Midttrafik

Eksamensbusser skal gøre rejsen lettere for studerende

Del

Midttrafik har indsat ekstra eksamensbusser på rute 200 til de mange universitetsstuderende, der skal til skriftlige eksamener i Eksamenshuset i Lisbjerg. Ekstrabusserne kører fra Park Allé og starter ud fra 15. december. Udover rute 200 kan de studerende bruge Letbanen, når de skal til eksamen.

Midttrafik har indsat ekstra eksamensbusser på rute 200
Midttrafik har indsat ekstra eksamensbusser på rute 200

Julen står for døren, men for mange studerende ved Aarhus Universitet skal de skriftlige eksamener i Eksamenshuset i Lisbjerg overstås først. For at sikre plads og gode kundeoplevelser til de eksamensramte studerende, har Midttrafik indsat ekstra busser på rute 200. De ekstra busser bliver et supplement til rute 200 og Letbanen.

Midttrafik har koordineret behovet for ekstra busser med Aarhus Universitet. Busserne kører derfor på udvalgte hverdage mellem 15. december og 20. januar plus lørdag den 3. januar.

Eksamensbusserne følger køreplanen for rute 200 og alt efter behov, vil der blive indsat helt op til 9 ekstra busser på de mest travle eksamensdage.

Rejseplanen giver et godt overblik over, hvordan de studerende kommer til og fra Eksamenshuset med enten bus eller letbane.

Midttrafik anbefaler nye kunder at downloade Rejsekort-appen, så de let kan komme afsted med kollektiv trafik.

Nøgleord

Kontakter

Links

Om Midttrafik

Midttrafik er et mobilitetsselskab, og står i spidsen for den kollektive trafik i Midtjylland. Det er Midttrafik, der administrerer den kollektive trafik med finansiering fra Region Midtjylland og de 18 kommuner i regionen.

Opgaverne spænder bredt fra blandt andet planlægning og koordinering af bustrafikken, gennemførelse af udbud og kontraktadministration, kvalitetskontrol, fastsættelse af priser og rejseregler, kundeservice til information og markedsføring af den kollektive trafik.

Følg pressemeddelelser fra Midttrafik

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Midttrafik

Ulykke på Djursland. Vores tanker går til de pårørende14.1.2026 14:23:51 CET | Nyhed

Midttrafiks vigtigste opgave er at sørge for, at borgerne i Region Midtjylland kan rejse trygt ud og hjem med den kollektive trafik. Det arbejder vi for, hver eneste dag, og det samme gør de mange busselskaber og chauffører, der kører for Midttrafik. I dag skete det, der ikke må ske. To busser kørte sammen på landevejen syd for Rodskov på Djursland. I ulykken omkom to mænd, og flere personer er kommet til skade. Vi er selvfølgelig dybt berørte af situationen, og vores tanker går til de tilskadekomne og de pårørende, der har mistet deres kære. Har du brug for at tale med nogen? Da driftschefen for busselskabet, der kører de to busser, ankom på ulykkesstedet, var de passagerer, der ikke var kommet til skade, blevet hentet. Derfor fik de ikke tilbuddet om at få hjælp til at bearbejde oplevelsen. Hvis du har været med i ulykken og har brug for at tale med en professionel, kan du ringe til Offerrådgivningen på tlf. 116 006.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye