Aktive danske bankkunder ligger i europæisk top, når det gælder bankskifte
Danske bankkunder er blandt de mest aktive i Europa, når det kommer til at skifte bank. En ny analyse fra Finans Danmark viser, at omkring 23 pct. af danskerne har skiftet bank over de seneste fem år, mens yderligere 25 pct. har undersøgt mulighederne for at gøre det. Samlet set kan omtrent halvdelen af danskerne betegnes som aktive bankkunder.
Analysen viser, at mobiliteten særligt er høj blandt kunder, der har mest på spil – f.eks. kunder med bolig- og realkreditlån eller større opsparinger, hvor forskellige vilkår kan få stor betydning for, hvordan kunderne tilrettelægger deres økonomi. For denne gruppe har knap hver tredje (31 pct.) skiftet bank inden for de seneste fem år, og endnu flere har undersøgt alternativer. Ser man omvendt på danskere, som kun har en lønkonto/NemKonto i deres bank, svarer 17 pct., at de har skiftet bank over de seneste fem år.
Ifølge analysen er pris den væsentligste årsag til, at kunderne overvejer et skifte, mens tillid til rådgiveren og generel tilfredshed med banken ofte er det, der får dem til at blive. Det afspejler, at konkurrencen på bankmarkedet ikke kun går på pris, men i høj grad også på kvaliteten af services og relationen mellem bank og kunde.
”At så mange danskere løbende tager stilling til deres bankforretning, er et sundhedstegn. Det viser, at kunderne er prisbevidste og undersøger deres alternativer – men også, at relationen og tilliden til banken fortsat har stor betydning. Bankerne skal derfor både levere attraktive priser og høj kvalitet i rådgivningen for at holde på kunderne,” siger Lars Gert Lose, adm. direktør i Finans Danmark, der tilføjer, at den høje mobilitet skal ses i lyset af, at bankservices adskiller sig fra andre services, fordi de ofte er komplekse og bygger på langsigtede relationer mellem kunde og bank. Derfor kan man ikke forvente samme mobilitet som på andre serviceområder.
Analysen peger på, at tre ud af fire danskere i dag er tilfredse med deres bank, og syv ud af ti har tillid til den. Den høje tilfredshed og tillid betyder, at færre kunder overvejer at skifte bank. Dermed hænger kundemobilitet og konkurrence tæt sammen med den service, troværdighed og kvalitet, som bankerne leverer.
Samtidig er det blevet markant nemmere at skifte bank. Den finansielle sektor har i de seneste år investeret massivt i konkurrencefremmende løsninger – senest med etableringen af eBankskifte. Løsningen gør det enkelt for kunder at indhente tilbud fra andre banker og gennemføre et eventuelt skifte. Hele syv ud af ti danskere, der har skiftet bank, oplever, at processen er nem.
”At så mange kunder aktivt tager stilling til deres bankforhold, er udtryk for et marked med en sund konkurrence, som holder den enkelte bank på tæerne. Hertil kommer et fælles engagement fra hele sektoren med digitale, brugervenlige løsninger, der gør det nemmere end nogensinde at skifte bank. Det er i sidste ende til gavn for både kunderne og for et velfungerende finansielt marked,” siger Lars Gert Lose.
Læs hele nyheden her
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.

Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Finans Danmark bakker op om forslag, der styrker adgangen til boligfinansiering7.11.2025 06:53:50 CET | Pressemeddelelse
Regeringen lægger op til at gøre det lettere for boligkøbere uden for vækstområderne at købe deres egen bolig. Det skal ske ved at lempe kravene til udbetaling og gældsfaktor og samtidig lade bankernes lokalkendskab fylde mere i kreditvurderingen. Forslaget møder ros fra Finans Danmark, der ser forslaget som et vigtigt skridt mod at gøre boligmarkedet mere tilgængeligt.
Danske banker blandt de mest omkostningseffektive og det kommer kunderne til gode6.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danske banker hører til blandt de mest veldrevne, effektive og konkurrencedygtige blandt de lande, vi normalt sammenligner os med. Det gavner kunderne direkte i form af nogle af de laveste renteudgifter og billigste boligfinansiering. Det viser en ny international sammenligning fra Finans Danmark.
Høringssvar om ændring af ejendomsskatteloven5.11.2025 16:36:48 CET | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til Skatteministeriet
Finans Danmarks kommentar til regeringens boligudspil: Gode initiativer, der har fokus på flere boliger og øget fleksibilitet i kreditvurderingen5.11.2025 09:23:10 CET | Pressemeddelelse
Finans Danmark roser regeringen for at komme med en række balancerede forslag, som både har øje for behovet for flere boliger og samtidig øger fleksibiliteten i kreditvurderingen særligt i forhold til adgang til boligmarkedet for førstegangskøbere. Finans Danmark har tidligere foreslået lignende initiativer.
Rådet for Afkastforventninger offentliggør nye afkastforventninger for 1. halvår 20263.11.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Rådet for Afkastforventninger har opdateret sine forventninger til afkast, risiko og inflation for 1. halvår 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum