Dyrenes Beskyttelse kræver bedre dokumentation i dyrevelfærdskontrollen: ”Det er for let at skjule svigt af grise”
6.12.2025 07:00:00 CET | Dyrenes Beskyttelse | Pressemeddelelse
Efter TV 2’s afsløringer af grove svigt af grise på en række landbrugsbesætninger opfordrer Dyrenes Beskyttelse nu regeringen til straks at styrke dokumentationen i dyrevelfærdskontrollen.

Dyreværnsorganisationen kræver ovenpå afsløringerne i TV 2-dokumentaren Hvem passer på grisene? politiske tiltag, der sikrer, at kontrollen ikke længere kan omgås, manipuleres eller udhules.
- Dokumentaren giver et unikt og afslørende billede af den barske virkelighed for grisene i industrilandbruget. Det er et syn, som danskerne ikke tåler synet af, og som vi ved, at producenterne i vidt omfang lykkes med at skjule fra kontrolmyndighederne. Derfor foreslår vi en markant styrkelse af dokumentationen, som myndighederne har adgang til i forbindelse med kontrollen, siger Birgitte Iversen Damm, dyrlæge og chefkonsulent for landbrugsdyr hos Dyrenes Beskyttelse.
Dyrenes Beskyttelse foreslår derfor indført en model for fuldt dokumenteret svineproduktion, der kan give myndighederne et langt stærkere grundlag for både at opdage og forebygge lovbrud. Modellen bygger på et velafprøvet princip fra fiskeriet, hvor fuldt dokumenteret fiskeri bruges til at skabe gennemsigtighed og sikre, at reglerne overholdes.
– Vi ved fra både vores egne politianmeldelser, kontrollerende dyrlæger og whistleblowere fra landbruget, at problemerne i svineproduktionen er langt større, end den nuværende kontrol formår at opfange. På trods af det, har dyrevelfærdskontrollen i årevis haft en høj sanktionsprocent, uden at det er blevet fulgt af politiske initiativer, der reelt forhindrer overgreb. Det skal vi lave om på, siger Birgitte Iversen Damm.
Overvågning i svinestalde
Forslaget indebærer blandt andet, at alle professionelle svineproducenter gradvist fra 2026 bliver omfattet af fuldt digital dokumentation af driften – som et supplement til Fødevarestyrelsens fysiske kontrol.
Det betyder, at der installeres overvågningskameraer i alle stalde, der filmer døgnet rundt, samt sensorer der overvåger temperatur, luftkvalitet og vandingssystemer. Data lagres hos en uafhængig tredjepart. Finansieringen af den øgede kontrol kan ske via Svineafgiftsfonden, og den uafhængige tredjepart kan tage stikprøver af det indsamlede materiale.
Formålet er at skabe en kontrolmekanisme, som den nuværende dyrevelfærdskontrol fra Fødevarestyrelsen kan læne sig op ad – og som endelig kan lukke de huller, der gør det muligt at skjule overtrædelser frem til et kontrolbesøg.
– Som systemet er i dag, er det alt for let at undgå uanmeldte kontrolbesøg, og dermed nå at forbedre forholdene inden myndighederne når frem. Det giver et misvisende billede af virkeligheden og efterlader dyrene uden reel beskyttelse. Derfor skal kontrollen styrkes med dokumentation, der ikke kan slukkes, skjules eller redigeres, siger Birgitte Iversen Damm.
Dokumentation løser ikke alt
Dyrenes Beskyttelse understreger samtidig, at fuldt dokumenteret svineproduktion ikke kan stå alene som løsning på de massive velfærdsproblemer, der præger industriproduktionen af grise i Danmark. Forslaget er et nødvendigt redskab til at afsløre svigt – men det ændrer ikke den virkelighed, som millioner af grise lever i hver dag.
– Dokumentation kan vise os, hvor det går galt, men den kan ikke i sig selv sikre grisene et godt liv. Det er en kortsigtet løsning, som løser et aktuelt problem, men i virkeligheden skal der en mere grundlæggende omstilling af svineproduktionen til. Dyrene er for pressede og de skal have mere plads, ingen halekupering, ingen fiksering og flere beskæftigelsesmuligheder. Disse ting findes allerede i den økologiske produktion og det er helt naturligt at påbegynde en mere grundlæggende omstilling til økologi, siger Birgitte Iversen Damm.
Nøgleord
Kontakter
Medievagten i Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelses medievagt er tilgængelig døgnet rundt for henvendelser pr. mail eller telefon (modtager ikke SMS)
Om Dyrenes Beskyttelse
Vi hjælper dyr i nød, stopper overgreb mod dyr og kæmper for et respektfuldt og bæredygtigt forhold mellem dyr, mennesker og natur.
Følg pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Bred alliance for svinevalg: Grisefabrikker koster danskerne alt for dyrt3.3.2026 20:00:00 CET | Pressemeddelelse
En bred alliance for et svinevalg blev lanceret på tirsdagens svinestopmøde på Christiansborg. En af Initiativtagerne bag peger på svineproduktionen som den gordiske knude for kriserne med dyrevelfærd, drikkevand og levende havmiljø. Løsningen er politisk mod til at forvandle landbrugets dyrefabrikker.
Alt for mange fortryder deres kanin: Internaterne drukner i dyr20.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kaniner er blandt de dyr, der venter længst på adoption, og presset på Dyrenes Beskyttelses internater er vokset de senere år. Ifølge organisationen skyldes det især uplanlagte kuld og børn, der hurtigt mister interessen for deres kanin.
Hold af kaniner er det vilde vesten – der er brug for lovgivning nu11.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Misforståelser og manglende regler har i årevis betydet, at kaniner lider under forhold, der er milevidt fra deres behov. Dyrenes Beskyttelse opfordrer derfor Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri til at handle på dét, politikerne allerede er enige om: Nemlig at velfærden for kaniner skal forbedres.
Godt nyt fra internater: Færre kæledyr kom i klemme i 202510.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Dyrenes Beskyttelses internater fandt nye hjem til 7.000 dyr i 2025. Det er knap ti procent færre end i året før, og måske et tegn på mere ansvarligt dyreejerskab, håber organisationen.
Laveste antal dumpede dyr siden 2020 – men problemet er langt fra løst6.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Antallet af dumpede dyr faldt i 2025 til det laveste niveau i fem år. Det glæder Dyrenes Beskyttelse, men 1.041 dyr blev stadig efterladt til en uvis skæbne – det svarer til knap tre dyr om dagen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum