Gregers Wedell-Wedellsborg stopper som bestyrelsesformand i TV 2 til april
Gregers Wedell-Wedellsborg tiltræder d. 26. januar som topchef i canadiske Shoppers Drug Mart, der har hovedkontor i Toronto, og han flytter i den forbindelse til Canada.

Gregers Wedell-Wedellsborg har meddelt Kulturministeren, at han stiller posten som bestyrelsesformand i TV 2 Danmark til rådighed, så en ny formand kan give TV 2 det nærvær, som virksomheden og opgaven fortjener.
Gregers Wedell-Wedellsborg siger:
- Det har været et privilegium og en stor glæde at være med til at sætte retningen for TV 2 over de seneste to år. Dansk public service er vigtigere end nogensinde, og derfor glæder det mig, at TV 2 står bundsolidt med en sund økonomi, en klar samfundsrolle og strategi samt en stærk og rutineret ledelse og bestyrelse.
- TV 2 har en særlig plads hos danskerne – også hos mig personligt. Så det er med vemod, men også med klarhed, at jeg efter grundig overvejelse har besluttet, at TV 2 er bedst tjent med en bestyrelsesformand, der kan være tættere på virksomheden – også fysisk – end jeg kan være med et nyt job og et nybyggerliv på den anden side af Atlanten. Det er på den baggrund, at jeg har meddelt kulturministeren, at jeg ønsker at træde tilbage på TV 2s ordinære generalforsamling til foråret.
Gregers Wedell-Wedellsborg blev udpeget af Kulturministeren til at lede bestyrelsesarbejdet på TV 2 i april 2024. Kulturministeren udpeger TV 2 Danmarks bestyrelsesformand og den øvrige generalforsamlingsvalgte bestyrelse, og den ordinære generalforsamling finder sted i april, 2025.
Anne Engdal Stig Christensen, adm. direktør i TV 2, siger:
- Jeg havde håbet, at Gregers var fortsat i TV 2s bestyrelse, men jeg har stor forståelse for hans beslutning og for, at hans kompetencer er efterspurgt internationalt. Med sit skarpe blik for behovet for at investere i både dansk indhold, teknologi og nye kommercielle muligheder har Gregers været en vigtig del af tilblivelsen af vores 2030-strategi ’Nummer 1 i danskernes hverdag’. Gregers har et stærkt publicistisk hjerte og en kommerciel forståelse, der har været helt centrale for TV 2, og nu giver han med vanlig ordentlighed vores ejer tid til at sætte det fremtidige bestyrelseshold. Både professionelt og personligt har jeg sat stor pris på samarbejdet med Gregers, og hans tid som bestyrelsesformand har været særdeles værdifuld for TV 2.
Nøgleord
Kontakter
TV 2 KommunikationTV 2 Danmark
Tlf:65218000presse@tv2.dkBilleder

TV 2 Danmark er en medievirksomhed med store digitale ambitioner og en mangeårig stærk position på det danske tv-marked. Vi arbejder hver dag for, at alle danskere via TV 2 Play, tv2.dk og alle vores kanaler kan holde sig opdateret og underholdt eller tage del i den offentlige debat. TV 2 Danmark er ejet af den danske stat, og vi driver public servicevirksomhed på kommercielle vilkår. På tværs af alle vores platforme er vi i kontakt med over 80 procent af danskerne i løbet af en uge. Vi bor på Kvægtorvet i Odense og på Teglholmen i København.
Følg pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Ny reportageserie følger FC Fredericias vej til Superligaen31.10.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det tog fodboldklubben FC Fredericia 24 år at spille sig i Superligaen. I 'Melvin ser rødt - ikke kun for sjov længere' følger vi klubben og den nye medejer Melvin Kakoozas kamp for at finde fodfæste i den nye professionelle virkelighed med høje krav, nye forpligtelser og store drømme. Der er premiere 7. november på TV 2 Play og tre dage senere på TV 2.
Flot resultat: Knæk Cancer indsamler 137 millioner25.10.2025 23:36:39 CEST | Pressemeddelelse
I en tid med usikkerhed og konflikt stod Danmark sammen om Knæk Cancer og rejste 137.606.333 kroner til kræftsagen.
TV 2 og TV 2 Regionerne dækker valget tæt - de store historier begynder lokalt24.10.2025 12:28:09 CEST | Pressemeddelelse
Med styrket kandidattest, lokale debatter og landsdækkende valgdækning følger TV 2 og TV 2 Regionerne kommunalvalget helt til dørs – i alle dele af landet og med fokus på nærdemokratiet.
Streaming i Danmark: Danskerne streamer lidt mindre i tredje kvartal i 2025 men bruger en større andel af deres tid på TV 2s indhold22.10.2025 08:26:11 CEST | Pressemeddelelse
I tredje kvartal 2025 bruger hver dansker i gennemsnit 1 time og 9 minutter dagligt på at streame indhold. Det er færre minutter end sidste år, hvor den store sportssommer blandt andet var med til at trække niveauet op til en foreløbig rekord for tredje kvartal.
TV 2 skruer op for aktualiteten og udvider Go'-universet13.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
TV 2 udvider 'Go' morgen Danmark' med en ekstra time live i hverdagene, mens det nye kulturprogram 'Insider' bliver en del af Go'-universet og får sendetid lørdag aften på TV 2.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum