Danske Spil A/S

Gavmild vinder i Eurojackpot: ”Mangler du nogensinde noget, så kan du bare ringe på!”

Del

Der bliver vundet rigtigt store beløb i Eurojackpot - og nogle af millionerne kommer også vindernes venner og familie til gode. En af de seneste vindere følger et råd om at være gavmild, som hun fik fra sin gamle oldefar.

En kvinde vinder 1,7 millioner i Eurojackpot - men vil ikke kun bruge pengene på sig selv.
En kvinde vinder 1,7 millioner i Eurojackpot - men vil ikke kun bruge pengene på sig selv.

I tirsdags vandt en dansker næsten 150 millioner i Eurojackpot, men selv når man vinder mindre beløb, kan der være nok til at dele ud. Det fortæller en kvinde, som for nyligt vandt 1,7 millioner kroner via en tredjepræmie i Eurojackpot. 

”Jeg forkæler i hemmelighed: Det har jeg lært af min oldefar. Han sagde: ’Har man penge, så skal man hjælpe, hvor man kan. Men man skal ikke ’flashe’ sine penge,” fortæller kvinden, der kommer fra Midtsjælland.

Hun fortæller, at hun allerede har hjulpet flere familiemedlemmer med diskrete pengegaver – hvilket har fået glædestårerne frem hos modtagerne. Men når det kommer til kvindens egne, voksne børn, så holder hun faktisk gevinsten hemmelig.

”Det er kun min mor og min søster, der ved, at vi har vundet. Vores børn er unge og studerende, og de er så gode til at spare op, de er hamrende dygtige med penge, og de skal ikke have ødelagt deres flow,” forklarer den stenrige mor, som dog på ingen måde vil holde igen, når det gælder om at hjælpe ’ungerne’.

”Hvis jeg kan give mine børn en bedre start, hvis en af dem finder en bolig og skal bruge et lån, så kan vi lave et rentefrit lån. Det er faktisk den største glæde, at vi kan give noget til nogen: Jeg ville hade, hvis jeg ikke kunne dele glæden med andre,” siger hun.

”Den der følelse af at kunne sige ’mangler du nogensinde noget, så kan du bare ringe på, så skal vi nok hjælpe. Vi har økonomisk frihed, men den er også til jer. Vi kan hjælpe, hvis det er’. Det er det BEDSTE!” udbryder kvinden

Den økonomiske frihed kommer dog ikke kun andre mennesker til gode, understreger kvinden. Hun forkæler nemlig også sig selv og sin mand.

”Det er luksuspenge, det er guldkorn. Det gør, at vi kan leve et hele andet liv. Vi skal ud at rejse. Vi var begyndt at spare op til en større rejse til et rigtigt drømme-rejsemål. Nu har vi jo pengene til det. Det giver en enorm ro,” siger hun.

Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye