62,4 millioner kroner til at styrke indsatsen mod menneskehandel
Regeringen og et bredt politisk flertal afsætter 62,4 millioner til Center mod Menneskehandels indsats til ofre for menneskehandel og til juridisk rådgivning til sårbare udenlandske kvinder i prostitution hos Reden International.
Regeringen og SF, DD, LA, K, EL, RV og ALT har indgået aftale om initiativer på social-, sundheds- og arbejdsmarkedsområdet i 2026-2029 (SSA-reserven). I aftalen afsætter partierne 62,4 mio. kr. til en styrket indsats mod menneskehandel. Midlerne går til at videreføre og styrke Center mod Menneskehandel, så ofrene fortsat bliver identificeret og hurtigt kan få hjælp. Derudover afsættes der midler til en ny forsøgsordning hos Reden International, der skal tilbyde specialiseret juridisk rådgivning til sårbare udenlandske kvinder i prostitution.
Midlerne skal ses i sammenhæng med den aftale, der blev indgået den 24. oktober 2025 om en ny model for grundfinansiering af civilsamfundet. Her er det bl.a. besluttet at forlænge støtten i 2026 og 2027 til Reden Internationals krisecenter til handlede kvinder samt opsøgende arbejde over for potentielle ofre for menneskehandel i Reden International, AmiAmi og HopeNow.
”Hovedparten af ofrene for menneskehandel er kvinder, og særligt udenlandske kvinder, der bliver truet og udnyttet til prostitution, og som står i en meget sårbar situation. Vi skal give dem den nødvendige hjælp, støtte og beskyttelse. Med bred politisk opbakning afsætter vi nu 62,4 millioner kroner til Center mod Menneskehandel, så de kan fortsætte deres helt centrale arbejde med at hjælpe ofrene. Vi etablerer også en juridisk rådgivning i Reden International, hvor sårbare udenlandske kvinder i prostitution kan få hjælp til at anmelde fx vold eller voldtægt begået af kunder og bagmænd”, siger ligestillingsminister, Magnus Heunicke.
Fakta:
- I SSA-aftalen afsættes 62,4 mio. kr. i perioden 2026-2029 til indsatsen mod menneskehandel.
- Midlerne går til:
- Center mod Menneskehandel, som bl.a. står for identifikation af ofre for menneskehandel, hjælp og støtte til ofrene samt koordinering af indsatsen mod menneskehandel med andre myndigheder og aktører.
- En forsøgsordning med juridisk rådgivning til sårbare udenlandske kvinder i prostitution, herunder handlede kvinder, i regi af Reden International.
- Der udarbejdes ultimo 2025 en ny national strategi- og handlingsplan for indsatsen til bekæmpelse af menneskehandel for 2026-2029
- Læs pressemeddelelsen for den samlede aftale om udmøntning af SSA-reserven her.
- SSA-aftalen om finansiering af bl.a. Center mod Menneskehandel skal ses i sammenhæng med den aftale, der blev indgået den 24. oktober 2025 om en ny model for grundfinansiering, hvor det bl.a. er besluttet at forlænge støtten til civilsamfundsindsatsen på menneskehandelsområdet i 2026 og 2027. Det drejer sig om Reden Internationals krisecenter til handlede kvinder samt opsøgende arbejde i Reden International, AmiAmi og HopeNow særligt på prostitutionsområdet.
- Læs pressemeddelelsen om aftalen om en ny model for grundfinansiering af civilsamfundet her.
Yderligere oplysninger:
Pressevagten: Tlf. +45 20 91 59 01 (kan ikke modtage SMS)
Mail: presse@mim.dk
Følg pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Stigende vandstand truer Horsens: Stat og kommune i tæt samarbejde om kystsikring12.11.2025 13:27:15 CET | Pressemeddelelse
Store dele af Horsens Havn og midtby er truet af oversvømmelser og stigende vandstande. Derfor indleder miljøminister Magnus Heunicke og borgmester i Horsens Kommune, Peter Sørensen, nu et tæt mellem staten og kommunen samarbejde om kystbeskyttelse af byen.
Globalt forbud mod kviksølv i tandfyldninger11.11.2025 11:04:43 CET | Pressemeddelelse
I årtier har tandlæger verden over brugt kviksølv i tandfyldninger. Nu er det slut. Under det danske formandskab er der forhandlet et globalt forbud mod kviksølv i tandfyldninger på plads. Det er et markant fremskridt for både sundhed og miljø.
Oversvømmelser truer Kerteminde: Nu går stat og kommune går sammen om at sikre kysten10.11.2025 15:09:54 CET | Pressemeddelelse
Kerteminde er blandt de mest oversvømmelsestruede områder i Danmark. Ny fælleserklæring mellem staten og Kerteminde Kommune er startskuddet på et tæt samarbejde om kystsikring af byen.
Nationale partnerskaber skal fjerne PFAS i industrien7.11.2025 08:19:13 CET | Pressemeddelelse
Regeringen vil give danske virksomheder adgang til ekspertviden og testmiljøer, der skal hjælpe med at udfase og fjerne PFAS i Danmark. Det skal ske i nye PFAS-partnerskaber, som skal drives af Teknologisk Institut i samarbejde med dansk erhvervsliv.
De nordiske lande går sammen om at bekæmpe mikroplast fra kunstgræsbaner29.10.2025 16:02:29 CET | Pressemeddelelse
Miljøminister Magnus Heunicke ser stort potentiale i et nyt nordisk samarbejde, der skal finde miljøvenlige alternativer til gummigranulat på kunstgræsbaner. De nordiske lande afsætter 15 mio. kroner til projektet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum