Danske Spil før finalen i Vild med dans: ”Lad den (næst-)bedste danser vinde!”
28.11.2025 09:00:00 CET | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse
Forud for den sidste finale i Vild med dans er Danske Spils ekspert i det nostalgiske hjørne. Han krydser fingre for den bedste danser, men han forventer faktisk, at seerne stemmer en anden til sejr.

Lige så længe Danske Spil har udbudt odds på Vild med dans, har Danske Spils oddssættere og Vild med dans-eksperter haft et mantra, som de med jævne mellemrum har mindet folk om:
Vild med dans er en dansekonkurrence, men det er også en popularitetskonkurrence.
Derfor er det måske meget passende, at den sidste finale i den sidste sæson ser ud til at ende præcis midt i det dilemma.
”Camilla Ottesen er den bedste danser af de tre tilbageværende. Men tilsyneladende går alle seerstemmerne til Jasmin og Alfred – og vi er tvunget til at sætte vores odds, så vi tager højde for begge dele. Og når vi vejer popularitet, stemmer og danseevner op mod hinanden, så når vi frem til, at favoritten til den samlede sejr i den sidste sæson af Vild med dans….. er Jasmin. Så måske må vi sige: Lad den (næst-)bedste danser vinde!” konkluderer Danske Spils oddssætter og Vild med dans-ekspert, Mathias Reimer Larsen, som tilføjer:
”Og hvis Jasmin vinder, så kan jeg faktisk ikke huske, hvornår en så dygtig danser, som Camilla Ottesen kun er blevet nummer to.”
Danske Spils ekspert har et godt bud på, hvorfor Camilla Ottesens evner på dansegulvet ikke udmønter sig i en strøm af seerstemmer.
”Jeg tror måske, at det er en art ungdomsoprør, vi er ude i, og det fortæller måske en fin historie om programmet. Sidste år vandt Anna Munch, og jeg tvivler på, at der var én person over 25 år, der på forhånd kunne fortælle, hvem hun var. Men fair play til Jasmin. Hun er også en dygtig danser, og jeg siger bestemt ikke, at det vil være ufortjent, hvis hun vinder,” understreger Danske Spils oddssætter, og fortsætter:
”…men måske er det bare mig, der er romantisk anlagt, når jeg nu siger, at det på en måde ville være smukt, hvis Camilla Ottesen og dansepartneren Thomas Evers Poulsen vandt: Camilla Ottesen er den bedste danser, og for Thomas ville det slå den smukkeste sløjfe: Så ville han have vundet første sæson med Mia Lyhne og sidste sæson med Camilla Ottesen. Full circle – det ville være et eventyr. Men det kræver nok, at de seere, som rent faktisk var født, da programmet havde premiere i sin tid, også kommer til tasterne og stemmer,” siger han.
Danske Spils odds på Vild med dans.
Jasmin Lind 1,35.
Camilla Ottesen 3,85
Alfred Midé Erichsen 9,00
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Påsken får igen mindst 27 garanterede millionærer – Det Store Påske Lotto vender tilbage1.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne tog sidste år godt imod Det Store Påske Lotto, og millionregnen vender nu tilbage. For anden gang i historien forvandler Danske Spil 2. påskedag til en vaskeægte millionfest med hele 27 garanterede millionærer.
Danske Spil genfinder optimismen: ”Det lugter af VM!”31.3.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er kun 90 minutter mellem det danske fodboldlandshold og en deltagelse ved VM-slutrunden til sommer – og ifølge Danske Spil, så er udsigterne blevet en hel del bedre, end da der var 180.
Millionær på Lotto: Køber den gamle campingvogn tilbage30.3.2026 09:10:29 CEST | Pressemeddelelse
Et sydjysk ægtepar fortrød, at de havde solgt deres gamle fastligger-campingvogn: Så da de vandt 1.000.000 i Lotto, tog de direkte ud på pladsen og bankede på døren til deres gamle campingvogn med et godt tilbud…
Heldig dansker vinder 10 millioner kroner i Lotto29.3.2026 08:23:00 CEST | Pressemeddelelse
Heldig dansker går påsken i møde med gevinst på hele 10.000.000 kroner fra Danske Spil. To mere blev millionærer. Se her, hvor heldet slog ned.
Danskerne vandt 1 million kroner da landsholdet moste Nordmakedonien27.3.2026 11:19:35 CET | Pressemeddelelse
Ikke nok med, at herrelandsholdet kom et skridt nærmere VM i går aftes – Danske Spils Oddset-kunder kunne også fore lommerne efter sejren.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum