SSA-midler fordelt: 35 millioner kroner på vej til Sclerosehospitalerne
Regeringen har netop indgået en aftale med DD, SF, LA, K, EL, R og ALT om fordeling af midler fra SSA-reserven. Som en del af aftalen forlænges en merbevilling til Sclerosehospitalerne med tre år. Den skal holde ventetiderne på specialiseret rehabilitering nede for det stigende antal sclerosepatienter i Danmark. I Scleroseforeningen er glæden til at få øje på.

“Vi er meget taknemmelige for, at regeringen og de mange aftalepartier har valgt at forlænge Sclerosehospitalernes merbevilling. Det gør, at de kan fastholde den nuværende aktivitet og holde ventetiderne nede frem til 2029. Og det viser klart og tydeligt, at man fra politisk hold anerkender, at specialiseret neurorehabilitering er afgørende for mennesker med sclerose, og at Sclerosehospitalerne spiller en uundværlig rolle i det samlede sundhedsvæsen,” siger Klaus Høm, der er administrerende direktør i Scleroseforeningen.
De to landsdækkende sclerosehospitaler i Ry og Haslev har i en årrække været afhængige af merbevillinger for at holde stigende ventetider nede:
”Den nuværende merbevilling udløber midt i 2026, og det ville have fået alvorlige konsekvenser, hvis den ikke var blevet forlænget. Både for patienterne og for samfundet i form af tabt arbejdskraft og øgede sociale udgifter,” siger Klaus Høm.
Siden grundbevillingen til Sclerosehospitalerne blev fastsat for 30 år siden, er antallet af danskere med sclerose tredoblet, og Danmark har i dag verdens højeste forekomst af sclerose per indbygger. Derfor håber han på en mere varig løsning i fremtiden:
”På længere sigt håber vi, at der kan findes en varig løsning i form af en fast finansiering på finansloven, som afspejler det stigende patientantal og behov. Vi ser derfor frem til den fortsatte politiske dialog om, hvordan vi sammen kan sikre, at hospitalerne også i fremtiden kan følge med udviklingen.”
Fakta om Sclerosehospitalerne
Fakta: Sclerosehospitalerne
- To hospitaler: Ry (grundlagt 1959) og Haslev (grundlagt 1960)
- Landsdækkende, højt specialiserede og ikkekommercielle hospitaler under sundhedslovens §79
- Danmark har knap 20.000 mennesker med sclerose – ca. tre gange så mange som i 1995 (6.863)
- Grundbevilling: uændret i 30 år, inflationsreguleret og udgør ca. 90 mio. kr. i dag, men ikke aktivitetsreguleret og stadig dimensioneret efter patienttallet fra midten af 1990’erne
- Tidligere merbevilling via SSA-reserven: 11,8 mio. kr. årligt i 2024–2025 og 5,9 mio. kr. i 2026
- Ny merbevilling via SSA-reserven: 5,9 mio. kr. i 2026, 11,8 mio. kr. årligt i 2027-2028 og 5,9 mio. kr. i 2029.
Om Scleroseforeningen
Scleroseforeningen er en privat sygdomsbekæmpende organisation, som arbejder på vegne af de mere end 120.000 danskere, der som patient eller pårørende lever med konsekvenserne af den uhelbredelige, fremadskridende og invaliderende sygdom.
Vi støttes af knap 100.000 medlemmer og bidragydere. Vi støtter forskning, yder støtte og rådgivning og udbreder kendskab til sygdommen, som vi i Danmark har verdens højeste forekomst af per indbygger.
Vi har sekretariat i Valby, men er landsdækkende med 44 lokalafdelinger fordelt over hele landet samt Færøerne.
Følg pressemeddelelser fra Scleroseforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Scleroseforeningen
”Jeg kører hellere langt end at gå på kompromis med behandlingen” – patienter afviser sundhedsreformens nærhedsprincip13.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Otte ud af ti sclerosepatienter prioriterer adgang til specialiseret behandling frem for behandling tæt på hjemmet. Det viser en ny landsdækkende undersøgelse fra Scleroseforeningen, som tager temperaturen på patienternes erfaringer og holdninger til sundhedsvæsenet forud for kommunal- og regionsvalget.
1.000 patienter fulgt: Rapport dokumenterer konsekvenser af ny fysioterapiordning29.9.2025 12:07:05 CEST | Pressemeddelelse
Scleroseforeningen har i over et år fulgt de samme 1.000 patienter for at undersøge effekten af den nye ordning for vederlagsfri fysioterapi. Ordningen blev indført 1. januar 2024 for sclerosepatienter, men vil i de kommende år udvides til parkinsonpatienter, patienter med følger efter hjerneblødning og patienter med kronisk leddegigt.
Landsamling: Rekordmange samlede ind til forskning i sclerose15.9.2025 09:48:14 CEST | Pressemeddelelse
6.500 indsamlere deltog i går i Scleroseforeningens landsindsamling – det højeste antal nogensinde og 1.500 flere end sidste år. Danskerne fastholder samtidig sidste års rekordniveau med 6,5 millioner indsamlede kroner til forskning i sclerose. "Et rørende bevis på danskernes opbakning," siger foreningens direktør.
Europæisk undersøgelse: Danske sclerosepatienter lever med massiv symptombyrde – og halter bagefter på arbejdsmarkedet13.9.2025 18:08:38 CEST | Pressemeddelelse
Over 1.000 danske patienter har deltaget i stor europæisk undersøgelse, der viser, at sygdommen rammer hårdt, og at Danmark er blandt de lande i Europa, hvor færrest bevarer tilknytningen til arbejdsmarkedet.
Har du også spejdet forvirret efter din cykel de seneste dage?11.9.2025 10:56:38 CEST | Pressemeddelelse
Så er du ikke alene. Over hele landet har cyklister oplevet ikke at kunne finde deres cykel, for så at få øje på den, men ikke helt som de efterlod den. Pludselig stod den der med en grøn saddel midt i mylderet af cykler – og med en kryptisk besked.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum