Lif: Ros til dansk EU-formandskab for at lande svære forhandlinger
11.12.2025 08:40:36 CET | Lif Lægemiddelindustriforeningen | Pressemeddelelse
En ny aftale om EU’s lægemiddelpakke er markant bedre end det oprindelige forslag, og ifølge Lif er der grund til at rose den danske regerings store indsats for at begrænse forringelserne af industriens rammevilkår og Europas konkurrenceevne.

En revision af den europæiske lægemiddellovgivning er nu på plads, efter at Europa-Parlamentet og Rådet i dag har indgået en aftale om en omfattende revision af reglerne på området.
Med aftalen har det danske EU-formandskab formået at fastholde en databeskyttelsesperiode for nye lægemidler på otte år og en markedsbeskyttelse på op til to år, hvilket er en klar forbedring i forhold til EU-Kommissionens oprindelige forslag, som lagde op til en forkortelse.
”Det er lykkedes de danske forhandlere med indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde i spidsen at lande en aftale om EU’s lægemiddelpakke, der fastholder databeskyttelsesperioden for nye lægemidler i Europa. Det var langt fra givet, at det ville ende sådan, og i Lif anerkender vi det store og utrættelige arbejde, som både den danske regering og EU-parlamentarikere har lagt i at få trukket lovgivningen i en bedre retning,” siger Henrik Vestergaard, fungerende koncernchef i Lægemiddelindustriforeningen, Lif.
Arbejdet med en ny EU-lovgivning på lægemiddelområdet har været længe undervejs, og er ifølge Henrik Vestergaard skabt i en anden tid med andre udfordringer.
”Kommissionens oprindelige udspil var i bund og grund innovationsfjendtligt og i den nye handelspolitiske verdensorden har Europa om noget behov for en innovationsvenlig lægemiddelpolitik, hvis man vil være hjemsted for fremtidens life science industri og innovative behandlinger,” siger han.
Europa sakker i dag bagud i kapløbet med Kina og USA, når det gælder innovation og konkurrencekraft, blandt andet på grund af en manglende villighed til at investere i innovationen og langsomme og bureaukratiske godkendelsesprocesser.
Det kræver både investeringsvillighed, gode rammevilkår og konkurrencedygtige beskyttelsesperioder, hvis man skal investere i udviklingen af fremtidens behandlinger.
“Det er ingen hemmelighed, at vi i Lif havde drømt om, at forhandlingerne om reformen i højere grad havde fokuseret på at forbedre Europas konkurrenceevne frem for blot at undgå forringelser af vilkårene for lægemiddelforskning og innovation i Europa. Derfor skal ambitionerne også gevaldigt i vejret, hvis vi ikke skal gå i stå i Europa, og det bliver fuldstændig afgørende, at Europa nu tager politisk lederskab for at sikre sin egen fremtid ved at sikre en ambitiøs europæisk strategi for life-science og en ny europæisk Biotech Act,” siger Henrik Vestergaard.
Rådet og parlamentet skal nu formelt godkende aftalen, inden den endeligt kan træde i kraft og blive implementeret i dansk lovgivning.
Nøgleord
Kontakter
Anne-Line Lykkegaard BudolfsenPresse- og kommunikationskonsulent i Lif
Tlf:40259735alb@lif.dkCarsten BlæsbjergPublic Affairs chef, Lif
Tlf:26 25 44 31cb@lif.dkMette BoysenNyhedsredaktørLif
Tlf:39150989Tlf:51929488meb@lif.dkOm Lægemiddelindustriforeningen
Lif er brancheorganisation for de forskende danske og udenlandske lægemiddelvirksomheder i Danmark. Fællesnævneren er, at Lifs medlemmer alle udvikler nye innovative lægemidler til forebyggelse og behandling.
Når forskning, udvikling og innovation omsættes i sundhed, vækst, arbejdspladser og velstand er det til gavn for hele det danske samfund.
Lif arbejder derfor for, at foreningens medlemmer kan forske, udvikle, producere, markedsføre, distribuere og informere om nye og bedre lægemidler.
Følg pressemeddelelser fra Lif Lægemiddelindustriforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lif Lægemiddelindustriforeningen
Lægemiddelindustrien: Investeringer i life science udgør grundlaget for fremtidens økonomiske råderum24.2.2026 10:19:08 CET | Pressemeddelelse
Regeringens 2035-plan viser markante udgiftsposter til forsvar, grøn omstilling, velfærd og beredskab, men skal Danmark også have noget at leve godt af i fremtiden, kræver det investeringer i vores styrkeposition indenfor life science, der løfter dansk økonomi, mener Lægemiddelindustriforeningen.
Lægemiddelindustrien trak væksten i 2025 – men mørke skyer truer forude20.2.2026 08:31:09 CET | Pressemeddelelse
Lægemiddelindustrien satte et væsentligt aftryk på BNP-væksten i 2025, men mistede pusten mod slutningen af året. 2025 blev dermed samlet set et flot vækstår – men væksten er aftagende.
Udgifterne til apoteksmedicin faldt sidste år10.2.2026 07:56:38 CET | Pressemeddelelse
Regionernes udgifter til medicintilskud faldt i 2025, selvom danskerne bruger mere medicin, viser nye tal. Danmark investerer ikke nok i nye behandlinger, mener man i Lægemiddelindustriforeningen, Lif.
Næsten hver femte eksportkrone kommer fra lægemidler9.2.2026 08:20:48 CET | Pressemeddelelse
Eksporten af lægemidler udgjorde næsten en femtedel af Danmarks samlede vareeksport i 2025, viser de nyeste eksporttal fra Danmarks Statistik. En stor kontrast til den situation, vi står i lige nu, lyder det fra Lægemiddelindustriforeningen, Lif.
Regeringen nedsætter taskforce: Skal se på konsekvenserne af Trumps ’Most Favored Nation’-princip27.1.2026 10:37:36 CET | Pressemeddelelse
Indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde har besluttet at nedsætte en taskforce, der skal drøfte de udfordringer, som Trump-administrationens ’Most Favored Nation’-princip skaber for Lægemiddelindustrien. Et kærkomment tiltag, lyder det fra Lif.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum