25 millioner forespørgsler på to minutter: Russiske hackere angriber POWER forud for Black Friday
27.11.2025 08:10:00 CET | Power | Pressemeddelelse
For danske forbrugere er Black Friday lig med årets bedste shopping-mulighed, men for de cyber-kriminelle hackere fra især Rusland minder Black Friday mest af alt om juleaften. Elektronik- og hvidevarekæden POWER har i år været under større pres fra udenlandske hackere end nogensinde før. Målet er at lægge kædens website og it-systemer ned midt i Black Friday-sæsonen, men POWER holder indtil videre stand med øget overvågning og digital oprustning.

Statistikken fra POWER er klar: September var en stille måned med nul angreb, imens der i oktober blev registreret i alt 25 angreb mod power.dk. Og i november er det så stukket helt af.
- Det har været fuldstændig vildt. Vi er under heftigt pres som aldrig før med flere daglige koordinerede hackerangreb mod vores servere og website, men indtil videre holder vi stand, forklarer Joakim Sigvardt, Group Omnichannel Director i POWER.
25 millioner hackerforsøg på to minutter
Fremgangsmetoden er oftest den samme. Flere gange i løbet af måneden – og senest søndag den 23. november – har POWER oplevet, at der inden for meget kort tid er blevet sendt millionvis af forespørgsler mod power.dk. Den 23. november var det mere præcist 25 millioner forespørgsler i løbet af kun to minutter.
- Hackerne forsøger at oversvømme vores systemer inden for ganske få minutter med de koordinerede angreb. I søndags sendte de for eksempel 58 terabyte information imod vores systemer. Forestil dig, at tusindvis – ja, faktisk millioner af kunder – forsøger at komme ind i den samme fysiske butik på samme tid. Der bliver lynhurtigt så meget trængsel i døråbningen, at de fleste ender med at gå forgæves – eller at indgangspartiet simpelthen braser sammen, så butikken må lukke. Det er den slags pres, som hackerne udsætter vores it-systemer for, siger Joakim Sigvardt.
Han oplyser, at hackerne ud fra logfilerne at dømme kommer fra alle dele af verden, men at især Rusland er hyppigt repræsenteret. De daglige, men især de store, koordinerede hackerangreb medfører store omkostninger for POWER.
- Hver gang vi afværger et af de helt store angreb via vores sikkerhedssystemer, koster det op mod 20.000 kroner i ekstraordinære serveromkostninger. Så det er er ikke småpenge, hvis vi for eksempel modtager fire store angreb i løbet af et døgn, forklarer Joakim Sigvardt.
Blev hacket og gik i sort i 2023
Tilbage i 2023 gik POWERs website i Danmark og resten af Norden i sort på det mest kritiske tidspunkt – nemlig på Black Friday omkring kl. 20.15, da interessen var allerstørst. Hjemmesiden kom dengang op at køre igen efter en halv times tid, men oplevelsen fik POWER til efterfølgende at opruste på it-sikkerheden.
- Det er ingen hemmelighed, at situationen i 2023 var dybt, dybt kritisk. Vores mål er selvfølgelig, at ingen kunder nogensinde skal gå forgæves i POWER, og det kunne vi så ikke leve op til i nogle nervepirrende minutter den aften. Derfor har vi satset massivt i systemer og overvågning, der skal forhindre, at vi nogensinde ender i den situation igen, siger Jesper Boysen, administrerende direktør i POWER.
POWER har siden nedbruddet oprustet med et dedikeret responsteam, der overvåger cybertruslerne i realtid. Samtidig er serverkapaciteten mere end fordoblet, så den øgede trafik og ikke mindst forsøgene på at trætte systemerne nu kan håndteres. Joakim Sigvardt er derfor fortrøstningsfuld forud for årets Black Friday.
- Vi har virkelig taget alle tænkelige forholdsregler. Og selv hvis vores kunder skulle opleve, at hjemmesiden bliver langsommere på grund af de mange angreb, er det vigtigt at understrege, at deres personlige data og ordrer er fuldstændig sikre. Angrebene er irriterende og kan sætte os på overarbejde, men hackerne kan ikke få adgang til kundernes oplysninger, forsikrer Joakim Sigvardt.
