Vejdirektoratet

Ventilatorer udskiftes i Guldborgsundtunnelen

Del

Vejdirektoratets entreprenør skal udskifte de eksisterende ventilatorer i Guldborgsundtunnelen. Det kræver en række trafikomlægninger på Sydmotorvejen fra starten af november og frem til midten af december måned.

Som led i vedligeholdelsen af Guldborgsundtunnelen foretager Vejdirektoratets entreprenør udskiftning af Guldborgssundtunnelens eksisterende ventilatorer. De nye ventilatorer skal sikre bedre styring af røgen i tilfælde af en brand i tunnelen. I alt udskiftes fire små ventilatorer ved indkørsel til hver portalbygning med fem større ventilatorer i begge ender af tunnelen.

I forbindelse med udskiftningen omlægges trafikken på Sydmotorvejen ved Guldborgsundtunnelen ad flere omgange. Dels for at udføre de forberedende arbejder, dels for selve montering af nye ventilatorer og nedtagning af gamle eksisterende ventilatorer ved indkørslen til tunnelen.

Arbejdet forventes at blive udført i hverdage i ugerne 45 – 50 inden for tidsrummet kl. 06.00 – 18.00.

I uge 51 foretages forskellige test af styringen af de nye ventilatorer, og i den forbindelse kan hastigheden periodevis være sat ned til 50 km/t.

Der vil i forbindelse med overledning af trafikken være et spor farbart i hver retning og være dobbeltrettet trafik igennem tunnelrøret.

Trafikanter kan følge med på Trafikkortet

Trafikanter kan holde sig opdateret på Vejdirektoratets trafikkort, hvor man kan følge trafikken i realtid og holde øje med skiltningen i området. 

Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, der måtte være for trafikanter på strækningen. Man opfordrer samtidig trafikanter i området til at tage afsted i god tid og påregne ekstra rejsetid. 

Vejdirektoratet driver og vedligeholder samlet cirka 2.500 broer og tunneler, som indgår i statsvejnettet. De bliver regelmæssigt efterset for at sikre en tilfredsstillende stand af selve bygværket og sikkerheden for de trafikanter, som benytter broen eller tunnelen.

Kontakter

Vejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon

Tlf:33 38 10 43

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye