Godt nyt fra internater: Færre kæledyr kom i klemme i 2025
10.2.2026 06:00:00 CET | Dyrenes Beskyttelse | Pressemeddelelse
Dyrenes Beskyttelses internater fandt nye hjem til 7.000 dyr i 2025. Det er knap ti procent færre end i året før, og måske et tegn på mere ansvarligt dyreejerskab, håber organisationen.

Katte, hunde, kaniner og fugle fylder mest blandt årets 6.987 adoptionssager fordelt på Dyrenes Beskyttelses otte dyreinternater. Det er knap ti procent færre sammenlignet med 2024, hvor tallet af sager lød på 7.617. En stor del af forklaringen er, at der blev indleveret færre dyr til internaterne – både fra private dyreejere, socialsager fra Dyrenes Beskyttelses beredskab og sager med dumpede dyr.
– Det er positivt, at færre dyr er kommet i klemme eller blevet tilovers og derfor har haft behov for hjælp. Det er forhåbentligt et udtryk for, at danskerne bliver stadig mere opmærksomme på ansvaret, der følger med at eje et dyr. Men samtidig stod vi stadig med knap 7.000 dyr på vores internater, der havde brug for nye hjem, hvilket jo stadig er alt for mange dyr, siger Karina Fisker, internatchef for Dyrenes Beskyttelse.
En mindre del af forklaringen er, at mange killinger kom ind senere på efteråret end normalt. Det betyder, at flere killinger stadig er i pleje i januar og derfor ikke nåede at blive klar til adoption i fjor.
Igen sidste år var det klart flest katte, der fandt nye hjem ved hjælp af internaterne. Hele 5420 gange var det katte, der blev hjulpet videre med hjælp fra medarbejdere, dyrlæger og frivillige på internaterne. I 481 sager formidlede internaterne hunde til nye hjem.
Ekstra gang i Aarhus
Dyrenes Beskyttelses internater får dyr ind fra hele landet. I 2025 var der ekstra travlt hos Dyrenes Beskyttelses Århus. Her steg antallet af formidlede dyr til 1.458 – over 10 procent flere i forhold til året før. Det skyldes blandt andet, at Dyrenes Beskyttelse lukkede et mindre internat i Viborg for at udnytte det store internat i Aarhus bedre.
– Vi har helt sikkert haft mere travlt, men det har været det hele værd. Vi har haft en enorm opbakning fra folk, der gerne ville adoptere – og det betyder rigtig meget for os, at vi kan sende dyrene videre til gode og kærlige hjem, forklarer veterinærsygeplejerske Kathrine Just fra internatet i Aarhus.
Internatchef Karina Fisker oplyser, at der fortsat er mange dyr på Dyrenes Beskyttelses internater, der har brug for et kærligt hjem og peger på internaterne som et oplagt sted at starte, hvis man går med tanker om at anskaffe sig et dyr.
– Overvejer man at adoptere et dyr, og har man tid og overskud i hverdagen, så håber vi, man vil kigge mod et af vores dyreinternater. Det betyder alverden for det enkelte dyr – og det giver os mulighed for at hjælpe det næste, siger Karina Fisker.
Se de mange dyr til adoption her: https://www.dyrenesbeskyttelse.dk/adopter-et-dyr
| Top 5: Adoptioner fordelt på dyregrupper | ||
| Dyr | Antal | |
| Kat: | 5420 | |
| Hund: | 481 | |
| Kanin: | 323 | |
| Fugl: | 264 | |
| Udvikling i adoptioner siden 2022 | ||
| Adoptioner | ||
| 2022 | 7183 | |
| 2023 | 7170 | |
| 2024 | 7617 | |
| 2025 | 6987 | |
| Adoptioner fordelt på internater | ||
| Adoptioner | ||
| Bornholm | 285 | |
| Brande | 944 | |
| Århus | 1458 | |
| Falster | 378 | |
| Fuglebjerg | 404 | |
| Fyn | 1147 | |
| Nordjylland | 1121 | |
| Roskilde | 1038 | |
Nøgleord
Kontakter
Karina FiskerInternatleder, Dyrenes Beskyttelse
Tlf:81 88 03 48kfi@dyrenesbeskyttelse.dkMedievagten i Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelses medievagt er tilgængelig døgnet rundt for henvendelser pr. mail eller telefon (modtager ikke SMS)
Billeder



Vedhæftede filer
Om Dyrenes Beskyttelse
Vi hjælper dyr i nød, stopper overgreb mod dyr og kæmper for et respektfuldt og bæredygtigt forhold mellem dyr, mennesker og natur.
Følg pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Laveste antal dumpede dyr siden 2020 – men problemet er langt fra løst6.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Antallet af dumpede dyr faldt i 2025 til det laveste niveau i fem år. Det glæder Dyrenes Beskyttelse, men 1.041 dyr blev stadig efterladt til en uvis skæbne – det svarer til knap tre dyr om dagen.
Falsk alarm: Harekillinger er ikke i nød4.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Dyrenes Beskyttelse har modtaget de første bekymrede henvendelser om harekillinger, der ligger alene i kulden. Harekillingens største trussel er dog hverken kulde eller ensomhed, men menneskehænder.
Video afslører: Fusk med grisetransporter når nye højder3.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fusk med danske grisetransporter fortsætter ufortrødent trods afsløringer. Video viser, at ulovlighederne når nye højder.
67 grise døde under transport: Endnu en frikendelse afslører hul i lovgivningen2.2.2026 13:59:36 CET | Pressemeddelelse
En chauffør og en transportvirksomhed er frikendt i en sag, hvor 67 grise omkom eller måtte aflives efter en grisetransport. Dyrenes Beskyttelse er uforstående over for afgørelsen og kræver langt bedre beskyttelse af grise på transporter.
2025 blev rekordår for Dyrenes Beskyttelses beredskab30.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med over 153.000 opkald og mere end 41.000 udrykninger blev 2025 det travleste år nogensinde for Dyrenes Beskyttelses beredskab. Især hjortepåkørsler og sager med familiedyr fyldte markant i årets arbejde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum