DOF BirdLife

Finker og værlinger er i tilbagegang i Danmark

Del

Vidt udbredte småfugle som grønirisk og gulspurv går markant tilbage i den danske natur. Også finker som gråsisken og grønsisken er i tilbagegang som ynglefugle i Danmark. Det dokumenterer DOF BirdLifes fugletællinger, hvis resultater er rapporteret til EU-Kommissionen.

Det er ikke nok for gulspurven at gå i bad, der skal føde til fremgang. Foto: Jan Skriver.
Det er ikke nok for gulspurven at gå i bad, der skal føde til fremgang. Foto: Jan Skriver.

Flere arter af finker med grønirisken som den mest kendte og værlinger med gulspurven, som den art, de fleste danskere kender, har de senere år været i tilbagegang.

Det viser de tusinder af fugletællinger, som frivillige i DOF BirdLife foretager året igennem, og som danner grundlag for den rapportering, som danske miljømyndigheder foretager hvert sjette år til EU-Kommissionen, først i 2013, så i 2019 og senest i efteråret 2025.

Rapporteringen er sket i form af en rapport udarbejdet af DCE, Aarhus med DOF BirdLife som medforfatter og leverandør af aktuelle og historiske data om Danmarks fuglearter.

- Grønirisken, der er en af Danmarks mest udbredte finker, og som de fleste haveejere kender, har i flere år været ramt af en infektion, der giver sygdommen ”gul knop”, som forårsager dødsfald. Denne infektion er formentlig forklaringen på den markante tilbagegang, vi kan dokumentere for grønirisken i Danmark de senere år, siger Knud Flensted, der er biolog i DOF BirdLife.

Brakmarker brødføder småfugle

Blandt værlingerne repræsenterer gulspurv og bomlærke de største nedgange i de danske bestande.

- Gulspurvens tilbagegang skyldes efter al sandsynlighed, at der er færre brakmarker og dermed mindre føde for agerlandets fugle i landbrugslandet. I 1990’erne og op til slutningen af 0’erne lå mange marker brak, men brakken blev pløjet op og opdyrket i årene 2008-2010, og det gik voldsomt ud over værlinger som gulspurven og bomlærken og flere andre arter, der er knyttet til det åbne agerland med en mosaik af brakmarker og små biotoper, siger Knud Flensted.

- At en finkeart som gråsiskenen udviser nedgang, kan skyldes ændringer i skovdriften i retning af tilgroning og et mere kompakt skovbillede. Her vil naturnationalparker med græsning af større pattedyr kunne være med til at åbne skovmiljøet til gavn for adskillige arter af småfugle, siger biologen i DOF BirdLife.

Alarmklokker ringer over landet

I rapporteringen til EU-kommissionen om den danske fuglefaunas aktuelle tilstand er status for 15 arter af finker og værlinger ridset op.

10 af arterne går tilbage, 2 arter har stabile bestande, mens 3 arter er i fremgang med skovspurven som den mest markante, når udviklingen ses over en længere årrække.

- Det er opsigtsvækkende og alarmerende, at vi ser flere almindelige og vidt udbredte småfugle gå tilbage. Det er ikke fuglenes udbredelse, der er ændret, det er tætheden, altså antallet af fugle, der er for nedadgående. Det viser, at der sker negative ændringer i miljøet i retning af dårligere levesteder og et ringere fødegrundlag, siger Knud Flensted.

At flere arter af danske finker og værlinger er i tilbagegang, mens de færreste er stabile eller har fremgang, kan dokumenteres på både kort og langt sigt i kraft af DOF BirdLifes Punkttællinger.

Disse tællinger har været gennemført to gange hvert år siden vinteren 1975/1976, en om vinteren og en i fuglenes yngletid.

Nøgleord

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra DOF BirdLife

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DOF BirdLife

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye