Økologisk Landsforening

Pressekommentar: Økologien og den nye kvælstofaftale

Del

Rasmus Prehn, administrerende direktør i Økologisk Landsforening, udtaler:

Foto: Henrik Hindby

”I Økologisk Landsforening ønsker vi maksimalt pres på udledning af kvælstof til vandmiljøet. Derfor har vi arbejdet for, at konventionelle landbrug ikke skal have mulighed for at købe de kvælstofudledningskvoter, som økologer ikke bruger, fordi de udleder langt mindre kvælstof. Det var der ikke stemning for blandt de politiske partier, og det ærgrer vi os over. Økologer skal naturligvis have betaling for deres hjælp til miljøet, men den betaling bør i stedet komme fra landbrugsstøtten.”

”Vi takker forligskredsen for den store anerkendelse af økologien og for, at de ligesom os mener, at løsningen er økologisk. Derfor undrer det os, at aftalen er så tynd på økologi. Vi lytter til, at de mener, aftalen giver øget incitament til at lægge om til økologi, men vi er skeptiske og vil følge det tæt. Vi noterer også, at der er fundet finansiering til Innovationscenter for Økologisk Landbrug, men de midler har de allerede givet til økologien på finansloven. Så det er svært at se, at økologien har fået noget reelt til gengæld for, at det konventionelle landbrug kan få adgang til økologernes ubrugte kvælstofkvoter.”

”Vi glæder os over, at man vil se på, hvordan EU's landbrugsstøtte fra 2028 kan fremme økologi og dermed bidrage til klima- og kvælstofindsatsen. Derudover noterer vi os, at man vil gennemføre en analyse af prissætningen på økologiske fødevarer, der kan være med til at reducere barrierer for øget salg af økologi. Vi vil arbejde for, at den analyse bliver til reel forandring, der kommer både økologiske producenter og forbrugere til gavn.”

Kontakter

Om Økologisk Landsforening

I Økologisk Landsforening arbejder vi for en verden, der tænker og handler økologisk – til glæde for mennesker, dyr og vores jord.

Følg pressemeddelelser fra Økologisk Landsforening

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Økologisk Landsforening

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye