35 millioner kroner til Fængselsforbundets medlemmer
Fængselsforbundet og Danmarks Fængsler har i dag aftalt fordelingen af 35 milllioner kroner til det uniformerede personale i fængslerne.

Engangsvederlagene udbetales 15. december i år med et beløb på mellem 12.000 og 21.000 kroner til den enkelte medarbejder.
Fængselsforbundets formand, Bo Yde Sørensen, er glad for aftalen:
”Det er meget positivt, at der nu fra politisk side er kommet markant større fokus på arbejdet i fængslerne. I de seneste år har vi rykket os betydeligt og opnået konkrete resultater gennem et tæt og konstruktivt samarbejde mellem regeringen, Danmarks Fængsler og Fængselsforbundet. Det er en udvikling, som er til gavn for alle parter."
"Med denne aftale sikrer vi et økonomisk skulderklap til både fængselsbetjente, værkmestre, transportbetjente, ledere, institutionsmedarbejdere og elever. Alle spiller en afgørende rolle i driften af fængslerne og fortjener både anerkendelse og mærkbare forbedringer,” siger Bo Yde Sørensen.
Puljen på 35 millioner kroner er en del af en samlet fastholdelsespulje på 100 millioner kroner, som blev afsat i strafreformen.
Kontakter
Kommentarer til pressen: Forbundsformand, Bo Yde Sørensen
Tlf:72 55 99 98bys@faengselsforbundet.dkFølg pressemeddelelser fra Fængselsforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fængselsforbundet
Fængselsbetjent Karsten Pedersen blev ramt af PTSD11.12.2025 07:00:00 CET | Nyhed
”Jeg føler mig som en soldat, der blev sendt på slagmarken uden hjelm og vest. Og når jeg blev ramt, skulle jeg selv sætte plaster på”
PTSD-konference i dag på Christiansborg11.12.2025 06:00:00 CET | Aktuelt
Fængselsforbundet, Politiforbundet, FOA og Reddernes Udviklingssekretariat i 3F arrangerer i dag konference på Christiansborg, som belyser problemstillingen ved at arbejde i et højrisikojob.
Voldsomme magtanvendelser presser kollegaerne på Ellebæk Fængsel8.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Underbemandingen i Udlændingecenter Ellebæk sætter magtanvendelserne på spidsen. Tillidsrepræsentanten er bange for, at flere kollegaer snart knækker.
Horserød Fængsel er i knæ3.12.2025 09:18:33 CET | Nyhed
Bemandingssituationen i Horserød Fængsel er nu så kritisk, at både relationsarbejde, sikkerhed og den generelle drift er i fare.
Fængselsbetjente venter årevis på at få afgjort deres arbejdsskader30.10.2025 09:25:26 CET | Nyhed
Ventetiden på arbejdsskadesager hos AES skaber magtesløshed for Fængselsforbundets medlemmer som Christina, der har ventet i uvished i tre år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum