. 11.000 medarbejdere i Norden. Alle nordiske varehuse forsynes fra det 200.000 m2 store centrallager i Jönköping, Sverige. Elkjøp-koncernen ejes af Currys plc.

Følg pressemeddelelser fra Elgiganten A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Elgiganten A/S

Elgiganten vil mindske den digitale kløft og styrke familiebånd på tværs af generationer5.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse

Elgiganten har i samarbejde med YouGov udført en undersøgelse, som fortæller at 25 % af danskerne ville have mere kontakt med familiemedlemmer over 75 år, hvis de var mere digitale. Samtidig svarer næsten en tredjedel af danskerne, at de er bekymrede for, om de kan følge med den teknologiske udvikling - tallene peger derfor på en digital kløft, som Elgiganten gerne vil modarbejde gennem bl.a. Support-uger.

LEGO®-feberen når nye højder: unik McLaren F1-racer kan opleves i Aalborg26.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse

Elgiganten oplever, at efterspørgslen på LEGO-sæt er større end nogensinde, og danskerne har inden for de seneste seks måneder for alvor fået øjnene op for, at LEGO® er blevet en fast del af sortimentet hos Elgiganten. Især serier som Botanicals, Technic og Speed Champions er blandt de mest populære. Midt i denne LEGO-bølge skiller en helt særlig oplevelse sig ud: Lige nu og frem til den 4. april udstiller Elgiganten Aalborg en fuldt kørbar 1:1 LEGO® McLaren Formel 1-racer, som blev kørt af Lando Norris ved Miami Grand Prix i 2025 – kom forbi varehuset og oplev den.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye