Dansk Metal glæder sig over dagens EU-dom om mindsteløn
11.11.2025 09:16:43 CET | Dansk Metal | Pressemeddelelse
EU-Domstolen har i dag valgt at annullere dele af mindstelønsdirektivet. Det vækker glæde i Dansk Metal, der har kæmpet mod det fra start.

”I Danmark er løn og overenskomster et anliggende for arbejdsmarkedets parter – ikke politikere. Vi har været stærkt bekymrede for mindstelønsdirektivet, og derfor opfordrede vi også for flere år siden den danske regering til at anlægge sagen. Vi er naturligvis tilfredse med, at EU-Domstolen også mener, at direktivet er gået for langt,” lyder det fra Dansk Metals EU-chef Johan Moesgaard Andersen.
Mindstelønsdirektivet sætter rammer op for lovbestemte mindstelønninger i Europa og lægger en lovramme om overenskomstforhandlinger. Selvom direktivet ikke får umiddelbare konsekvenser i Danmark, har Dansk Metal advaret imod direktivet. Det skyldes, at direktivet kan flytte på kompetencen mellem EU og medlemsstaterne, når det gælder centrale hjørnesten i den danske arbejdsmarkedsmodel.
”Vi havde selvfølgelig allerhelst set, at direktivet blev skrottet helt. Men som vi også løbende har peget på, så har det været afgørende at få EU-domstolen i tale, så vi ikke blindt accepterede EU-indblanding i vores velfungerende arbejdsmarkedsmodel. Nu vil vi nærlæse dommen og se, hvilke hegnspæle EU-Domstolen stiller op for indblanding i lønforhold,” slutter Johan Moesgaard Andersen, EU-chef i Dansk Metal.
EU’s mindstelønsdirektiv blev vedtaget i 2022. EU-Domstolens egen generaladvokat anbefalede tidligere på året at annullere hele direktivet, men EU-Domstolen har tilsyneladende valgt at opretholde direktivet. Senere i dag vil dommen foreligge på skrift.
Nøgleord
Kontakter
Dansk Metals pressetelefon
Tlf:24 97 46 09Følg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Dansk Metal: EU-formanden har ret – Europa skal satse mere på teknologi og industri16.9.2026 10:29:52 CEST | Pressemeddelelse
Ursula von der Leyens tale om EU’s tilstand rammer rigtige temaer som sikkerhed, håndtering af kunstig intelligens og konkurrenceevne. Nu skal ordene omsættes til et EU-budget, der styrker Europas teknologi og industri, lyder det fra Dansk Metal.
Industriens virksomheder er blevet mere robuste de sidste fem år13.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny analyse fra Dansk Metal viser, at industrivirksomhederne herhjemme har klaret sig overraskende godt de sidste fem år – på trods af inflationskrise og toldkrig.
Ny analyse: Udbygning af havvind kan kræve 9.500 faglærte årligt i Danmark7.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Udbygningen af havvind i Nordsøen kan skabe titusindvis af danske arbejdspladser – men også øge presset på en i forvejen knap faglært arbejdsstyrke. En ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) udarbejdet i samarbejde med Dansk Metal viser, at der kan blive behov for omkring 9.500 faglærte årligt frem mod 2050 for at nå udbygningsmålene for havvind i Danmark.
Ledige får ikke den hjælp, de har krav på18.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hver femte dagpengemodtager får ikke det tilbud om virksomhedsforløb eller jobrettet uddannelse, som de har krav på. Det møder kritik fra Dansk Metal.
Dansk Metal: Vattenfall skal levere danske arbejdspladser4.8.2026 12:31:55 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metal forventer, at Vattenfall tager ansvar for uddannelse af lærlinge, og at de prioriterer danske og europæiske leverandører i opbygningen af de nye havvindmølleparker.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum