Fonden for Entreprenørskab

Invitation: Hvem bliver årets Edison-opfinder til Danmarks største entreprenørskabsfestival?

10.11.2025 08:56:01 CET | Fonden for Entreprenørskab | Presseinvitation

Del

Tusindvis af 6.- 7. klasses elever samles til Danmarks største entreprenørskabsfestival, hvor de pitcher deres ideer på en stor scene foran et kæmpe publikum, når Danmarks Entreprenørskabsfestival afholdes torsdag d. 13. november i DGI Huset i Vejle. 

Hvordan ser fremtidens by ud, og hvordan løser vi de klima- og energiudfordringer, vi står over for? Det er hovedtemaet for de titusinder af elever, der deltager i Danmarks største opfinderkonkurrence for grundskolen, Projekt Edison, hvis finale afholdes til Danmarks Entreprenørskabsfestival.

Pressen har rig mulighed for at følge et eller flere hold af elever i løbet af dagen – og ikke mindst til den spændende afgørelse om eftermiddagen, hvor vi kårer vinderne, som vinder 10.000 kroner til klassekassen og titlen som årets Projekt Edison-opfinder.

Der deltager skoler fra hele landet, så det er muligt at lave en forhåndsaftale med lærere og elever fra ens lokale skole. 

Danmarks Entreprenørskabsfestival i DGI Huset I Vejle foregår d. 13. november fra klokken 9.30 til 14.30, hvor vinderne kåres. Pressen er meget velkommen. Kontakt presseansvarlig Nicolaj Truelsen på nicolaj@ffefonden.dk for tilmelding og eventuelle spørgsmål.

Om Danmarks Entreprenørskabsfestival

Danmarks Entreprenørskabsfestival er stedet, hvor idéer bliver til handling. Hvert år samles titusinder af elever, studerende, lærere, undervisere og erhvervsliv for at fejre entreprenørskab, dele idéer, få feedback og dyste i spændende konkurrencer. Festivalen finder sted på seks lokationer i løbet af november, så alle skoler og institutioner har mulighed for at deltage i lærerige aktiviteter for såvel elever og studerende, men også for lærer og undervisere, der kan deltage i festivalens konferenceprogram.

Om Fonden for Entreprenørskab

Entreprenørskab skal være for alle, for det giver børn og unge evner til at skabe, forandre og gøre en forskel i verden. Det er Fonden for Entreprenørskabs vision, og det vi er drevet af i vores arbejde på skoler og uddannelser.

Det gør Fonden ved at hjælpe skoler og uddannelser med at fremme entreprenante og innovative evner hos elever og studerende. Målet er, at entreprenørskab skal være en naturlig del af undervisningen på alle uddannelsesniveauer i Danmark.

Helt konkret arbejder Fonden for at sikre, at alle elever og studerende færdiggør skole og uddannelse med evner til at tænke nyt, se muligheder og omsætte ideer til værdi som både talentfulde iværksættere og værdifulde medarbejdere til gavn for Danmark. Vi kalder det entreprenant dannelse.

Fonden for Entreprenørskab er desuden det centrale nationale videncenter og omdrejningspunkt for udvikling af entreprenørskab i undervisningen på alle uddannelsesniveauer i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab

Dansk medtech-startup modtager stort Youth Startup Investment Potential-legat29.1.2026 17:11:24 CET | Pressemeddelelse

Den danske startup MultiBiopsy har netop modtaget det prestigefyldte Youth Startup Investment Potential-legat på 100.000 kroner, som uddeles af Fonden for Entreprenørskab og Chr. Augustinus Fabrikker til unge virksomheder med særligt stærkt vækst- og investeringspotentiale. Legatet skal give virksomheden momentum i udviklingen af en ny banebrydende teknologi til forbedring af kræftdiagnostik. MultiBiopsy udvikler avanceret biopsiteknologi, der gør det muligt at udføre sikrere, mere præcise og mere effektive biopsier – særligt målrettet lungekræft. Virksomhedens løsning reducerer risikoen for komplikationer ved biopsiindgreb, øger sandsynligheden for at opnå et entydigt prøvesvar – også fra meget små tumorer – og mindsker behovet for genbiopsier. Det giver bedre beslutningsgrundlag for læger og mulighed for tidligere diagnose, hvor behandlingen har størst effekt. Co-founder af MultiBiopsy William Vindal Ludvigsen peger på, at det område, de arbejder med, har høje krav til produktudvikli

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye