Dansk formandskab leverer EU-forenklingspakke på landbrug
Det danske EU-formandskab har forhandlet en aftale på plads med Europa-Parlamentet om en forenklingspakke på landbrug. Aftalen indeholder en række tiltag, der kommer danske landmænd til gode.
EU’s medlemslande og Europa-Parlamentet er blevet enige om en ny forenklingspakke for landbruget, som skal gøre det lettere at være landmand i Europa. Aftalen betyder færre administrative byrder og bedre muligheder for at støtte landmænd i den grønne omstilling.
Et af punkterne i aftalen gør det muligt at kompensere landmændene for nationale grønne krav, der går ud over EU’s regler. Tidligere har der været en udløbsdato på, hvor længe medlemslandene kan støtte landmændene – men det fjernes nu. Det er en anerkendelse af medlemslande som bl.a. Danmark, der tager skridtet videre i den grønne omstilling, og som nu får mere fleksibilitet i forhold til at anvende EU-midler til at støtte landmændene.
Pakken indeholder også tiltag for økologiske landmænd, som fremover slipper for at dokumentere en række grønne krav samt bedre vilkår for unge landmænd.
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) siger:
”Aftalen om en forenklingspakke på landbrug er et vigtigt resultat for det danske EU-formandskab. Aftalen styrker landmændenes konkurrenceevne og giver os samtidig bedre mulighed for at nå vores grønne mål. Det er et første skridt på vejen til at give landmændene nogle bedre forudsætninger for at producere fødevarer og levere på den grønne omstilling. Jeg er især glad for, at arbejdet for at sikre bedre vilkår for unge landmænd bærer frugt, ligesom det er meget positivt, at aftalen anerkender, at medlemslande som Danmark, der går foran i den grønne omstilling, skal have mere fleksible rammer for at bruge landbrugsstøtten.”
Europaminister Marie Bjerre (V) siger:
”Aftalen om at gøre EU's landbrugsregler enklere er en god nyhed for europæiske landmænd og for Europa. Det danske formandskab bekæmper bøvl og bureaukrati - og det er denne aftale et konkret eksempel på. Med aftalen reducerer vi omkostninger og fjerner unødvendige byrder for europæiske landmænd og medlemslande og gør det nemmere at drive landbrug i Europa - til gavn for Europas konkurrenceevne. Jeg er glad for, at vi hurtigt blev enige med Parlamentet om denne vigtige aftale.”
Næste skridt er en formel godkendelse af aftalen i Rådet og Europa-Parlamentet.
Elementer fra aftalen:
- Unge landmænd kan fremover få støtte til at leve op til nye EU-krav op til tre år efter, at kravet er indført. Det kan f.eks. være støtte til ny teknologi, som kan understøtte den grønne omstilling og øge produktiviteten.
- Landmænd kan kompenseres for nationale krav, der går længere end
EU-lovgivningen, uden nogen tidsbegrænsning. Det kan f.eks. være krav til klima, vandmiljø eller dyrevelfærd. Det er en dansk mærkesag, som kan hjælpe med at indfri den grønne trepartsaftale i de kommende år. - Økologer anses automatisk for at leve op til en række grønne krav, som allerede er en del af deres driftsform. Dermed slipper de for unødvendigt bureaukrati.
- Det bliver nemmere at lave ændringer til den strategiske plan for den fælles landbrugspolitik, så den f.eks. lettere kan tilpasses efter landmændenes interesse i forskellige ordninger.
Følg pressemeddelelser fra Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
Fødevareministeren ved COP30: Danmarks grønne trepart inspirerer globalt10.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) deltager i denne uge ved FN's internationale klimakonference COP30, hvor han repræsenterer Danmark og bl.a. deler erfaringer om den grønne trepart, som tiltrækker bred international opmærksomhed.
Fødevareminister åbner One Health konference med deltagelse af H.M. Dronningen5.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Som en del af det danske EU-formandskab samler minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) centrale aktører inden for One Health for at sætte fokus på sammenhængen mellem menneskers, dyrs og miljøets sundhed.
Nyt lovforslag vil styrke indsatsen mod dyremishandling markant3.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) har sendt et lovforslag i høring, der giver myndighederne hårdtslående midler og skærper sanktionerne over for dem, der ikke behandler dyr ordentligt.
Aftale skal sikre produktion af dansk frugt og grønt i fremtiden31.10.2025 13:00:40 CET | Pressemeddelelse
Fødevareminister Jacob Jensen (V) har sammen med partierne bag Aftale om Grøn skattereform for industri mv. indgået en aftale, som skal sikre stabile rammevilkår for danske gartnerier. Den skal være med til at sikre, at forbrugerne også fremover kan finde danske kvalitetsprodukter i butikkerne.
Fødevareminister sammenlægger styrelser og udflytter statslige arbejdspladser fra København til Aalborg29.10.2025 13:30:00 CET | Pressemeddelelse
For at sikre styrket opgavevaretagelse, frigørelse af ressourcer og flere faglige synergier sammenlægges de to styrelser på Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeris område. Samtidig flyttes der godt 50 årsværk, der arbejder med fiskeriområdet, fra København til Aalborg for at styrke fiskeriområdet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum