DI - Dansk Industri

DI: Ny lægemiddelaftale er bedre end frygtet - men et skridt i den forkerte retning

Del

Den nye lægemiddelpakke stiller medicinalindustrien ringere end i dag, men aftalen er langt bedre, end EU-Kommissionen oprindeligt lagde op til, lyder det fra Dansk Industri, der særligt roser den danske regerings indsats under forhandlingerne.

Adm. direktør i DI, Lars Sandahl Sørensen.
Adm. direktør i DI, Lars Sandahl Sørensen.

Den europæiske lægemiddelindustri udvikler hele tiden ny medicin til bedre og mere innovativ behandling af alvorlige sygdomme til stor gavn for alle europæere.

Derfor er det positivt, at der i nat er landet end bedre aftale i Bruxelles om en ny lægemiddelpakke, end EU-Kommissionen oprindeligt lagde op til. Sådan lyder det fra Dansk Industri (DI):

- Det er fuldstændig afgørende for Europas fremtid, at lægemiddelindustrien bliver på europæisk jord. Derfor havde vi også håbet på en aftale, der ville styrke de nuværende rammevilkår. Men vi anerkender til fulde den danske regerings indsats under forhandlingerne. De har kæmpet en brav kamp og haft ambitioner om at styrke industrien, og vi er virkelig lykkes med at undgå at smadre vilkårene for den europæiske life science-industri, så det skal de have stor ros for, siger Lars Sandahl Sørensen, administrerende direktør i DI, og fortsætter:

- Det samme gælder de dele af Parlamentet, som er gået imod Kommissionens forslag og har forstået, hvor alvorlig en geopolitisk situation vi befinder os i. Det har nemlig konsekvenser for os alle sammen, hver gang en medicinalvirksomhed rykker ud af Europa. Vi taber fundamentet for den velstand, der blandt andet skal finansiere forsvar, grøn omstilling, sundhed og velfærd – og vi taber vigtige arbejdspladser.

Med aftalen er den samlede data- og markedsbeskyttelse for nye produkter reduceret fra de nuværende ti år til ni år med mulighed et års yderligere markedsbeskyttelse, såfremt lægemidlet lever op til flere kriterier. På trods af den danske regerings store indsats er aftalen derfor et skridt i den forkerte retning. Særligt hvis vi sammenligner med rammevilkårene i USA og Kina.

For eksempel kan biologiske lægemidler opnå samlet 12 års beskyttelse i USA. Samtidig har Kina fuld fart på udviklingen af lægemidler og har i 2024 overhalet både USA og Europa i antallet af godkendelser af nye aktive lægemidler. Og allerede nu ser vi konsekvenserne af at være dårligere stillet end vores konkurrenter: Europas andel af globale investeringer i forskning indenfor lægemidler er faldet med 25 procent over de seneste 20 år.

- Problemerne er langt fra løst med den her aftale, og jeg håber virkelig, at de forstår alvoren i Bruxelles. EU har et meget stort ansvar for at løfte os ud af den svære geopolitiske situation, vi står i. Det ansvar har EU mulighed for at løfte med den kommende Biotech Act, siger Lars Sandahl Sørensen.

Lægemiddelpakken skal nu formelt godkendes af både Parlamentet og Rådet, inden den kan træde endeligt i kraft.

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye