Millioner af færgepassagerer sejler på el – og antallet fordobles de kommende år
11.12.2025 09:51:46 CET | Danske Rederier | Pressemeddelelse
Flere af de danske færgeruter drives i dag af el-færger, og antallet stiger de kommende år. Det betyder, at flere end hver tredje færgepassager i 2030 vil sejle på strøm, når de krydser farvandene ombord på en færge.

Sidste år gik, cyklede eller kørte 30,2 millioner passagerer ombord på en færgerute mellem to danske havne eller mellem en dansk og en udenlandsk havn.
”Danmark er et land, der er bundet sammen af færgedriften. Antallet af passagerer taler sit tydelige sprog – vi elsker at sejle på rejserne tværs over landet og på ruterne til udlandet. Der er allerede fuld fart på elektrificeringen af de danske færger, og de kommende år tager vi syvmileskridt, når den allerstørste indenrigsrute mellem Jylland og Sjælland også bliver eldrevet”, siger Jacob K. Clasen, der er viceadministrerende direktør i Danske Rederier.
I 2024 blev cirka 5,5 millioner af færgepassagererne transporteret på en færge, der sejlede på elektricitet. Det svarer til 18 procent af alle færgepassagerer sidste år. Det viser en ny opgørelse fra Danske Rederier.
Investeringer i nye batteridrevne færger og ombygninger af konventionelle færger betyder, at antallet af færgepassagerer, der transporteres på el, forventes at blive mere end fordoblet frem mod 2030 til mere end 10 millioner passagerer. Det svarer til, at omtrent hver tredje færgepassager sejler på el i 2030 (36 procent).
”Der er ingen tvivl om, at fremtidens færger sejler på el. Det kræver enorme investeringer i nybygninger og ombygninger. Men også infrastrukturen omkring lade-faciliteterne i havnene er store og dyre projekter. Derfor er det afgørende, at der fortsat er opbakning fra politikerne til denne omstilling, præcis som da vi for nylig så, at regeringen via Investeringsstøttefonden gav 180 millioner til nye el-færger på Molslinjen”, siger Jacob K. Clasen.
Medregner man hybridfærgerne, som bruger batterier til at nedsætte brændstofforbruget, vil mere end halvdelen af færgepassagerne i 2030 sejle helt eller delvist på elektricitet.
Læs analysen ”Hver tredje færgepassager sejler på batteri i 2030” her.
Kontakter
Henrik MogensenPresse- og KommunikationskonsulentDanske Rederier
Tlf:81776397hmo@danishshipping.dkJens Dissing Munk de KlaumanPresse- og KommunikationschefDanske Rederier
Tlf:61747497jm@danishshipping.dkBilleder

Links
Følg pressemeddelelser fra Danske Rederier
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Rederier
Geopolitisk uro giver panderynker hos shippingbosserne23.4.2026 08:23:26 CEST | Pressemeddelelse
Halvdelen af de administrerende direktører i de største danske rederier vurderer, at forholdene på shippingmarkedet er sværere i dag end for 12 måneder siden. Og fremtidsudsigterne er også bekymrende.
Ny forkvinde for Danske Rederier13.4.2026 08:52:34 CEST | Pressemeddelelse
Caroline Pontoppidan er netop på Danske Rederiers generalforsamling blevet valgt som ny forkvinde for bestyrelsen. Pontoppidan afløser Torben Carlsen fra DFDS, der har haft posten siden 2023.
Olietransporten gennem danske farvande er steget eksplosivt7.4.2026 09:19:29 CEST | Pressemeddelelse
Store geopolitiske begivenheder har medført massive ændringer i mønstrene for den globale olietransport til søs. Det sætter en tyk streg under betydningen af et effektivt dansk havmiljøberedskab, når næsten fem millioner tønder olie hver dag passerer gennem danske farvande, mener Danske Rederier.
Australien er verdens største producent af batteridrevne skibe - takket være Danmark18.3.2026 09:43:04 CET | Pressemeddelelse
Australien har udviklet sig til at være verdens klart største producent af batteridrevne skibe. Det skyldes først og fremmest Molslinjens meget store ordre på nye batteridrevne katamaranfærger, der skal bygges på værftet Incat Tasmania i Hobart.
Regeringens 2035-plan mangler fokus på vækst24.2.2026 11:38:59 CET | Pressemeddelelse
Regeringens økonomiske plan rummer en række tidligere annoncerede fornuftige og nødvendige tiltag – men ifølge Danske Rederier er der for langt mellem nye erhvervsinitiativer, der vil skabe vækst i økonomien.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum