Ny platform gør det nemt at leje autocamper
1.12.2025 14:55:57 CET | FDM | Pressemeddelelse
Ny platform skal gøre det nemt og overskueligt at leje autocamper i udlandet. FDM Travel står bag platformen GoCamper, som har samlet Danmarks hidtil største udvalg af autocampere i 30 lande verden over.

Ferie i autocamper bliver stadig mere populært blandt danskerne. Alene siden 2020 er der blevet indregistreret mere end 7.000 nye autocampere herhjemme. Også hos FDM Travel mærker man en øget efterspørgsel efter ferie i lejet autocamper, idet søgningerne på ferie i autocamper de seneste år er tredoblet.
Derfor lancerer FDM Travel nu en ny selvstændig platform, GoCamper, hvor det er nemt at leje en autocamper online, og hvor udvalget af forskellige autocampere samtidig er stort.
GoCamper dækker mere end 200 såkaldte pick up-stationer fordelt på 30 lande.
”Vi har siden corona-nedlukningen oplevet en øget interesse for at prøve at holde ferie i en autocamper. Det er især fleksibiliteten og muligheden for at få nogle anderledes naturoplevelser, samtidig med at man er på farten, som folk efterspørger. Derfor ser vi et potentiale i en platform som GoCamper, hvor vi har gjort det nemt at sammenligne autocampere fra forskellige udbydere og leje til de bedste priser,” siger koncept- og markedschef i FDM Travel Frederik Øhrgaard og tilføjer:
”Hvor vi i FDM Travel planlægger hele rejsen, er GoCamper en platform for dem, som selv kan og vil planlægge deres ferie. Men vi har naturligvis samlet en masse inspiration og ruteforslag på GoCamper.dk.”
Ud over udlejning af autocampere har GoCamper også samlet svar på de spørgsmål, mange har i forbindelse med en ferie i autocamper. For eksempel pakkelister, hvor man kan og må overnatte, hvordan det er at køre en autocamper, og hvilke forsikringer man skal have.
”Ferie i autocamper giver en stor frihed, men det kræver lidt mere planlægning, hvilket vi oplever, at mange gerne vil selv. Til gengæld er det en meget anderledes måde at rejse på, hvor man kører rundt i sin feriebolig og har mulighed for at opleve noget nyt hver dag og overnatte nogle unikke steder. Og så er det bare en god måde at være sammen på som familie eller par,” siger Frederik Øhrgaard.
Destinationer som Canada, USA og Australien er oplagte til ferie i autocamper, fortæller han.
”Men også Europa er oplagt til ferie i autocamper. Det kan være i Norge og Tyskland, som er populære rejsemål, eller Portugal, hvis det skal være lidt længere væk,” siger Frederik Øhrgaard.
Nøgleord
Kontakter
FDM presseafdeling
Tlf:45270967presse@fdm.dkMads Bregenov-PedersenPressemedarbejder
Tlf:21187030mbp@fdm.dkBarbara Borre LangeKommunikationschef
Tlf:26270721bbc@fdm.dkBilleder






Om FDM Travel
FDM Travel er Danmarks største specialiserede kør selv-rejsebureau med 6 butikker landet over. FDM Travels rejsespecialister skræddersyr kør selv-ferier til hele verden med bil, autocamper og MC. På FDM Travels website finder du flere hundrede kør-selv forslag med masser af inspiration til oplevelser undervejs. www.fdm-travel.dk
Følg pressemeddelelser fra FDM
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FDM
Dieselpris i ny rekord - FDM kræver politisk handling20.3.2026 13:41:01 CET | Pressemeddelelse
For anden dag i træk sætter prisen på diesel rekord. FDM mener, at politikerne midlertidigt bør sænke afgiften på benzin og diesel eller justere pendlernes kørselsfradrag markant.
Dieselprisen rammer historisk højt niveau19.3.2026 14:25:06 CET | Pressemeddelelse
Brændstofpriserne fortsætter med at stige, og prisen på diesel er nu på det højeste niveau nogensinde. Alene torsdag steg prisen med 50 øre pr. liter. Bider priserne sig fast, bør en ny regering overveje at se på kompensation til bilejere, mener FDM.
Danske bilejere: Det er blevet dyrere at holde bil12.3.2026 12:35:58 CET | Pressemeddelelse
Mange bilejere skal om få år betale CO₂‑afgift fire gange. Samtidig oplever hver anden bilejer, at de samlede udgifter til at holde bil er steget de senere år, viser en ny undersøgelse, FDM har lavet. Det understreger behovet for politisk åbenhed om, hvor meget bilisterne forventes at lægge i statskassen – og hvordan, mener FDM.
Tesla taber vigtig sag til FDM-medlem i ankenævn9.3.2026 13:58:17 CET | Pressemeddelelse
Ankenævn for biler giver FDM-medlem medhold i sag om slør på hans Tesla. Det er positivt, at nævnet ikke anerkender Teslas interne målemetode som grundlag for at afvise bilejeres garantikrav, mener FDM, som kalder afgørelsen vigtig for andre Tesla-ejere.
Discount-dæk falder igennem i ny test24.2.2026 08:11:06 CET | Pressemeddelelse
Stor test af 16 nye sommerdæk viser, at langtfra alle dæk formår at forene gode egenskaber på både våd og tør vej og samtidig have en høj slidstyrke. Tre dæk skiller sig positivt ud, mens tre discount-dæk falder igennem.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum