Danmarks Fængsler

Fængselsbetjente fra Kosovo fejrer afslutning af uddannelse i Danmark

Del

Mandag den 15. december 2025 overværede justitsminister Peter Hummelgaard overrækkelsen af diplomer til 15 fængselsbetjente fra Kosovo, der har gennemført uddannelse i dansk fængselspraksis.

Danmark skal leje 300 fængselspladser i Kosovo fra 2027, hvor udvisningsdømte udlændinge skal afsone.

Fængselsbetjentene har derfor siden sommeren 2025 været i Danmark, hvor de har fået efteruddannelse i blandt andet regler, konflikthåndtering og dansk fængselspraksis. Uddannelsen har bestået af tre måneders skole og tre måneders praktik i danske fængsler. Den 15. december overværede justitsminister Peter Hummelgaard overrækkelsen af diplomer til fængselsbetjentene for gennemført uddannelse i dansk fængselspraksis.

Uddannelsen klæder de 15 fængselsbetjente på til det arbejde, de skal varetage, når Danmark fra foråret 2027 lejer 300 fængselspladser i Kosovo. De 15 fængselsbetjente skal som ambassadører for uddannelsen også bidrage til efteruddannelsen af de resterende 185 fængselsbetjente, der skal bruges i Kosovo.

  • Først og fremmest vil jeg sige stort tillykke til det første hold af kosovariske fængselsbetjente, der i dag har fået diplom på deres efteruddannelse. Det er endnu et helt afgørende skridt på vejen mod, at vi kan sende udvisningsdømte kriminelle udlændinge til Kosovo. Jeg vil også gerne benytte lejligheden til at sige tak til vores dygtige danske fængselsbetjente, der har taget godt i mod deres kosovariske kollegaer og spillet en vigtig rolle i forløbet. Det her banebrydende projekt står fortsat meget højt på min dagsorden, og jeg ser frem til, at endnu flere kosovariske fængselsbetjente gennemgår efteruddannelsen, så de kan tage del i det vigtige arbejde, når fængslet i Kosovo bliver taget i brug, siger justitsminister Peter Hummelgaard.

Hos Danmarks Fængsler ser man forløbet som vigtig læring frem mod ibrugtagningen af fængslet:

  • Uddannelsen af de kosovariske fængselsbetjentene er centralt i forberedelserne til at tage fængslet i Kosovo i brug. Derfor glæder det mig, at de første elever har gennemført forløbet, hvor de er blevet undervist i dansk kultur og fængselsdrift. Jeg vil gerne anerkende fængselsbetjentene for deres mod og vilje til at komme til Danmark og være en del af det første hold og sige tak til vores egne fængselsbetjente for at tage så godt imod dem, siger direktør for Danmarks Fængsler, Ina Eliasen.

Ministeren fik til seancen også hilst på og takket nogle af de danske fængselsbetjente, der har været makkere til de kosovariske betjente under deres ophold i Danmark. Også formand for Fængselsforbundet, Bo Yde Sørensen, var til stede på dagen.

Fængslet skal huse 300 udvisningsdømte fra lande uden for EU og EØS. Fængslet ledes af governor Mads Beyer og får ligeledes en dansk stab. De kosovariske fængsels- og transportbetjente skal varetage en lang række driftsopgaver. På baggrund af erfaringer fra projektet er planerne for efteruddannelse af de resterende fængselsbetjente fra Kosovo ved at blive fastlagt.

Fakta:

  • De udvisningsdømte udlændige skal afsone i Kosovo under grundlæggende de samme forhold som i et fængsel i Danmark. Den danske straffuldbyrdelseslov vil som udgangspunkt gælde i det kosovariske fængsel, hvilket i praksis betyder, at de indsattes forhold, rettigheder og pligter grundlæggende kommer til at svare til forholdene i et fængsel i Danmark, ligesom Danmarks internationale forpligtelser skal overholdes i fængslet.
  • Fængslet i Kosovo forventes at kunne tages i brug i april 2027. Der er tale om en betydelig implementeringsopgave, som fortsat pågår.
  • Folketingets Ombudsmand, relevante tilsynsmyndigheder og internationale organisationer får adgang til at føre tilsyn og/eller inspicere fængslet. Forventningen er, at leje af fængselspladser i Kosovo vil bidrage til at lette presset på fængselspladserne i Danmark. 

Nøgleord

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Fængsler

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Danmarks Fængsler

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye