Gregers Wedell-Wedellsborg stopper som bestyrelsesformand i TV 2 til april
12.11.2025 17:01:26 CET | TV 2 Danmark | Pressemeddelelse
Gregers Wedell-Wedellsborg tiltræder d. 26. januar som topchef i canadiske Shoppers Drug Mart, der har hovedkontor i Toronto, og han flytter i den forbindelse til Canada.

Gregers Wedell-Wedellsborg har meddelt Kulturministeren, at han stiller posten som bestyrelsesformand i TV 2 Danmark til rådighed, så en ny formand kan give TV 2 det nærvær, som virksomheden og opgaven fortjener.
Gregers Wedell-Wedellsborg siger:
- Det har været et privilegium og en stor glæde at være med til at sætte retningen for TV 2 over de seneste to år. Dansk public service er vigtigere end nogensinde, og derfor glæder det mig, at TV 2 står bundsolidt med en sund økonomi, en klar samfundsrolle og strategi samt en stærk og rutineret ledelse og bestyrelse.
- TV 2 har en særlig plads hos danskerne – også hos mig personligt. Så det er med vemod, men også med klarhed, at jeg efter grundig overvejelse har besluttet, at TV 2 er bedst tjent med en bestyrelsesformand, der kan være tættere på virksomheden – også fysisk – end jeg kan være med et nyt job og et nybyggerliv på den anden side af Atlanten. Det er på den baggrund, at jeg har meddelt kulturministeren, at jeg ønsker at træde tilbage på TV 2s ordinære generalforsamling til foråret.
Gregers Wedell-Wedellsborg blev udpeget af Kulturministeren til at lede bestyrelsesarbejdet på TV 2 i april 2024. Kulturministeren udpeger TV 2 Danmarks bestyrelsesformand og den øvrige generalforsamlingsvalgte bestyrelse, og den ordinære generalforsamling finder sted i april, 2026.
Anne Engdal Stig Christensen, adm. direktør i TV 2, siger:
- Jeg havde håbet, at Gregers var fortsat i TV 2s bestyrelse, men jeg har stor forståelse for hans beslutning og for, at hans kompetencer er efterspurgt internationalt. Med sit skarpe blik for behovet for at investere i både dansk indhold, teknologi og nye kommercielle muligheder har Gregers været en vigtig del af tilblivelsen af vores 2030-strategi ’Nummer 1 i danskernes hverdag’. Gregers har et stærkt publicistisk hjerte og en kommerciel forståelse, der har været helt centrale for TV 2, og nu giver han med vanlig ordentlighed vores ejer tid til at sætte det fremtidige bestyrelseshold. Både professionelt og personligt har jeg sat stor pris på samarbejdet med Gregers, og hans tid som bestyrelsesformand har været særdeles værdifuld for TV 2.
Nøgleord
Kontakter
TV 2 KommunikationTV 2 Danmark
Tlf:65218000presse@tv2.dkBilleder

TV 2 Danmark er en medievirksomhed med store digitale ambitioner og en mangeårig stærk position på det danske tv-marked. Vi arbejder hver dag for, at alle danskere via TV 2 Play, tv2.dk og alle vores kanaler kan holde sig opdateret og underholdt eller tage del i den offentlige debat. TV 2 Danmark er ejet af den danske stat, og vi driver public servicevirksomhed på kommercielle vilkår. På tværs af alle vores platforme er vi i kontakt med over 80 procent af danskerne i løbet af en uge. Vi bor på Kvægtorvet i Odense og på Teglholmen i København.
Følg pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Rasmus Wallbridge troede, han udviklede en spillefilm – men i fire måneder var han hovedperson i sin egen tv-serie12.10.2026 09:15:23 CEST | Pressemeddelelse
Alt omkring Rasmus Wallbridge er iscenesat. Alle omkring ham spiller en rolle. Men Rasmus tror, det hele er virkeligt.
Du skal støtte for at høre ny sang fra 15 af Danmarks største kunstnere9.10.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Knæk Cancer får sin første officielle støttesang. Du kan kun høre den ved at støtte med et valgfrit beløb.
Nyt TV 2-program følger 11 voksne, der aldrig har haft sex8.10.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
11 unge voksne, der aldrig har haft sex, åbner i 'Jomfruernes Ø' op om, hvad der har stået i vejen for intimitet, dating og nære relationer. Med værterne Amalie Klæstrup og Otto Olrik ved deres side udfordrer de hver især det, der har holdt dem tilbage – på deres egne præmisser og med vidt forskellige mål for, hvor de gerne vil hen.
Tag på en modig mission med Luna og Storm i TV 2s nye familiejulekalender5.10.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
'I nissernes tjeneste' åbner et helt nyt og spændende univers, og lågekalenderen kan købes fra mandag 5. oktober. Overskuddet går som altid til børn på Julemærkehjemmene.
Tre nye TV 2-programmer tager den tredje alder under kærlig behandling1.10.2026 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
De kommende uger sætter TV 2 med afsæt i tre nye programserier fokus på det gode ældreliv, men også hvilke stereotyper og fordomme man kan blive mødt af i en høj alder. Programmerne udspringer af samarbejdet 'Ingen alder' med Ældre Sagen og VELUX FONDEN.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum