Nyt lovforslag vil styrke indsatsen mod dyremishandling markant
3.11.2025 07:00:00 CET | Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri | Pressemeddelelse
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) har sendt et lovforslag i høring, der giver myndighederne hårdtslående midler og skærper sanktionerne over for dem, der ikke behandler dyr ordentligt.
Det skal have mærkbart strengere konsekvenser at mishandle dyr.
Det mener minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V), der netop har sendt et lovforslag i høring med en række nye tiltag, der skærper straffen betydeligt for at overtræde dyrevelfærdsloven.
Tiltagene tæller bl.a. skærpelse af fængselsstraffe, herunder en ny bestemmelse i straffeloven, der hæver strafferammen til seks års fængsel for de groveste overtrædelser af dyrevelfærdsloven, markant højere bøder og udvidede muligheder for at frakende retten til at holde dyr, herunder en ny "klippekortsordning".
Klippekortsordningen fungerer sådan, at hvis man tre gange bliver dømt for grove overtrædelser af dyrevelfærdsloven, mister man som udgangspunkt retten til at holde dyr.
Derudover skal det tydeligt fremgå af reglerne, at der kun ved helt særlige undtagelser kan gives en betinget frakendelse af retten til at holde dyr.
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) siger:
”Dyrevelfærd er for mig en af de vigtigste dagsordner som minister. Desværre har vi set flere kedelige eksempler på vanrøgt og mishandling af dyr, hvilket for mig blot understreger, at vi har brug for stærkere redskaber til at gribe ind over for dem, der ikke behandler dyr ordentligt. Det sætter jeg nu ambition om, og her må bødeblokken ikke stå alene. Hvis man gentagne gange svigter dyr, skal man ikke have lov til at holde dem. Så enkelt er det. Lovforslaget tager fat om netop det, og jeg ser frem til, at lovforslaget kommer ud og gør en mærkbar forskel for dyrene."
Lovforslaget bygger på anbefalinger fra en arbejdsgruppe, der blev nedsat som en del af Danmarks første dyrevelfærdsaftale ”Sammen om dyrene” samt de efterfølgende politiske drøftelser.
Fakta:
Elementer i lovforslaget som opfølgning på dyrevelfærdsaftalen:
- Forhøjelse af bødeniveauet for overtrædelser af dyrevelfærdsloven.
- Skærpelse af strafniveauet (frihedsstraf) i visse dyrevelfærdssager.
- Mulighed for bødestraf i sager om mishandling.
- Udvidet mulighed for rettighedsfrakendelser.
- Mulighed for at afsige udeblivelsesdom i sager med påstand om rettighedsfrakendelse (ændring af retsplejeloven).
Yderligere elementer i lovforslaget:
- Indføre en klippekortsordning i forbindelse med rettighedsfrakendelser ved gentagne overtrædelser.
- Forhøjelse af strafferammen for overtrædelser af dyrevelfærdsloven under særligt skærpende omstændigheder (ændring af straffeloven).
Følg pressemeddelelser fra Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
To år med markante fremskridt for dyrevelfærden9.2.2026 06:59:00 CET | Pressemeddelelse
I dag er det præcis to år siden, Danmarks første dyrevelfærdsaftale blev indgået. Allerede nu er 23 ud af aftalens 31 tiltag ført ud i livet – og flere er på vej.
Åbning af støtteordning letter produktionen af dansk frugt og grønt i fremtiden6.2.2026 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Danske gartnerier kan nu søge støtte til kompensation for udgifter som følge af indførelsen af CO₂-afgiften på industrien. Det sker, fordi den nye støtteordning målrettet produktion af dansk frugt og grønt åbner for ansøgninger.
Historisk løft til forskning i planteforædling19.1.2026 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danmark investerer massivt i udviklingen af fremtidens afgrøder. Med en samlet bevilling på 200 mio. kr. får forskningen i planteforædling det største løft nogensinde. Det sker i forlængelse af den netop vedtagne aftale om nye genomteknikker i EU.
Grønland og Danmark drøfter et styrket samarbejde på fødevareområdet15.1.2026 12:09:49 CET | Pressemeddelelse
Fødevareminister Jacob Jensen (V) og Naalakkersuisoq for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning Peter Borg har holdt møde i København for at drøfte et styrket samarbejde.
Minister udfaser fiksering af søer1.1.2026 08:01:00 CET | Pressemeddelelse
Årsskiftet er en milepæl i arbejdet for bedre dyrevelfærd i grisestaldene i Danmark. Den 1. januar 2026 træder en ny bekendtgørelse i kraft, der skal udfase fiksering af søer i farestalde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum