P-piller kan forringe kvinders mentale trivsel
2.12.2025 06:05:00 CET | Københavns Universitet | Pressemeddelelse
Adgang til p-piller i ungdomsårene er forbundet med øget risiko for depression senere i livet. Især kan kvinder, der er genetisk disponeret for psykisk sygdom, risikere at blive ramt af bivirkningen. Det viser et nyt studie fra Københavns Universitet.

P-pillen har været hyldet som et af det 20. århundredes mest revolutionerende sundhedstiltag – et redskab, der gav kvinder kontrol over deres fertilitet og banede vejen for uddannelse og karriere. Men et nyt studie peger på, at friheden kan have haft en skjult pris i form af forringet mental sundhed.
“P-pillen har haft en enorm samfundsmæssig effekt og ikke mindst styrket kvinders mulighed for at være erhvervsaktive. Men vi har overset, at præventionsformen også kan påvirke brugernes mentale sundhed negativt – og det har betydning for, hvordan vi forstår p-pillens samlede effekt,” siger Franziska Valder, adjunkt ved Økonomisk Institut og CEBI.
Hun står bag studiet, som bygger på tidligere forskning fra Københavns Universitet, der også påviste sammenhænge mellem hormonelle præventionsmidler og psykiske problemer.
Genetisk sårbarhed spiller en rolle
Ved at kombinere data om lovgivning, genetiske risikoprofiler og livsforløb for tusindvis af amerikanske kvinder, dokumenterer studiet, at kvinder med høj genetisk risiko for depression oplever markant dårligere mental sundhed, hvis de havde adgang til p-pillen i teenageårene.
“Det er ikke alle kvinder, der rammes. Men for dem med en genetisk sårbarhed ser vi, at p-pillen kan fungere som en trigger for psykisk sygdom,” forklarer Franziska Valder.
Studiet viser også, at de negative mentale effekter kan udhule p-pillens positive effekter på uddannelse og arbejdsmarkedstilknytning.
”Kvinder med høj depressionsrisiko opnår færre uddannelsesår, har lavere arbejdsproduktivitet og rapporterer flere sygedage og funktionsnedsættelser, når de har adgang til p-piller,” forklarer Franziska Valder.
Kalder på nuanceret præventionspolitik
Franziska Valder understreger, at resultaterne ikke skal tolkes som et angreb på p-pillen, men som et bidrag til en mere nuanceret debat om prævention og sundhed.
“Det handler ikke om at tage p-pillen fra nogen. Det handler om at forstå, at der kan være bivirkninger, og at vi bør tage højde for dem – især af hensyn til mennesker med høj risiko for psykisk sygdom,” siger Franziska Valder og uddyber:
“Vi har brug for mere forskning i ikke-hormonelle alternativer og bedre screening for psykisk sårbarhed,” slutter hun.
Studiet, som er publiceret i Journal of Labor Economics, kommer i en tid, hvor adgangen til abort er blevet begrænset i USA, og hvor debatten om prævention og kvinders sundhed er mere aktuel end nogensinde.
Læs hele studiet her.
Kontakter
Franziska ValderAdjunktØkonomisk Institut
Tlf:+45 35 33 09 17franziskavalder@econ.ku.dkSimon Knokgaard HalskovKU Presse
Tlf:+45 93 56 53 29skha@adm.ku.dkOm Københavns Universitet
Københavns Universitet blev grundlagt i 1479 og har i dag cirka 37.000 studerende og 10.000 ansatte – heraf flere end 5.000 forskere – og en omsætning på 9,4 milliarder kroner. 10 nobelpriser er blevet tildelt forskere med tilknytning til universitetet.
Følg pressemeddelelser fra Københavns Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Universitet
Støtte fra A.P. Møller Fonden sætter gang i nyt formidlingsprojekt om Søren Kierkegaard17.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Københavns Universitet har modtaget en bevilling på 6,1 millioner kroner fra A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal til at udvikle en ny formidlingsindsats om Søren Kierkegaard. Indsatsen skabes i et partnerskab mellem Københavns Universitet, Det Kgl. Bibliotek og Københavns Museum og skal gøre Kierkegaards liv, tanker og forfatterskab tilgængeligt for et bredt publikum.
Forskere finder genetiske spor, der kan afsløre aggressiv prostatakræft10.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et internationalt forskerhold har kortlagt de biologiske mekanismer bag prostatakræft og identificeret otte forskellige genetiske ’fingeraftryk’, som kan forklare, hvorfor nogle mænd bliver alvorligt syge, mens andre ikke gør. Resultaterne kan på sigt gøre behandling af prostatakræft langt mere præcis.
Nyt studie: Psykiatere er kun enige om diagnosen i 55 procent af tilfældene9.9.2026 09:35:26 CEST | Pressemeddelelse
Når psykiatere skal vurdere den samme patient, er de kun enige om diagnosen i cirka halvdelen af tilfældene, viser nyt studie fra Københavns Universitet. Det kan føre til forkert behandling af patienter og fejl i forskningen i psykiske lidelser, påpeger forskerne bag studiet.
Grøn trepart: Disse ting står øverst på danskernes ønskeliste31.8.2026 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mere plads til vild natur, sundere indre farvande, bedre dyrevelfærd og klimagevinster er de goder, danskerne i særlig grad forbinder med den grønne trepart. Det viser en ny befolkningsundersøgelse fra Green Mandate. Samtidig peger undersøgelsen på et betydeligt potentiale for øget borgerinddragelse i implementeringen af aftalen.
Uskyldige bilejere straffes for vanvidskørsel – problematisk, siger jura-forskere31.8.2026 10:33:57 CEST | Pressemeddelelse
Når politiet beslaglægger vanvidsbilisters køretøjer, kan det være en krænkelse af den private ejendomsret. I nogle sager tilhører bilen nemlig ikke lovovertræderen, men en uskyldig tredjepart.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum