Hver femte dansker i ny undersøgelse: Hjemløse må hjælpe sig selv
Næsten 20 procent af danskerne mener, at de hjemløse selv har det største ansvar for at komme ud af hjemløshed ifølge en ny undersøgelse. Ingen vælger frivilligt at være uden tag over hovedet i denne kulde, siger hjælpeorganisation.

Når kulden bider, kan de fleste af os rykke indenfor i varmen. Men for de næsten 6.000 mennesker i Danmark, som lever i hjemløshed, er virkeligheden en anden.
En ny undersøgelse foretaget af Voxmeter for Blå Kors Danmark viser, at knap hver femte dansker mener, at mennesker i hjemløshed selv har det største ansvar for at komme ud af deres situation. Samtidig mener 43 procent af de adspurgte, at hjemløshed skyldes uheldige omstændigheder.
”Mennesker, der lever i hjemløshed, er endt i den situation af mange forskellige årsager. De kæmper ofte med komplekse psykiske, fysiske og sociale udfordringer, og flere har dobbeltdiagnoser,” lyder det fra Morten Skov Mogensen, der er generalsekretær i Blå Kors Danmark.
”Det er så vigtigt, at vi som mennesker formår at sætte os i hinandens sted og forstår, hvad der er på spil i et menneskeliv, når man står uden et hjem. Her er der brug for hjælp til at finde fodfæste igen, og det kan aldrig overlades til den enkelte alene. Vi skal passe på, at der ikke sniger sig en forståelse ind i vores syn på mennesker, der står udsat i vores samfund,” fortsætter han.
Ingen drømmer om et liv som hjemløs
Ud af de 6.000 hjemløse er flere end 500 gadesovere, og for dem er nattefrosten særlig farlig.
”Der er ingen, som frivilligt vælger at være uden en varm seng og tag over hovedet, særligt ikke i denne kulde. Det er livsfarligt at lukke øjnene for natten på en frossen bænk eller i en kold kælderskakt,” siger Morten Skov Mogensen.
Blå Kors Danmark har to nødherberger i henholdsvis København og Aarhus i vintermånederne, hvor gadens folk kan få en seng at sove i, et varmt måltid mad og tørt tøj. Derudover har den sociale hjælpeorganisation flere forsorgshjem og botilbud.
”Det er vigtigt med tilbud, som tager hånd om det hele menneske. Der er ofte mange ting på spil, og de har hårdt brug for hjælp, støtte og medmenneskelighed for at genfinde håbet og komme på fode igen,” siger generalsekretæren.
I den forbindelse er der brug for forskellige boformer, som tilgodeser den enkeltes behov, mener Blå Kors Danmark. Nogen kan bo i egen lejlighed, mens andre har behov for et bofællesskab med en social vicevært. Fælles er, at den rette bostøtte er helt afgørende for, at det lykkes.
”Man løser ikke hjemløshed ved at give en nøgle til en lejlighed. Vi ved fra mange af de mennesker, vi møder, hvor meget det betyder med bostøtte. Det forebygger ensomhed, hjælper med at skabe nye netværk og mindsker risikoen for tilbagefald til misbrug,” siger Morten Skov Mogensen.
Fakta om undersøgelsen:
- Det er en repræsentativ undersøgelse foretaget af Voxmeter på vegne af Blå Kors Danmark.
- 1.022 respondenter har deltaget i undersøgelsen i perioden 7. maj til 16. maj 2025.
- Spørgsmål brugt i pressemeddelelsen lyder:
- I Danmark er knap 6.000 mennesker hjemløse. Hvem mener du, har det største ansvar for at hjælpe hjemløse?
- Staten: 12,9%
- Kommunerne: 17,1%
- Civilsamfundet: 1,6%
- Hjemløse selv: 18,0%
- En kombination: 50,4%
- Hvorfor tror du, at folk ender i hjemløshed?
- Fordi de er dovne og mangler viljestyrke: 11,3%
- Fordi de er uheldige: 43,2%
- Fordi det er uundgåeligt i den moderne verden: 18,1%
- Fordi der er uretfærdighed i vores samfund: 29,3%
- Andet: 19,9%
- Ved ikke: 14,8%
Nøgleord
Kontakter
Morten Skov MogensenGeneralsekretær i Blå Kors Danmark
Tlf:40 41 12 30msm@blaakors.dkThomas Røddik KorneliussenKommunikationschef og chef for partnerskaber i Blå Kors Danmark
Tlf:26 20 20 46trk@blaakors.dkLinks
Om Blå Kors Danmark
Blå Kors er en social og diakonal hjælpeorganisation, som hjælper socialt udsatte mennesker i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Stigende behov for varme senge: Nødherberg åbner for Københavns hjemløse10.11.2025 06:05:00 CET | Pressemeddelelse
Byens hjemløse har allerede nu brug for et varmt sted at sove. Det mærker de tydeligt hos Blå Kors’ værested Grace Kbh, som åbner deres nødherberg den 15. november.
Blå Kors Genbrug i Bindslev fylder 30 år10.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Butikken markerer sit jubilæum med festlig stemning og 30 procent rabat på alle varer.
Ny leder af Barnets Blå Hus i Svendborg6.11.2025 09:51:11 CET | Pressemeddelelse
Inge Overgaard Jakobsen er ny leder af Barnets Blå Hus i Svendborg, som er et gratis behandlingstilbud for børn og deres familier, der lever med udfordringer på grund af alkohol- eller stofmisbrug.
Politikere inviteres indenfor i Den Blå Sociale Café29.10.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Brugere på Den Blå Sociale Café i Hjørring møder lokale byrådskandidater til valgcafé på værestedet den 7. november.
Nyt tilbud til børn fra familier med misbrug åbner i Vejen27.10.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Blå Kors Danmark udvider nu indsatsen Barnets Blå Hus med en ny afdeling i Vejen. Her kan børn i alderen 0-11 år, der vokser op i familier med alkohol- og stofmisbrug, få hjælp og støtte i trygge rammer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum