GRÆSKARSMADRING I ZOO
5.11.2025 14:36:38 CET | Zoologisk Have i København | Pressemeddelelse
Traditionen tro fik elefanterne i Zoologisk Have København serveret store græskar fra Tivoli
Videomateriale her: (credit: Zoologisk Have København) https://we.tl/t-EMdlxLIPCe

Onsdag eftermiddag fik elefanterne i ZOO serveret kæmpegræskar.
Det er efterhånden en årelang tradition, at medarbejder Peter Jensen fra ZOOs foderkøkken efter Halloween tager på mission til Tivoli for at hente de over hundrede kilo tunge græskar, der har været udstillet til DM i Kæmpegræskar.
De flotte orange frugter bliver placeret i elefanternes udeanlæg i ZOO ved Frederiksberg Have.
- Det er en rigtig fin tradition, som vi er meget glade for. Det er jo mange hundrede kilo græskar, der ellers går til spilde, så det er jo fantastisk, at vores dyr kan få glæde af dem, siger adm. dir. i ZOO, Pernille Mehl.
De mange gæster, der var mødt op kunne således se elefanterne trampe de store græskar i stykker, og her træner de blandt andet forskellige teknikker, når de leger med og derefter kvaser græskarrene med snabel og fødder. Oveni får de en god snack ud af det.
Det er således ikke kun for sjov, når elefanterne en gang om året får serveret græskar fra Tivoli.
- Berigelse for dyrene er noget af det vigtigste i vores arbejde her i Haven, og vi forsøger altid at skabe særlige og anderledes oplevelser i hverdagen, lyder det fra Pernille Mehl.
Kontakter
Camilla Cornelius SørensenPresse- og kommunikationschefZOO
Tlf:+4530167373cams@zoo.dkBilleder
ZOO er sat i verden for at fremme naturbevarelse. Det gør vi gennem inspiration og opdagelser for vores gæster i Zoologisk Have København. Vi bidrager aktivt i det internationale arbejde med at bevare dyrearter og naturområder. Vi øger interessen og forståelsen af naturen og dens mangfoldighed og bidrager med vigtig forskning. Alt, hvad vi gør, er natuligvis baseret på et videnskabeligt grundlag.
Følg pressemeddelelser fra Zoologisk Have i København
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Zoologisk Have i København
Danmark vinder guld ved europæisk dyrepasserkonkurrence2.6.2026 07:16:56 CEST | Pressemeddelelse
Sebastian Thorvaldsen fra Zoologisk Have København og Mathias Christian Petersen fra Ree Park Safari er netop blevet kåret som europamestre i dyrepasserfaget for lærlinge. Som det eneste danske hold ved Animal Care Competition 2026 vandt de i fredags guld. Animal Care Competition er Europas største konkurrence for dyrepasserlærlinge fra erhvervsskoler i hele Europa.
Første fælles europæiske indsats går i gang: Zoologisk Have København er med til at kortlægge bestøvere20.5.2026 06:28:06 CEST | Pressemeddelelse
Fra Sverige til De Kanariske Øer – og midt i København. Den første fælles europæiske overvågning af vilde bestøvere sættes i dag i gang på tværs af syv lande. Som en del af EU-projektet Zoo LIFE Pollinators skal zoologiske haver over hele Europa indsamle data om vilde bier, sommerfugle og svirrefluer for at styrke arbejdet med at beskytte bestøvere, der er under stort pres, ved at skabe levesteder for dem i byerne.
ZOO styrker indsatsen for natur og biodiversitet14.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nyt formål, solid økonomi og første ESG-rapport sætter retning.
ÅRETS PANDAPLAN: ZOOLOGISK HAVE KØBENHAVN IVÆRKSÆTTER INSEMINERING AF HUNPANDA8.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Zoologisk Have København vil i år ty til inseminering af hunpandaen, efter at flere års forsøg på naturlig parring ikke har ført til drægtighed. Beslutningen er truffet i tæt samarbejde med internationale eksperter og som en del af det globale arbejde med at bevare den truede stor panda.
Ny girafkalv født den 13.03 kl. 13.03 i Zoologisk Have København13.3.2026 15:22:25 CET | Pressemeddelelse
NY GIRAFKALV FØDT D. 13.03 KLOKKEN 13.03 // 13031303 En lille ny girafunge er født i Zoologisk Have København. Den kom til verden fredag eftermiddag, hvor både gæster og personale fik sig en stor oplevelse. Mor og unge har det godt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