Kontakter
PressekontaktPresseansvarligPOWER Danmark
Ring til POWERs presseansvarlige på tlf. 2133 8088 (vi modtager desværre ikke dine sms'er), eller send os en mail på presse@power.dk.
Billeder

Om POWER
POWER-eventyret begyndte i Danmark tilbage i 2015 med åbningen af POWER Glostrup. Senere åbnede vi butikker i Finland, e-handel i Sverige, i 2017 kom POWER til Norge, og i 2023 fik vi 29 fysiske butikker i Sverige.
I dag er POWER Nordens nye elektronikgigant med knap 230 butikker (ca. 270 inkl. franchises) og 6000 medarbejdere fordelt på fire lande – og vi vokser stadig.
Hos POWER gør vi os altid umage med at være et skridt foran, for det resulterer i velovervejede, effektive løsninger og holder priserne lave - og sikrer samtidig vores kunder den bedste handelsoplevelse.
POWER i Danmark, Norge, Finland og Sverige er ejet af POWER International, som AWILHELMSEN AS og Dolphin Invest AS, ejet af Øivind Tidemandsen, står bag.
Vores erklærede mål er at skabe en sund og rentabel virksomhed, som sikrer trygge arbejdspladser for nuværende og kommende medarbejdere. Det gør vi via effektive løsninger, som kommer vores kunder til gode – og med mindst mulig negativ effekt på samfund og miljø.
Følg pressemeddelelser fra Power
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Power
Over 2.000 mennesker i kø til POWER Fisketorvet: ”Københavnerne har væltet os fuldstændig bagover”20.2.2026 10:18:30 CET | Pressemeddelelse
Den første kunde lagde sig i kø 8 timer før åbningen, og hele 2.000 flere kom til, da dørene gik op til POWER Fisketorvet kl. 07.00 fredag morgen. POWERs direktør var med egne ord målløs: ”Folk stod jo i kø oppe på tagparkeringen. Det stak helt af.”
Åbner på fredag: Elektronikbutik tilbage på Fisketorvet efter 15 år16.2.2026 11:55:00 CET | Pressemeddelelse
15 år er der gået, siden kunderne sidst kunne købe støvsugere og iPhones på Fisketorvet, men lige om lidt kan de igen handle elektronik i shoppingcentret. På fredag – den 20. februar kl. 07.00 - åbner POWER Fisketorvet, og direktøren glæder sig: ”Vi har planlagt en åbningsfest, der kommer til at give genlyd”.
Jan Toftegaard vender tilbage til Punkt1-kæden: “Det giver bare 100% mening”8.12.2025 08:17:24 CET | Pressemeddelelse
Der skal nye skilte på hvidevarebutikken på Vestergade 33 i Nyborg. Her har Jan Toftegaard nemlig besluttet, at butikken fra nytår bliver en del af Punkt1-kæden i stedet for Hvidt & Frit. Han er ikke i tvivl om, at det i høj grad vil komme alle butikkens kunder til gode.
Punkt1 optager butik nr. to inden for to uger: “Det giver bare 100% mening”8.12.2025 07:46:41 CET | Pressemeddelelse
For knap to uger siden fortalte ejerne af Køle-Møller, at de slutter sig til Punkt1-kæden, og nu melder en ny butik ud, at den også træder ind i kæden ved årsskiftet. Det er hvidevarebutikken på Vestergade 33 i Nyborg, hvor den nuværende ejer Jan Toftegaard har besluttet, at butikken skal være en del af Punkt1 i stedet for Hvidt & Frit-kæden.
POWER sprænger alle rekorder: Største Black Friday nogensinde med over 30% vækst28.11.2025 18:50:44 CET | Pressemeddelelse
Elektronik- og hvidevarekæden POWER sætter Black Friday-rekord med en omsætning, der klokken 18 var over 30% bedre end i 2024. Samtidig har ”power” det seneste døgn været det mest googlede ord i Danmark. ”Det er ikke tit, jeg er tom for ord – men det her er virkelig, virkelig overvældende”, siger POWERs direktør, Jesper Boysen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum