TEKNIQ: Russisk gasstop er kæmpe sejr for EU
3.12.2025 10:28:15 CET | TEKNIQ | Pressemeddelelse
EU’s beslutning om at udfase russisk gas fra 2027 styrker Europas sikkerhed og kalder på markant tempo i elektrificeringen, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.

Udfasningen markerer et historisk skift i Europas energipolitik. Beslutningen stiller skarpe krav til medlemslandene, som nu skal levere nationale planer, der gør omstillingen konkret og bæredygtig, mener erhvervsorganisationen TEKNIQ.
– Det er en kæmpe sejr og et afgørende skridt mod en mere robust og selvstændig energiforsyning. Når vi stopper finansieringen af Putins krigsmaskine, styrker vi samtidig vores egen sikkerhed. Men for at lykkes kræver det, at medlemslandene sætter turbo på elektrificeringen af varme og industri, siger Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i TEKNIQ, der organiserer virksomhederne i det tekniske erhvervsliv.
Nationale planer skal sætte ny retning
– Udfasningen kan kun lykkes, hvis vi ændrer den måde, vi bruger energi på. Det betyder flere varmepumper, mere energieffektivitet og et elnet, der kan håndtere en højere belastning. EU har taget et vigtigt skridt. Nu skal medlemslandene levere de nationale planer, der omsætter beslutningen til konkret grønt momentum, siger Troels Blicher Danielsen.
Fra sort til grøn energi
– At EU forbyder nye gaskontrakter få uger efter, forordningen træder i kraft, sender et historisk signal om, at Europa vil ud af russisk energi. Men beslutningen er kun så stærk som vores evne til at erstatte gassen med grøn varme og strøm. Derfor skal vi løfte tempoet i elektrificeringen, siger Troels Blicher Danielsen.
Nøgleord
Kontakter
Michael DegnPresseansvarlig
Tlf:77424227mdc@tekniq.dkOm TEKNIQ
Erhvervsorganisationen TEKNIQ repræsenterer det tekniske erhvervsliv, der er drivkraften i den bæredygtige og digitale vækst i Danmark. Virksomhederne beskæftiger cirka 55.000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
TEKNIQ: Regningen fra ny Højesteretsdom kan ende hos virksomhederne28.4.2026 12:44:16 CEST | Pressemeddelelse
Ny dom fra Højesteret kan gøre det dyrere at drive virksomhed i Danmark, hvis virksomhederne skal betale for myndighedernes fejl i fortiden. Det er brug for politisk handling, mener erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Lærling fra Falster vinder guld ved DM i Skills 202625.4.2026 15:40:23 CEST | Pressemeddelelse
Vvs-energispecialistlærling fra Nørre Alslev kan nu kalde sig Danmarksmester efter, han har vundet guld ved DM i Skills 2026.
Østjysk lærling vinder guld ved DM i Skills 202625.4.2026 14:56:48 CEST | Pressemeddelelse
Elektrikerlærling fra Hedensted kan nu kalde sig Danmarksmester efter at have vundet guld ved DM i Skills 2026.
Trods faldende omsætning er der optimisme i byggeriet22.4.2026 08:34:24 CEST | Pressemeddelelse
Selvom omsætningen i øjeblikket falder, ser bygge- og anlægsvirksomhederne lyst på fremtiden. Det peger på et teknisk erhvervsliv, der har lært at navigere i en hverdag med uro, prisudsving og hurtigt skiftende vilkår.
Robust teknisk erhvervsliv: Færre virksomheder går konkurs16.4.2026 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
På trods af energikrise, dyrere materialer og usikre markeder er der nu færre konkurser i det tekniske erhvervsliv. Første kvartal i år er det stærkeste i fem år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum