Danske Spil: ”Det bliver dødtæt!”
Oddssætterne hos Danske Spil forudser en rigtig gyser i fredagens afsnit af Vild med dans. Tre par skal danse for at undgå at ryge hjem.

Normalt er Danske Spils oddssætter og Vild med dans-ekspert, Mathias Reimer Larsen, ikke bange for at forudsige, hvilken dansker, der må forlade programmet, som den næste.
Men i denne uge kniber det gevaldigt med at lokke en præcis spådom ud af oddssætteren. Og det afspejles også tydeligt på Oddset, hvor Danske Spil har sat odds på danserne.
”Først og fremmest, så er det jo et kæmpe chok, at Morten Kjeldgaard må trække sig. Hvem skal Julie Rudbæk nu danse med?” spørger oddssætteren, som i forvejen havde flere spørgsmål end svar forud for fredagens afsnit.
”Det var en kæmpe overraskelse for os, at Sissal røg ud. Og det var en kæmpe overraskelse, at Julie Rudbæk måtte i farezonen. Men det er til gengæld perfekt for spændingen i konkurrencen, at vi her halvvejs får vendt op og ned på hele showet: For hvem pokker ryger nu ud?” spørger Danske Spils oddssætter.
”Det bliver dødtæt på fredag. De tre nederste ligger næsten side om side. Det står mellem Gustav Salinas, Alfred Midé Erichsen og Julie Rudbæk, men hvem af dem, det bliver, det kommer an på dagsformen – og så tror jeg måske, at Julie godt kan regne med en del sympati-stemmer, oven på hendes dansepartners exit,” siger Mathias Reimer Larsen, der for en uge siden forudså – forkert – at Gustav Salinas måtte sige farvel sidste fredag.
”Ja, der tog jeg fejl, og det må jeg bare indrømme. Men det var ikke kun fordi dommerne gav ham mange point, at Gustav overlevede. Pludselig var også seerne tilsyneladende på hans side, og det kan blive lidt af en gamechanger,” siger Danske Spils oddssætter, som mildest talt er imponeret over Gustav, der har præsteret et comeback, som oddssætteren ikke kan mindes at have set mange til.
”Vi var stensikre på, at Gustav røg ud i sidste uge, og nu står vi her og er ikke engang sikre på, at han skal i omdans? Det er faktisk ret godt gået – eller danset, om man vil,” siger Mathias Reimer Larsen.
De tre resterende dansere, Jasmin Lind, Camilla Ottesen og Jesper Asholt, har ikke rigtigt noget at frygte, hvis man spørger hos Danske Spil.
”Top 3 er top 3. Også når vi kommer til finalen. Det er vi ret sikre på, så det er mere eller mindre sikkert i vores øjne, at finalen bliver mellem Jasmin, Ottesen og Asholt,” siger Mathias Reimer Larsen.
Danske Spils kunder har oddset således på den samlede vinder af Vild med dans:
Jasmin: 27% af indskud
Ottesen: 16%
Rudbæk: 14%
Gustav: 13%
Asholt: 8,5%
Alfred: 5%
Tidligere udstemte: 16,5%
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Julejubel: Heldig dansker vinder 10.000.000 kroner i Lotto7.12.2025 08:50:00 CET | Pressemeddelelse
Julen kom tidligt til Fyn i år. En heldig fynbo kan se frem til en tidlig julegave på hele 10 skattefrie millioner. Se, hvor kuponen med de syv rigtige vindertal er købt.
Gavmild vinder i Eurojackpot: ”Mangler du nogensinde noget, så kan du bare ringe på!”5.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der bliver vundet rigtigt store beløb i Eurojackpot - og nogle af millionerne kommer også vindernes venner og familie til gode. En af de seneste vindere følger et råd om at være gavmild, som hun fik fra sin gamle oldefar.
Danske Spil tog vinder af 149,4 millioner på sengen: ”Det er helt uvirkeligt”3.12.2025 14:21:29 CET | Pressemeddelelse
Dansk vinder af sjette største gevinst nogensinde forventer en ekstra god jul – og måske et hus i Italien.
KÆMPE december-gevinst: Dansker vinder sjette største Eurojackpot præmie i historien3.12.2025 09:25:45 CET | Pressemeddelelse
Mon julefreden nu sænker sig i Rudersdal? En heldig dansker vandt 149.420.552 kroner i Eurojackpot tirsdag aften. Danske Spil har endnu ikke talt med den heldige vinder.
Nu kan du gætte med på Kongens Nytårstale hos Danske Spil – nævner han endelig ’søens folk’ i år?2.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
’Folket’, ’forpligtet’, ’respekt’, ’håndbold’, ’samfundssind’…. og selvfølgelig klassikeren ’søens folk’. Danske Spil har netop åbnet for spil på, hvilke ord Kong Frederik vil bruge i sin nytårstale. Nogle ord er mere sandsynlige end andre.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum