Styrelsen for Samfundssikkerhed

Myndighedernes opsamling på TDC-hændelsen 28. november 2024

Del

For et år siden fandt et omfattende, landsdækkende nedbrud på TDC’s mobilnetværk sted. Nedbruddet gav periodevise opkaldsproblemer, hvilket i nogle tilfælde også havde konsekvenser for muligheden for at ringe til alarmnummeret 1-1-2, og påvirkede tusindvis af kunder i hele landet. Fejlen var endeligt udbedret efter cirka seks en halv time, og skyldtes kombinationen af en opdatering samt en menneskelig fejl.

Den Nationale Operative Stab (NOST) var aktiveret i forbindelse med hændelsen. Styrelsen for Samfundssikkerhed stod efterfølgende for at gennemføre en tværgående erfaringsopsamling i NOST, ligesom der er gennemført en række tiltag på tværs af myndighederne.

“Et landsdækkende mobilnetværk er en kompliceret størrelse, og vi kan aldrig helt gardere os mod nedbrud. Derfor er det vigtigt, at vi lærer af de hændelser, der sker. Vi har gennemført en tværgående opsamling på TDC-nedbruddet sidste år, og med de gennemførte tiltag er vi bedre rustede til at kunne håndtere lignende hændelser i fremtiden,” siger Laila Reenberg, direktør i Styrelsen for Samfundssikkerhed.

Erfaringsopsamlingen har bl.a. haft fokus på følgende:

  1. Uafbrudt adgang til 1-1-2. Digitaliseringsstyrelsen, som har myndighedsansvaret for alarmbekendtgørelsen, har været i dialog med telebranchen for at sikre, at dette krav overholdes. Teleselskaberne har på den baggrund implementeret en yderligere løsning for at sikre 112-opkald i tilfælde af nedbrud i et mobilnetværk.
  2. Styrelsen for Samfundssikkerhed har som myndighed for sikkerhed og beredskab i telesektoren fulgt op på selve nedbruddet over for TDC NET. Opfølgningen har fokuseret på årsagerne til nedbruddet, og hvordan TDC kan forbedre koordinationen med styrelsen i tilfælde af lignende nedbrud.
  3. På baggrund af erfaringsopsamlingen er fokus på tæt koordinering mellem myndigheder og virksomheder under hændelser styrket, herunder bl.a. gennem øget opmærksomhed på adgang til alternativer til kommunikation via telenettet så de nødvendige tiltag kan iværksættes. Endvidere er sket en opdatering af den eksisterende kriseinformation til borgerne vedrørende nedbrud i telenettet.

Derudover er lov om sikkerhed og beredskab i telesektoren, der bl.a. implementerer NIS 2-direktivet trådt i kraft den 1. juli 2025. Med loven skærpes kravene til blandt andet teleudbydernes underretningsforpligtelser i forbindelse med hændelser, som den vi oplevede den 28. november 2024. Dermed står vi nu også på et stærkere lovgivningsmæssigt fundament.

Styrelsen ser frem til et fortsat tæt samarbejde med telebranchen for at styrke robustheden i telesektoren.

Kontakter

Styrelsen for Samfundssikkerhed

Vi arbejder for, at Danmark er forberedt til at kunne håndtere de trusler, samfundet står over for. Det gør vi bl.a. med vejledning om, hvordan virksomheder og myndigheder passer på landets kritiske infrastruktur og planlægger deres beredskab. Vi udgiver trusselvurderinger, informerer borgerne om behovet for et hjemmeberedskab, koordinerer den nationale krisestyring og meget mere. Styrelsen for Samfundssikkerhed hører under Ministeriet for Samfundssikkerhed og Beredskab.

Følg pressemeddelelser fra Styrelsen for Samfundssikkerhed

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Styrelsen for Samfundssikkerhed

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye