Ny SPAR-butik på vej i Rørvig med lokalkendt købmand i spidsen
Købmandsfonden KFI har den 10. november 2025 købt ejendommen på Smedestræde i Rørvig, hvor der tidligere lå en SPAR-butik. Butikken er for nyligt lukket, men med fondens opkøb sikres det, at Rørvig også fremover får en selvstændig købmand – med stærk lokal forankring.

Det er kun få uger siden, at den tidligere SPAR-butik på Smedestræde lukkede, men nu er der godt nyt til borgerne i Rørvig. Allerede om et par uger begynder forberedelserne til en ny butik, når den eksisterende bygning rives ned. Herefter går arbejdet i gang med at opføre en ny SPAR-butik, som efter planen står klar til åbning i september 2026.
Det bliver den lokalkendte og vellidte købmand Henrik Købke Søeborg, som i dag driver SPAR på Rørvigvej, der også kommer til at stå i spidsen for den nye butik. Dermed får Henrik ansvaret for to SPAR-butikker i området. For nyligt blev han kåret til Årets købmand i kæden, hvilket understreger, at han er den helt rigtige til opgaven.
"Nu kan borgerne godt begynde at glæde sig. Vi gør klar til at etablere en ny butik, som både bygnings-og indretningsmæssigt kommer til at passe flot ind i lokalområdet og dermed fra start bliver en integreret del af byen," siger Henrik Købke Søeborg og tilføjer:
"Jeg er utroligt glad for den støtte, jeg har fået fra KFI. De tager et stort ansvar for at skabe en butik, der kommer til at passe ind i byen. Det bliver en SPAR – men med et tvist. De to butikker bliver ikke ens, men vil give hver sin handleoplevelse, der kan noget forskelligt."
Stærk fond står bag ny SPAR-butik
KFI er Danmarks største uafhængige udlejer til dagligvarehandlen med en portefølje på nu 157 ejendomme, hvor størstedelen rummer mindst én dagligvarebutik.
KFI har købt ejendommen med det formål at sikre dagligvareforsyningen i Rørvig – og samtidig styrke den lokale købmand. Fondens strategi er at investere i butikker med god beliggenhed og stærk lokal forankring, og Rørvig er et godt eksempel på netop det.
"Vi ser det som en kerneopgave for KFI at sikre gode og langsigtede rammer for landets selvstændige købmænd. Med købet af ejendommen i Rørvig ønsker vi at styrke den lokale købmand og skabe bedre forhold for de lokale kunder. Med den nye ejendom får kunderne en butik med en lokalt tilpasset arkitektur med respekt for områdets særpræg," udtaler Peter Lange, driftsdirektør i KFI Erhvervsdrivende Fond.
I arbejdet med butikkens ydre udseende har KFI samarbejdet med Anne-Louise Kastbjerg fra Kalk Koncept, som har repræsenteret og varetaget interessen fra lokale udvalg og foreninger i Rørvig. Det sikrer, at den nye butik bliver harmonisk integreret i bymiljøet og afspejler områdets karakter.
Nøgleord
Kontakter
Peter LangeDriftsdirektør (COO)
Tlf:+45 41 99 33 32Mette Gylling PetersenKommunikationschef
Tlf:+45 28 30 72 26Billeder




Fakta om KFI Erhvervsdrivende Fond
KFI Erhvervsdrivende Fond har eksisteret siden 1955 og arbejder for at styrke de selvstændige købmænds position i Danmark. Det gør de ved at stille lejemål, finansielle ydelser og uddelinger til rådighed for købmændene. KFI står i dag højt på listen over de mest bevilgende erhvervsdrivende fonde i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra KFI Erhvervsdrivende Fond
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra KFI Erhvervsdrivende Fond
KFI implementerer energiovervågning i realtid på hele ejendomsporteføljen13.1.2026 13:55:05 CET | Pressemeddelelse
KFI Erhvervsdrivende Fond har gennemført et af de mest omfattende energiovervågningsprojekter i den danske ejendomsbranche. Samtlige 157 ejendomme i fondens portefølje er nu koblet til én fælles digital platform, der giver nær-realtidsindsigt i el-, varme- og vandforbrug. Løsningen er leveret af IQ Energy.
KFI overdrager Brøndby Strand Centrum til Brøndby Kommune22.12.2025 11:57:02 CET | Pressemeddelelse
I forlængelse af sidste uges annoncering af den nye partneraftale mellem Brøndby Kommune, AKF og Sampension vedr. stiftelsen af arealudviklingsselskabet Fremtidens Brøndby Strand P/S, bekræfter KFI Erhvervsdrivende Fond nu at have overdraget sit ejerskabet af Brøndby Strand Centrum til kommunen. Det er et vigtigt led i den samlede transformation af bydelen frem mod 2040.
Ny barselspulje skal øge lederpotentialet og skabe større ligestilling i den selvstændige købmandsbranche8.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den erhvervsdrivende fond KFI har afsat 20 millioner kroner til at kompensere landets købmænd økonomisk, når de selv eller deres ledende medarbejdere går på barsel. Et progressivt nybrud med stort potentiale, lyder det fra ligestillingstænketanken EQUALIS.
Ny parkeringskælder giver tryg og indbydende start på indkøbsturen i Rotunden24.11.2025 08:48:50 CET | Pressemeddelelse
Hellerups ikoniske vartegn, Rotunden, har fået et markant løft – og det mærkes allerede, når man ankommer. Parkeringskælderen under Rotunden er netop blevet renoveret, så det nu er både nemmere og mere trygt at parkere, inden indkøbsturen begynder.
KFI investerer i selvstændige købmænd – overtager ejendomme i Vejby og Faxe8.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
KFI Købmandsfonden har investeret i to butiksejendomme i Vejby og Faxe for at sikre, at selvstændige købmænd fortsat har adgang til attraktive placeringer og gode fysiske rammer. Ejendommene huser henholdsvis en SPAR- og en MENY-butik.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum